Kwasy pozyskiwane z owoców są najczęściej wykorzystywane w salonach kosmetycznych. Wszystko dlatego, że nieumiejętnie użyte mogłyby zaszkodzić skórze. Mimo to coraz częściej używane są w domu, najczęściej jako dodatek do innych kosmetyków. Zanim zaczniemy ich używać, warto się o nich dowiedzieć kilku rzeczy.

Jakie kwasy możemy stosować w domu?

Początkujący bez obaw mogą wykorzystywać w domu kwasy o niskich stężeniach. Jest to bardzo ważne na początku, ponieważ im wyższe stężenie, tym bardziej widoczny efekt, a nieprzyzwyczajona cera reaguje różnie.

Bywa, że pojawiają się podrażnienia, a nawet trudno gojące się ranki. Nie warto zatem ryzykować i bez wiedzy oraz umiejętności nabywać kwasy o wysokich stężeniach.

cera

Polecany jest zakup kosmetyków dostępnych bez recepty, zawierających naturalne kwasy. Stosując je regularnie, uzyskujemy taki sam efekt, jak przy użyciu większych stężeń kwasów, jednak rzadziej.

Dostępne bez recepty kosmetyki z kwasami

Znajdziemy na rynku kosmetyki zawierające hydroksykwasy, czyli na przykład AHA (naturalne roślinne, na przykład kwas azelainowy), BHA (betahydroksykwasy na przykład kwas salicylowy), oraz PHA (polihydrokykwasy, na przykład kwas laktobionowy).

Naturalne kwasy znajdziemy również w lodówce. Przykładem jest na przykład kwas mlekowy, który znajduje się w kwaśnym mleku, w maślance czy kefirze. Kwas jabłkowy możemy wytworzyć samodzielnie z jabłek poprzez wytworzenie octu jabłkowego. Kwas jest jego składnikiem. Sam ocet jabłkowy ma również bardzo dobre działanie na skórę.

Korzystne kwasy dla skóry zawarte są również w winogronach czy cytrynach, a niektórzy stosują również pomidory, które zawierają kwas salicylowy. Kosmetyki bez recepty, zawierające kwasy, są gotową mieszanką przygotowaną do nałożenia na skórę.

Ich zastosowanie nie jest szkodliwe, ani niebezpieczne. Kwasy są już w niskim stężeniu, dlatego nie ma mowy o poparzeniu, natomiast efekt zaczyna być już widoczny.

Kwas azelainowy

kwas-na-twarz

Jednym z dostępnych bez recepty kosmetyków z kwasami jest Skinoren, inaczej kwas azelainowy. Doskonale wybiela cerę, a także jest bardzo pomocny w przypadku, gdy chcemy pozbyć się zaskórników, które są zmorą osób o cerze tłustej.

Kolejnym środkiem, który warto kupić – jest Acnederm, który również zawiera kwas azelainowy.

Dla kogo są kwasy?

Kwas posłuży każdemu typowi cery, musi być jednak odpowiednio dobrany. Przyjęto, że szczególnie powinny na nim skorzystać te osoby, które borykają się z przebarwieniami, lub chcą, by ich cera była bardziej jasna i w jednolitym, zdrowym kolorze.

Dzięki kwasom cera wygląda tak, że często nie potrzebuje dodatkowego przykrywania fluidem i pudrem, by być bliską ideałowi.

Usunięte zostają różne skazy, a nawet mniej widoczne blizny. Kwasy to dobre rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy mają problemy z cerą trądzikową oraz z nieestetycznymi zaskórnikami. Zaletą kwasów jest to, że chociaż działają antybakteryjnie oraz usuwają pryszcze, to nie wysuszają skóry. Wręcz przyczyniają się do jej większego nawilżenia.

Niektóre kwasy mają działanie odmładzające. To sposób na usunięcie martwego naskórka i oczyszczenie skóry, a także spłycenie zmarszczek. Zanim sięgniemy po kwasy, warto swój wybór przedyskutować z dermatologiem.

Szczególnie ostrożnie powinny postępować osoby, które mają problemy z cerą naczynkową, wrażliwą, lub podatną na uczulenia.

Dobierz odpowiedni kwas do swojej cery

jaki-kwas-do-cery

Aby dobrać idealny kwas do swojej cery, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Kwasów nie powinny używać nastolatki w wieku około piętnastu lat, ich skóra jest na nie zbyt delikatna i niedojrzała.

Starsze osoby borykające się z problemem trądziku dorosłych mogą stosować kwasy, najbardziej polecany jest kwas salicylowy.

Jest to jednak rozwiązanie wyłącznie dla osób z niewielką liczbą zmian. Jeśli pojawiają się poważne zmiany zapalne, to konieczne jest zaawansowane leczenie dermatologiczne, a zamiast kwasów na skórę powinniśmy użyć retinoidów. Jeśli jednak mamy ogólnie rzecz biorąc ładną cerę bez przebarwień, to lepiej nie stosować kwasów.

Kwas azelainowy i kwas migdałowy na przebarwienia

przebarwienia-na-twarzy
Kwas na przebarwienia na twarzy

Dla osób, które chcą pozbyć się przebarwień, idealnym rozwiązaniem jest kwas azelainowy oraz kwas migdałowy w niskim stężeniu. Cera dojrzała wymaga zastosowania kwasów PHA.

Mają one podobne działanie do kwasów AHA, ale są znacznie łagodniejsze. Warto również wiedzieć, że nie należy używać kwasów przy bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie UV. Jeśli tak się dzieje, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich filtrów UV. W czasie korzystania z kwasów nie wolno korzystać z solarium ani się opalać.

Najlepszy czas na złuszczanie kwasami

Ze względu na fakt, że promieniowanie szkodzi skórze potraktowanej kwasami, najlepszym czasem na kurację jest jesień lub wczesna wiosna. W pierwszym przypadku promieniowanie jest już niższe, w drugim nie za wysokie.

Ponadto wiosną organizm zaczyna się budzić po okresie uśpienia zimą, przez co efekty kuracji mogą być korzystniejsze. To także sposób na piękny wygląd w sezonie. Nie należy stosować kuracji również w okresie mrozów, czyli zimy. Podobnie jak promieniowanie UV, mróz także uszkadza wrażliwą skórę.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!