Trądzik kosmetyczny sieje spustoszenie na twarzy coraz większej ilości kobiet i mężczyzn! Trądzik ma różne przyczyny, pochodzą one z zewnątrz i z wewnątrz organizmu.
Niekiedy trudno rozpoznać przyczynę. W dużej mierze osoby cierpiące na trądzik po dwudziestym, a nawet trzydziestym roku życia mają problem z tak zwanym trądzikiem kosmetycznym.
Trądzik kosmetyczny – czym jest?
Spis treści
Trądzik kosmetyczny powstaje w wyniku stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Częściej pojawia się u osób, które mają skłonności do wyprysków spowodowanych innymi czynnikami, na przykład zachwianą gospodarką hormonalną, nieodpowiednią dietą.
Jeśli takie dolegliwości występują równolegle, to pojawia się problem z rozpoznaniem zmian skórnych, a także nie jest jasne, jakie wszcząć leczenie. Najczęściej jednak dobranie kosmetyków w sposób odpowiedni w jakimś stopniu pomaga leczyć schorzenia skórne.
Trądzik kosmetyczny może być również mylony z uczuleniem. Jednak jest związany z zakłóconą pracą gruczołów łojowych. Wynika to ze stosowania zbyt wysuszających lub zbyt tłustych kosmetyków.
Pojawia się również u osób, które mają cerę tłustą, a stosują kosmetyki zawierające substancje zatykające pory, na przykład silikony, czy talki.
Trądzik kosmetyczny podobnie jak trądzik pospolity objawia się powstawaniem pryszczy, zaskórników i grudek w skórze. Miejsce występowania trądziku to praktycznie cała twarz, ale najwięcej wyprysków powstaje w tak zwanej strefie T, czyli na czole, szczególnie w linii włosów, nosie, i brodzie.
Grupa ryzyka
Współcześnie grupą ryzyka narażoną na powstawanie trądziku kosmetycznego są praktycznie wszyscy ludzie, nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Dzieje się tak dlatego, że substancje powodujące zatykanie porów znajdują się w kosmetykach przeznaczonych zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.
U tych ostatnich może to być bardziej widoczne, ponieważ one wykonują makijaż, co sprawia, że trądzik jest bardziej widoczny.
Substancje wywołujące trądzik kosmetyczny
Do substancji, które powszechnie znajdują się w kosmetykach i powodują zmiany skórne oprócz silikonów i talków, należą takie jak:
- gliceryna,
- wazelina,
- trójglicerydy,
- PEG,
- izopropyl,
- oleje mineralne,
- tłuszcze roślinne,
- i filtry przeciwsłoneczne.
PEG to oznaczone różnymi cyframi polimery, mające za zadanie wiązanie wody i w kosmetykach, skórze oraz pełnią rolę rozpuszczalników. Polimery te rozpulchniają skórę, otwierają pory, przez co wnika do nich więcej substancji.
Podobną funkcję ma izopropyl, który jest podobny w składzie do etanolu. To otwarta droga dla gliceryny, powszechnego składnika mydeł w kostce, olejów mineralnych takich jak wazelina, parafina, powstałe z przeróbek ropy naftowej.
Substancje te znajdziemy powszechnie w niemal każdym kosmetyku, począwszy od zwykłego żelu pod prysznic, najprostszego mydła, skończywszy również na wszelkiej maści kremach do twarzy i wszystkich innych części ciała, balsamach, kremach przeciwsłonecznych.
Substancje w kosmetykach a hormony
Stosowanie większości współczesnych kosmetyków nie tylko zaostrza trądzik kosmetyczny, ale także trądzik hormonalny. W kosmetykach oraz w ich opakowaniach znajdują się substancje, które powodują zmiany poziomu hormonów u mężczyzn i kobiet.
Jednym z przykładów jest bisfenol A, który rozpuszcza się w tłuszczach, zatem w kosmetykach zawierających substancje powodujące trądzik kosmetyczny (oleje mineralne, tłuszcze roślinne, gliceryna).
Stosowanie takich kosmetyków zaostrza obie formy trądziku. Gospodarka hormonalna jest zaburzana także przez takie substancje zawarte w kosmetykach jak filtr UV, rozpuszczalniki (w tym PEG), konserwanty, przeciwutleniacze oraz substancje hamujące rozwój bakterii.
