Zdrowe nawyki żywieniowe i właściwie zbilansowana dieta to jeden z filarów zdrowia i dobrej kondycji. Eliminacja określonych grup produktowych, zbyt mała ilość warzyw i owoców, czy nieregularne pory posiłków mogą wpływać na zaburzenia pracy organizmu. Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

Zdrowe nawyki żywieniowe – na czym polegają?

Zdrowe nawyki żywieniowe – od czego zacząć

Zdrowe nawyki żywieniowe mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu przez optymalizację procesów trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Warunkują poziom energii niezbędnej do wykonywania codziennych obowiązków oraz aktywności fizycznej i umysłowej.

Zdrowe nawyki żywieniowe wywodzą się z wiedzy medyczno-dietetycznej, dlatego mają swoje fizjologiczne uzasadnienie.

Zasady zdrowego żywienia sprowadzają się do właściwie zbilansowanej diety, która ma na celu dostarczyć wszystkich składników niezbędnych do utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Edukacja żywieniowa wskazuje, czym jest zdrowe jedzenie, jak wybierać pokarm wysokiej jakości i czym kierować się komponując swój jadłospis.

Kluczowe jest wyliczenie zapotrzebowania na energię, która będzie zabezpieczać wszystkie potrzeby organizmu. Utrzymanie właściwego bilansu energetycznego zapewnia prawidłowy przebieg przemian metabolicznych oraz ogranicza ryzyko powstawania nadmiernej masy ciała i chorób dietozależnych takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, czy choroby układu krążenia.

Zdrowe nawyki żywieniowe powinny być kształtowane już od wczesnego dzieciństwa. Wspólne jedzenie posiłków, jedzenie śniadań przed wyjściem z domu, różnorodność świeżych produktów spożywczych w menu to tylko przykłady prawidłowych wzorców żywieniowych.

Duże znaczenie będzie mieć świadomość, jakie niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą szkodzić zdrowiu i jakie produkty powinny zostać wyeliminowane z diety.

Zdrowe nawyki żywieniowe – od czego zacząć?

Zdrowe nawyki żywieniowe dotyczą nie tylko tego, co spożywamy, ale także ilości i pór posiłków oraz kaloryczności całodziennej diety. Nawet najzdrowsze produkty takie jak ryby (łosoś, dorsz, pstrąg), owoce morza, zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, awokado), a nawet owoce jedzone w nadmiarze będą przyczyniać się do powstawania zaburzeń o charakterze metabolicznym.

Należy też poznać swoje zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, czyli białko, tłuszcze i węglowodany oraz rozłożyć proporcjonalnie na wszystkie posiłki. Zbilansowana dieta zapewni właściwe odżywienie organizmu i tym samym unikniemy napadów głodu, które są przyczyną podjadania często niezdrowych produktów między posiłkami.

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych wpłynie korzystnie na stan zdrowia i poprawi jakość życia. Należy podkreślić, że wszystkie zmiany powinny być wprowadzane stopniowo i dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Nowe zasady muszą odpowiadać stylowi życia i być wpisane w rytm dobowy. Zbyt drastyczne posunięcia, mogą zniechęcać do utrzymania wzorcowych zasad zdrowego żywienia i powrót starych nawyków.

Zdrowe nawyki żywieniowe – podstawowe zasady zdrowego żywienia

  1. Dostosuj kaloryczność posiłków do dobowego zapotrzebowania na energię.
  2. Zbilansuj poszczególne makroskładniki – białko, tłuszcze i węglowodany.
  3. Spożywaj regularne posiłki w odstępach 3-4 godzin.
  4. Planuj, co zjesz na poszczególne posiłki.
  5. Jedz w pozycji siedzącej, w skupieniu, koncentrując się na spożywanym pokarmie.
  6. Pierwszy posiłek spożyj najpóźniej w godzinę od przebudzenia.
  7. Ostatni posiłek zjedz na 2-3 godziny przed snem.
  8. Zadbaj o źródła pełnowartościowego białka w diecie m.in. ryby (łosoś, pstrąg, dorsz, makrela, śledź), chude mięso (drób, polędwica), owoce morza (krewetki, kalmary, ośmiornica), nabiał, jaja.
  9. Wprowadź do menu źródła zdrowych tłuszczów zawierających niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe m.in. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z wiesiołka, łosoś, śledź, awokado, nasiona i orzechy.
  10. Zadbaj o węglowodany o niskim indeksie glikemicznym tj. pełnoziarniste pieczywo, makarony razowe, kasze.
  11. Dodawaj różnokolorowe warzywa do każdego posiłku.
  12. Zadbaj o właściwy poziom nawodnienia organizmu, wypijaj około 2-3 litry wody w ciągu doby.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.