Skuteczny peeling do twarzy nie musi być trudny, ani drogi. Peeling z sody oczyszczonej to coś, czego wykonanie nie zabiera dużo czasu, a każdy ma pod ręką ten przydatny w każdej kuchni gadżet. Podpowiadamy jak zrobić peeling z sody i jakie ma właściwości.
Soda oczyszczona – właściwości
Spis treści
Saszetka sody to bardzo szerokie spektrum możliwości. Za pomocą tego nietoksycznego środka możemy wyczyścić i odświeżyć niemal każdą powierzchnię, począwszy od desek do krojenia, skończywszy na dywanach.
Koniecznie przeczytaj wczorajszy wpis: Najlepszy peeling enzymatyczny – RANKING
Sodę stosuje się chętnie na dolegliwości żołądkowe, które bardzo skutecznie usuwa, natychmiast pomaga na przykład przy zgadze. Pomaga również w leczeniu schorzeń, które wynikają z nadmiernego zakwaszenia organizmu – picie sody pozwala na przywrócenie właściwego ph ciała, a także na detoksykację.
Wspomaga również tym samym proces odchudzania. Zażywanie sody reguluje apetyt, a tym samym pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.
Soda znalazła zastosowanie również w pielęgnacji urody – stosuje się ją jako kosmetyk na włosy, zęby i ciało.
Soda nadaje się do płukania jamy ustnej i mycia zębów – jest jednym z najlepszych i najtańszych środków wybielających je. Zastosowana na włosy soda powoduje rozchylenie łusek włosów, przez co pozwala głębiej wniknąć kosmetykom odżywiającym włos, a tym samym wzmocnić go.
Również jest to pomocne gdy chcemy dogłębniej oczyścić włosy. Koniecznie sprawdź, jak działa maseczka z sody na twarz!
Peeling z sody oczyszczonej
Oprócz pielęgnacji zębów i włosów znane jest zastosowanie sody na skórę. Przez niektórych przyrównywana jest nawet do mikrodermabrazji wykonanej domowym sposobem.
Soda również składa się z mikro drobinek, które są wyczuwalne podczas pocierania palcami. Są na tyle niewielkie, że doskonale wnikają w naskórek i mają wysokie właściwości ścierne.
Przemysł kosmetyczny od dawna w dużej mierze opiera się na sodzie, ponieważ jest to środek bardzo tani, a przy tym skuteczny.
Stosuje się ją w maskach do twarzy, peelingach, a także w kosmetykach, które mają za zadanie rozmiękczyć skórę, czyli na przykład stosowanych w manicure i pedicure.
Peeling sodowy – polecamy!
Warto od czasu do czasu wykonywać peeling sodowy. Działanie sody na skórę pozwala na dokładne złuszczenie martwego naskórka, co jest najważniejszą kwestią w peelingu skóry.
Oprócz tego soda ma podobne działanie na skórę, jak na włosy, mianowicie pozwala otworzyć pory skóry, co z kolei ułatwia usunięcie zanieczyszczeń z nich. W rezultacie pory są zmniejszone, a wągry usunięte.
Działanie sody oczyszczonej jest również podobne do peelingu chemicznego z kwasów – rozjaśnia ona skórę, zmniejsza przebarwienia, a nawet pozwala zmniejszyć widoczne blizny potrądzikowe.
Jednak soda w przeciwieństwie do kwasów jest znacznie bardziej delikatna. Bezpośrednio po wykonanym peelingu, cera jest wyraźnie bardziej gładka, miękka oraz wygładzona.
Peeling z miodem i sodą
Podstawowym składnikiem peelingu są dwie łyżeczki sody, którą mieszamy w ciepłej wodzie z łyżeczką miodu. Dodajemy bardzo niewielką ilość wody, aby nieco rozpuścić składniki, ale zbyt dużo jej sprawi, że będzie zbyt wodnista.
Chcemy uzyskać konsystencję papki. Miód pełni w peelingu ważny element nawilżający i odżywczy dla skóry.
Obie substancje działają antybakteryjnie. Możemy wykonać peeling z samej sody, pamiętajmy jednak, że po wyschnięciu skóra jest dosyć napięta, co jest nieprzyjemne. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego kremu lub olejku, który doskonale nawilży cerę.
Wykonanie peelingu z sody
Soda jest środkiem dosyć drażniącym, dlatego całość nie powinna trwać zbyt długo. Nakładamy na umytą twarz przygotowaną maseczkę i masujemy opuszkami palców przez około jedną minutę.
Następnie tak nałożoną maseczkę pozostawiamy na kolejne dwie minuty. Teraz możemy całość spłukać ciepłą wodą. Nie należy przerażać się efektem, którym jest lekko zaczerwieniona skóra.
Zaczerwienienie zniknie bardzo szybko, jednak lepiej nie wykonywać peelingu rano przed wyjściem do pracy lub szkoły.
Odpowiednim czasem na to jest wieczór. Skóra zdąży do rana zregenerować się, szczególnie jeśli odpowiednio ją nawilżymy. Środkiem działającym szybko kojąco na skórę jest aloes.
Środki bezpieczeństwa
Soda jest środkiem bezpiecznym, ale u osób, które posiadają cerę wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii może wywołać niepożądane efekty. Polegają one na nadmiernym podrażnieniu skóry, bolesności, pieczeniu.
Osoby z cerą naczynkową powinny zrezygnować ze stosowania sody do oczyszczania twarzy. Ważne, by pamiętać, iż nie wolno nakładać środka w okolicy oczu – jeśli dostanie się do oka, to prawdopodobnie nie obędzie się bez wizyty u lekarza.
Jeśli wykonujesz peeling z sody pierwszy raz w życiu, warto przedtem zrobić mały test. Po prostu położyć odrobinę sody na skórę i obserwować reakcję.
Nadmierne i utrzymujące się dłuższy czas zaczerwienienie to sygnał, że ten rodzaj oczyszczania skóry nie jest dla nas odpowiedni.
Do wykonania peelingu z sodą nie należy używać wody z kranu w ujęciach, gdzie stosuje się chlor lub fluor, ponieważ może dojść do niepożądanej reakcji chemicznej. Należy użyć niegazowanej wody butelkowanej, którą wcześniej nieco podgrzewamy.
Warto przeczytać:
- Peeling cukrowy [9 PRZEPISÓW] które ODMIENIĄ twoją skórę na 100%!
- Peeling kawowy [PRZEPISY] i wskazówki, które MUSISZ znać!
- Peeling kawitacyjny – urządzenia – RANKING
- Działanie peelingu enzymatycznego
- Peeling ust krok po kroku – Twój [DOMOWY] poradnik!