Kosmetyki z jedwabiem mają bardzo ciekawą cechę, mianowicie idealnie wiążą się z białkami cery i włosów, mają kolosalny na nią wpływ! Oczywiście jedwab przede wszystkim kojarzy się z luksusowym, delikatnym i zwiewnym materiałem. Tymczasem jego zastosowanie jest o wiele szersze, wykorzystuje się go w kosmetyce i do pielęgnacji urody.
Czym jest jedwab?
Spis treści
Włókna jedwabne są produkowane przez larwy owadów zwanych jedwabnikami. To białko noszące nazwę fibroiny i serycystyny, z których zbudowana jest również pospolita pajęczyna, którą produkują pająki. Historia jedwabiu jest bardzo odległa i sięga sześciu tysięcy lat wstecz.
Jedwab wykorzystywany był początkowo w starożytnych Indiach, szybko zyskał popularność w Chinach, gdzie z jedwabiu wyrabiano również papier i struny instrumentów.
Kosmetyki z jedwabiem czynią cuda!
Kosmetyki z jedwabiem stały się popularne ze względu na swoją wysoką kompatybilność ze skórą oraz z włosami. Białka, z których zbudowany jest jedwab, ma właściwości ścisłego łączenia się z białkami, z których zbudowane są włosy i skóra.
Doskonale w nie wnikają i łączą się oraz wzmacniają ich budowę. Dodatkowym atutem jest fakt, że cząsteczki jedwabiu są naładowane przeciwnie do skóry i włosów, przez co oba komponenty przyciągają się jak magnes.
Dodatkowym atutem jedwabiu jest fakt, że doskonale zatrzymuje on wodę. Jest więc w pełni naturalnym środkiem nawilżającym, zapobiegającym nadmiernej utracie wody przez skórę oraz włosy. Fibroina nie wchłania się do skóry, a tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną, która osłania ją przed negatywnym wpływem płynącym ze środowiska.
Warto przeczytać:
Na przykład przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, chłodem. Serycyna zespala fibroinę, przez co zwiększa nawilżenie, a także znana jest ze swoich właściwości wygładzających cerę. Jednocześnie włókna jedwabne nie zatykają porów i pozwalają skórze oddychać, ponieważ przepuszczają powietrze, jednocześnie czyniąc cerę delikatną, gładką i miękką.
Zastosowanie mleczka jedwabnego
Mleczko jedwabne to rozpuszczone proteiny jedwabne. Mleczko jedwabne przeznaczone jest do intensywnego odżywiania cery. Ma właściwości liftingujące, czyli unoszące obwisłą skórę. Ma właściwość zatrzymywania wody w głębokich warstwach skóry.
Mleczko jedwabne jest bardzo pożyteczne w pielęgnacji włosów. Najlepiej oddziałuje na włosy wysoko porowate. Wnika w puste miejsca, odżywia i uzupełnia włos, a ponadto wpływa na odbudowę aminokwasów zawartych we włosach, czyli alaniny oraz glicyny.
Mleczko jedwabne powoduje, że włosy stają się ujarzmione, gładkie, odzyskują swój blask. Tworzy się na nich warstwa ochronna.
Zastosowanie pudru jedwabnego
Jedwab stosuje się do wyrobu pudrów. Dzięki temu ich konsystencja jest niezwykle lekka, delikatna i gładka. Jedwab w tej postaci również zachowuje swoje właściwości. Doskonale trzyma się skóry, nadaje jej gładkość, a przy tym nie zatyka jej porów.
Puder jedwabny polecany jest zatem osobom o cerze tłustej, którym nie służą ciężkie pudry i fluidy. Wartym odnotowania jest również fakt, że puder jedwabny dzięki swojej sypkiej konsystencji doskonale pochłania nadmiar sebum, przez co skóra mniej się tłuści i nie świeci się, jak przy wykorzystaniu innych kosmetyków.
Puder jedwabny nadaje się jako wykończenie makijażu rozjaśniającego, ponieważ jego cząstki delikatnie odbijają światło. Dzięki temu możemy uzyskać efekt rozjaśnienia skóry, a przy tym złagodzenia rysów i optycznego ukrycia zmarszczek, czyli odmłodzenia skóry.
Jedwab w pielęgnacji paznokci
Jedwab wykorzystywany jest również w pielęgnacji paznokci, to znaczy przy ich przedłużaniu. To naturalna alternatywa dla innych produktów stosowanych w manicure. To metoda do zastosowania przez kobiety, którym nie odpowiadają sztuczne paznokcie.
Fiberglass pozwala na przedłużenie paznokci, a także na ich wzmocnienie. Jak już wspominano, jedwab doskonale wpasowuje się w inny rodzaj białka, jakim jest keratyna [sprawdź: czym jest zabieg keratynowego prostowania włosów], zapewnia to mocne przyleganie do płytki paznokcia.
Jedwab jest również wykorzystywany do modelowania sztucznych paznokci, naprawiania złamanych zarówno prawdziwych jak i sztucznych płytek. Nawet jeśli fiberglass doskonale trzyma się na paznokciu, nie jest skomplikowanym usunięcie go, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jakie są dostępne kosmetyki z jedwabiem?
Na rynku kosmetycznym znajdziemy całe spektrum kosmetyków z jedwabiem, nie tylko wspomniane jedwabne mleczko czy puder z jedwabiem. W drogeriach znajdziemy również odżywki do włosów i szampony z jedwabiem. Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki do stylizacji włosów z jedwabiem.
Pozwalają na znakomite ułożenie włosów, ich ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a przy tym są znacznie zdrowsze niż tradycyjne lakiery do włosów czy inne kosmetyki do ich stylizacji.
Przy okazji wzmacniają włosy, a nie je osłabiają. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej. Znajdziemy w drogeriach również kremy i balsamy zawierające jedwab, dzięki którym odżywimy, wygładzimy oraz odmłodzimy skórę.
Stosując kremy przeciwzmarszczkowe z jedwabiem, zyskamy efekt delikatnego liftingu, czyli uniesienia skóry, jej większe nawilżenie, dzięki któremu zmarszczki zostaną wypełnione i staną się mniej widoczne.
Warto przeczytać:
- Najlepsza pasta wybielająca zęby RANKING
- Szczoteczka soniczna do twarzy RANKING
- Najlepsza pielęgnica do włosów -OPINIE + RANKING
- Lokówka automatyczna RANKING + OPINIE
- Szczoteczka soniczna do zębów RANKING [top10] i OPINIE