Materac wybiera się zwykle raz na kilka albo nawet kilkanaście lat, dlatego powinna być to świadoma decyzja. Wygodny model będzie w stanie zapewnić spokojny sen przez całe lata, a jego dobrany indywidualnie stopień twardości i stabilna konstrukcja podtrzyma kręgosłup, aby nie narazić go na różnego rodzaju schorzenia.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru materaca, żeby znaleźć odpowiednio dobrany model wysokiej jakości?

Jak znaleźć wygodny materac? Które parametry dobrać pod siebie?

Wygoda to dość subiektywne odczucie. Nie ma materaca, który byłby idealny i wygodny dla każdego. Pewne parametry, takie jak twardość lub rozmiar, zawsze należy dobierać indywidualnie. Zwykle uważa się, że najważniejsza jest odpowiednia twardość materaca, która jest w stanie utrzymać kręgosłup w fizjologicznej pozycji przez całą noc.

Większość producentów, dla ułatwienia wyboru właściwego modelu, używa czterostopniowej skali do opisania twardości swoich materacy od H1, materaca miękkiego, przez H2, czyli modele średnio miękkie, H3, materace średnio twarde oraz H4, modele twarde. H1 to modele polecane głównie dla dzieci, H2 dla osób o wadze nie wyższej niż 80 kg, H3 dla tych, którzy ważą nie więcej niż 100 kg, natomiast H4 przy wadze ponad wspomniane 100 kg.

Rozmiar materaca dobiera się pod kątem wzrostu, który powinien wynosić co najmniej 15 cm mniej niż długość wybranego modelu, a także budowy ciała i preferencji co do posiadanego miejsca, mówiąc o szerokości. Standardowe materace jednoosobowe mają szerokość od 80 do nawet 120 centymetrów, natomiast modele przeznaczone dla par od 140 do nawet 200 cm.

Jedynym istotnym ograniczeniem jest ilość posiadanego miejsca w sypialni. Najważniejsze jest, aby nie wybrać modelu zbyt małego, który okazałby się zwyczajnie niewygodny.

jak-znalezc-wygodny-materac-ktore-parametry-dobrac-pod-siebie
Jak znaleźć wygodny materac? Które parametry dobrać pod siebie?

Technologie wpływające na wygodę materacy

Topowi producenci materacy jak firma Hilding Anders od lat udoskonalają swoje produkty, aby mogły one spełniać oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów. Dużą uwagę marka przykłada do poprawy elastyczności punktowej w swoich modelach, która odpowiada za uginanie się wierzchniej warstwy materaca jedynie w miejscu nacisku, nie zaś na całej swojej powierzchni.

Dzięki temu materace są w stanie lepiej dopasować się do naturalnych krzywizn ciała, w efekcie właściwie podeprzeć kręgosłup i zapewnić spokojny sen parom, które wybudzają się wzajemnie swoimi ruchami podczas odpoczynku.

Świetnym przykładem technologii poprawiającej elastyczność materacy jest Multipocket, czyli rozwiązanie zwiększające ilość sprężyn kieszeniowych w konstrukcji. Znaleźć je można w modelach Hilding Macarena albo Flamenco.

Materiałowe kieszenie, w których zamknięte są sprężyny, pozwalają im na w pełni niezależną pracę, a dodatkowo utrzymują je stabilnie na swoim miejscu i zapobiegają skrzypieniu.

Na szczególną uwagę zasługują materace termoelastyczne, które w swojej wierzchniej warstwie wykorzystują właściwości pianki Visco. Przykładem takiego materaca może być już wcześniej wspomniany model Hilding Macarena.

Termoelastyczna pianka dopasowuje się do kształtów ciała, reagując na jego ciepło. Dzięki tak dokładnemu dopasowaniu mięśnie kręgosłupa się rozluźniają, a to one bardzo często są powodem dolegliwości bólowych.

Czy warto wybrać się po materac do sklepu stacjonarnego?

Materace w Słupsku dostępne są zarówno w salonach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Zakupy przez internet z całą pewnością są szybsze już przez sam fakt, że nie wymagają wychodzenia z domu.

Czy sprawdzają się one przy zakupie materaca? Cóż, nie zawsze. Dla kogoś, kto dobrze orientuje się w technologiach, materiałach i parametrach materacy, taki wybór rzeczywiście może być wygodny. Niemniej dla osoby, która nie jest pewna, jaką twardość czy rodzaj materaca wybrać, lepszym rozwiązaniem może okazać się osobista wizyta w salonie.

W tego rodzaju miejscach można liczyć na fachową pomoc doradcy, który pomoże podjąć właściwą decyzję oraz przede wszystkim możliwość przetestowania kilku materacy i porównania ich wygody.

Materace w Nowym Sączu, tak samo jak w Słupsku, zostały zebrane przez firmę Hilding Anders w jeden spis wartych odwiedzenia salonów sprzedaży. Każdy z nich zaznaczony jest na mapie miasta, a tuż obok niej dostępny jest ich dokładny adres wraz z informacjami kontaktowymi.

Podobne artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.