Leczenie trądziku kosmetycznego
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest po prostu wyrzucenie z kosmetyczki kosmetyków zawierających substancje powodujące trądzik i wpływające źle na gospodarkę hormonalną.
Powinniśmy używanie kosmetyków drogeryjnych całkowicie wyłączyć, a przynajmniej mocno je przesiać i używać głównie takich kosmetyków, których skład jest raczej krótki. Tym bardziej że istnieje szereg zdrowych, naturalnych kosmetyków bez tych substancji, które nie przekroczą wcale naszego budżetu.
Pamiętajmy, że należy wybierać takie, które nie zawierają tłustych olejów roślinnych takich jak olej kokosowy, kakaowy, masło shea. Nie są wskazane również woski, takie jak wosk pszczeli.
One również mogą zaostrzać trądzik. Wybierajmy lekkie, naturalne kosmetyki, które dokładnie usuwają ze skóry bakterie, ale nie są przyczyną nadmiernego jej wysuszenia.
Przykładem takiego kosmetyku jest naturalne mydło z dziegciem brzozowym. Stosujmy również kosmetyki o działaniu nawilżającym oraz łagodzącym. Rośliny o takim działaniu to aloes, nagietek, oczar wirginijski, drzewo herbaciane, miód.
Zewnętrznie oraz wewnętrznie możemy zastosować cynk, oraz witaminę A. Ważne jest też wykonywanie naturalnego peelingu, np. peeling z sody oczyszczonej!
Chociaż samo wyeliminowanie niepożądanych kosmetyków oraz ich składników nie wyeliminuje całkowicie zmian skórnych u osób, które cierpią na trądzik kosmetyczny z kilku powodów, to jednak w dużym stopniu zmiany te są zmniejszane. W niektórych przypadkach jedynie zmiana kosmetyków na bardziej przyjazne skórze całkowicie pomoże wyeliminować kosmetyczny trądzik.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Maseczka z awokado – 4 najlepsze przepisy!
- Maseczka z żółtka na każdą cerę! poznaj ten [PRZEPIS!]
- Maseczka z drożdży – przepis i działanie! [SPRAWDŹ]
- Maseczka oczyszczająca z białka – poznaj przepis!
- Magiczna maseczka z aloesu [ZOBACZ] ten przepis!
- Maseczka z ziemniaka surowego na trądzik, włosy i zmarszczki!
Chyba tylko kosmetyczka będzie w stanie zdiagnozować jakie kosmetyki sprawiają że powstaje trądzik kosmetyczny. Bo dermatolog za wiele o kosmetykach i ich składzie wiedzieć nie będzie prawda?
No dla mnie kosmetyki z drogerii zawsze były czymś czego unikałam w piekęgnacji cery. Nie ma to jak pomieszać wiele tanich drogeryjnych kosmetyków aby być piękną i przy tym nabawić się trądziku kosmetycznego heheh… a później płacz bo się chciało zaoszczędzić na kosmetykach parę groszy a teraz trzeba biegać do dermatologa leczyć trądzik czy inne jakieś liszaje lub zmiany skórne spowodowane używaniem tamich kosmetyków…
No ja kiedyś miałam taki kosmetyczny trądzik. Od razu dermatolog wypytał jakie kosmetyki używałam ostatnio i diognoza była szybka. Nigdy nie miałam problemów z trądzikiem i jedyną przyczyną mogły być kosmetyki, dieta też miałam jak zawsze… po miesiącu ten trądzik kosmetyczny zniknął i jest git do dziś…
Trądzik przez kosmetyki?! To chyba naprawdę takie kosmetyki z dolnej półki co robione są w chinach… Te substancje wspomniane w artykule to rzeczywiście trzeba unikać…nie zawsze jednak się da. Najlepiej zaopatrzyć sie w naturalne kosmetyki ale niestety cena czasem odstrasza…
Zatykanie się porów to rzeczywiście problem szczególnie jeśli nakładamy dużo kosmetyków na twarz aby wyglądać perfekcyjnie i nieświadome wyrządzamy same sobie krzywdę zatykając te biedne wołające o pomoc pory na skórze :/
U mnie nie ma problemu z zatkanymi porami odkąd się przerzuciłam na żel aloesowy skin79. stosuję co rano po oczyszczeniu twarzy. super nawilża i łagodzi ewentualne stany zapalne ;)