Nasze włosy są różne, proste, kręcone, gęste, bardziej rzadkie. Tak dzielimy je na pierwszy rzut oka. Fachowo rodzaje włosów dzieli się na nisko porowate, średnio porowate oraz włosy wysoko porowate.

Nie zawsze wiemy jakie włosy mamy, co określimy na podstawie własnych obserwacji?

Co to oznacza, że włosy są porowate?

Każdy włos składa się z tysięcy łusek, które w różnym stopniu przylegają do jego łodygi. To właśnie ich stopień odchylenia oznacza również stopień porowatości włosa. Im bardziej odchylone łuski, tym bardziej zniszczone włosy – matowe, puszące się, rozdwajające się końcówki, w dotyku sztywne.

Otwieranie się łusek na włosach

Na otwieranie się łusek we włosach wpływa nieodpowiednia pielęgnacja, brak nawilżenia, wystawienie włosów na działanie niszczących czynników – używanie gorącego strumienia suszarki, zastosowanie prostownicy, kąpiele słoneczne, solarium, woda chlorowana z basenu i wiele innych czynników.

porowatosc-wlosow
Porowatość włosów

Takie włosy określone są mianem wysoko porowatych. Średnio porowate będą w nieco lepszej kondycji. Natomiast nisko porowate włosy to te w najlepszym stanie. Łuski włosów przylegają ściśle do reszty włosa, przez co są one gładkie, elastyczne, lśniące.

Do włosów o konkretnej porowatości należy dobrać odpowiednią pielęgnację, gdyż tylko wówczas poprawimy ich stan, lub odwrotnie, zachowamy je w nienaruszonym stanie.

To, co posłuży włosom wysoko porowatym, nie musi być dobre dla włosów nisko porowatych czy średnio porowatych. Wiedząc, jakie mamy włosy, będziemy w stanie lepiej je pielęgnować i cieszyć się widząc, jak poprawia się lub utrzymuje ich stan.

Włosy wysoko porowate oraz ich pielęgnacja

Włosy o mocno odchylonych łuskach, czyli zniszczone, przypominające siano są również mocno podatne na czynniki sprzyjające poprawie ich kondycji. To właśnie przy tym rodzaju włosów najłatwiej jest dostarczyć do nich brakujących składników, na przykład keratyny.

Takie włosy mogą być poddane keratynowemu prostowaniu, dobrze działają na nie odżywki, które wnikają w głąb i przyczyniają się do odbudowy. Dobrą wiadomością jest również to, że włosy te są podatne na zabiegi fryzjerskie. Intensywne odżywianie może być przeprowadzone zarówno przed jak i po wizycie w salonie fryzjerskim.

wlosy-porowate
Włosy porowate

Podstawą pielęgnacji takich włosów jest unikanie środków i czynników, które znacząco pogarszają ich stan w krótkim czasie. Nie należy myć ich w gorącej wodzie i suszyć gorącym strumieniem z suszarki. Należy zastosować chłodną wodę oraz chłodny podmuch.

Naturalne szampony do mycia włosów

Do mycia używamy tylko i wyłącznie delikatnych szamponów, najlepiej naturalnych, dostarczających minerałów i witamin. Ważny jest dobór odpowiedniej odżywki do włosów. Włosy wysoko porowate będą dobrze reagowały na nakładanie olejów, kremów, masek z ziołami i wielu innych kosmetyków.

Kolejnym ważnym punktem w pielęgnacji włosów wysoko porowatych jest skracanie ich końcówek co kilka tygodni, aby uniknąć ich rozdwajania się.

Włosy średnio porowate i ich pielęgnacja

Takie włosy nie są ani nisko, ani wysoko porowate, znajdują się gdzieś pośrodku, lub mamy do czynienia z mieszanką tych dwóch rodzajów. Mogą powstać w wyniku obniżenia jakości włosów nisko porowatych lub w okresie przejściowym pomiędzy odżywianiem włosów wysoko porowatych.

Najczęściej można już zauważyć, że coś włosom, które były nisko porowate, a zaczęły matowieć, rozdwajać się, nie służy. Warto wówczas przyjrzeć się z bliska swoim kosmetykom, aby stwierdzić, czy któryś z nich nie przyczynił się do pogorszenia jakości włosa.

wlosy-srednio-porowate

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów jest główną przyczyną problemów. Wielu ludzi ma małą świadomość na temat porowatości włosów, z tego właśnie wynikają takie problemy. Włosy średnio porowate doskonale reagują na pielęgnację olejami jedno nasyconymi jak, chociażby oliwa z oliwek, czy olejek sezamowy.

Włosy nisko porowate i ich pielęgnacja

W charakterystyce trzech głównych rodzajów włosów to właśnie ten rodzaj jest określany jako najkorzystniejszy. Są to włosy wyglądające zdrowo, elastyczne, mające zdrowy połysk, są sypkie, łatwo się rozczesują. Nie są podatne na stylizację – zakręcone lokówką loki szybko znikają.

Trudniej je zamoczyć w wodzie i trudniej je wysuszyć. Posiadaczki tego rodzaju włosów powinny być zadowolone – niewiele im trzeba, by wyglądały ładnie. Przede wszystkim osoby z tym rodzajem włosów powinny zadbać o to, by stosować odpowiednio dobraną pielęgnację.

wlosy-nie-porowate

Szampon bez alkoholu i parabenów do mycia włosów nie porowatych

Jej podstawą jest odpowiednio dobrany szampon, pozbawiony alkoholu, parabenów i składników chemicznych źle wpływających na strukturę włosa. Ze względu na domkniętą łuskę do pielęgnacji nadają się oleje, które charakteryzują się małą cząsteczką. Tylko one będą w stanie wniknąć do struktury włosa i go odżywić.

Mogą to być takie oleje jak kokosowy, palmowy. Wiele preparatów nie odżywia włosów nisko porowatych, a jedynie zostawia na ich powierzchni tłusty film. Pogarsza to wygląd włosów, które wyglądają na przetłuszczone.

Włosy takie nie powinny być również poddawane keratynowaniu lub laminowaniu włosów, na przykład żelatyną, ponieważ doprowadzi to do dostarczenia nadmiernej ilości protein włosom. Wynikiem będzie nadmierne elektryzowanie się włosów i puszenie się.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!