Najlepsze zioła na piękne włosy! Każda z nas marzy o tym, aby mieć piękne, długie i lśniące włosy. Dbamy o nie każdego dnia, stosując różnorodne odżywki, eliksiry i kuracje.

Potrafimy wydać drogerii nawet kilkadziesiąt złotych po to, by zapewnić swoim włosom zdrowy wygląd, zapobiec ich nadmiernemu przetłuszczaniu oraz zapewnić stosowną regenerację po farbowaniu. Podczas tych poszukiwań zupełnie zapominamy o tym, że matka natura najlepiej wesprze odnowę tego, co sama stworzyła.

Skrzyp polny na piękne i zdrowe włosy!

skrzyp-polny
Skrzyp polny w służbie włosom

Właściwości skrzypu polnego doceniano już w starożytnej Grecji i Rzymie. Pomagał w leczeniu różnorodnych dolegliwości takich jak wrzody czy hemoroidy. Miał również swoje zastosowanie w przypadku ciężko gojących się ran, przyspieszał krzepliwość krwi i tamował krew.

Silne właściwości moczopędne skrzypu polnego sprawiają, że może być z powodzeniem wykorzystywany w leczeniu infekcji dróg moczowych oraz w dolegliwościach związanych z nerkami.

Skrzy polny i fitoterapia

Jednak oprócz tego, że skrzyp polny ma szerokie zastosowanie w fitoterapii, jest to jeden z najpopularniejszych środków do pielęgnacji włosów. Swą popularność zyskał za sprawą popularnych tabletek, które mają zapewnić zdrowe włosy, skórę i paznokcie. Rzeczywiście tak jest.

Jednak czy warto kupować tabletki, które w przeciwieństwie do zwykłego, dostępnego w każdym sklepie zielarskim skrzypu polnego zawierają liczne substancje dodatkowe, które niekoniecznie będą się dobrze przyswajać? Dodatkowo suszony skrzyp polny zawiera znacznie więcej krzemionki, która jest odpowiedzialna za wsparcie procesu wytwarzania kolagenu.

Skrzyp polny źródłem witamin

Skrzyp polny oprócz wcześniej wspomnianej krzemionki oraz kwasów krzemowych stanowi również bogate źródło potasu, selenu i mangan, a wiemy nie od dziś, że zarówno skóra, jak i włosy dla zachowania idealnej kondycji potrzebują wysokiego poziomu składników mineralnych.

Pierwiastki te mają działanie pobudzająco na skórę, dzięki czemu znacznie szybciej się ona regeneruje. Dodatkowo wysoka zawartość tych składników poprawia elastyczność skóry i włosów oraz przyspiesza ich wzrost. Regularne stosowanie naparu ze skrzypu ma uzdrawiającą moc, a ponadto można go stosować na różne sposoby.

Napar ze skrzypu polnego

Jeśli chcesz możliwie najszybciej zobaczyć efekty stosowania skrzypu polnego, powinnaś przygotować napar, który stosować będziesz w formie płukanki (choć jak chcesz, możesz go również wypić).

Aby go przygotować, wystarczy 2 do 4 łyżeczek suszonego skrzypu polnego zalać szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody. Następnie całość należy odstawić na ok. 20 minut pod przykryciem. Taką płukankę należy stosować na już umyte włosy.

Pokrzywa na włosy

pokrzywa-na-wlosy

Gdy mówimy o niezwykłych właściwościach ziół, nie możemy nie wspomnieć o pokrzywie. Choć kojarzy nam się z pieczeniem i nieprzyjemnymi boląco – swędzącymi bąblami, w fitoterapii wykorzystywana jest już od czasów starożytnych (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczniczych właściwości pokrzywy, zapraszam tutaj).

Zastosowanie pokrzywy

Zastosowanie pokrzywy jest tak obszerne, że nie mogło jej zabraknąć w przemyśle kosmetycznym. Pokrzywa działa niezwykle skutecznie na nasze włosy, skórę i paznokcie. Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza licznym witaminom i minerałom, które zawiera. Pokrzywa stanowi bogate źródło witamin A, B2, C i K.

Dodatkowo zawiera chlorofil, beta – karoten, ksantofil, garbniki i flawonoidy, a także serotoninę, histaminę, kwas mrówkowy, glikolowy, pantotenowy i glicerolowy oraz żelazo, fosfor, potas, sód, jod, siarkę i wapń.

Wszystkie te składniki zawarte w pokrzywie sprawiają, że ma ona swoje zastosowanie niemal na każdej płaszczyźnie medycyny i kosmetyki. Warto zatem zmienić zdanie o pokrzywie i na stałe umieścić ją na liście rzeczy niezbędnych w domu.

Przepis na płukankę do włosów z pokrzywy

plukanka-z-pokrzywy-na-wlosy

Aby przygotować płukankę do włosów, która przywróci im zachwycający blask i znacząco wpłynie na poprawę ich kondycji, należy łyżeczkę suszonych ziół zalać wrzącą wodą i odstawić na około pół godziny pod przykryciem, czekając, aż wszystkie składniki przenikną do wody.

Najlepsze efekty osiągniesz jeśli będziesz pamiętała o tym, aby płukankę na włosy stosować regularnie. Podobnie jak w przypadku płukanki ze skrzypu polnego, również należy ją stosować już na umyte włosy. Koniecznie spróbuj żółtko na włosy!

Poprawa kondycji włosów powinna być zauważalna już po miesiącu stosowania. Będą one mniej łamliwe, staną się lśniące i gładkie, a dodatkowo jeśli skarżysz się na nadmierne wypadanie włosów, z pewnością zauważysz, że zacznie ich ubywać znacznie mniej.

Niektóre kobiety, stosujące regularnie napary z pokrzywy (do picia oraz w formie płukanki) zauważyły również, że ich włosy zaczęły szybciej rosnąć i stały się gęstsze.

Regularność stosowania skrzypu polnego i pokrzywy

Regularne stosowanie skrzypu polnego i pokrzywy z pewnością przyniesie Ci znacznie więcej korzyści, niż wszystkie produkty kosmetyczne, które masz w swojej łazience.

Nie od dziś wiadomo, że to, co jest naturalne, zawsze będzie dla nas zdrowsze, a przede wszystkim skuteczniejsze. Niemal wszystkie kosmetyki do pielęgnacji włosów zawierają szkodliwe SLSy (Ranking szamponów bez SLS), które mają sprawić, że nasze włosy pięknie błyszczą, jednak w rzeczywistości przynoszą więcej szkód niż pożytku.

Stosując zioła ze sprawdzonego źródła, będziesz miała pewność, że wszystkie składniki są zdrowe, a przede wszystkim bezpieczne.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień