Zaparcia to jedno z częściej występujących schorzeń społeczeństwa. Polega ono na trudnościach z wypróżnianiem, które spowodowane są spowolnieniem ruchów perystaltycznych jelit.

Do ich powstawania przyczyniać się mogą siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, niektóre leki oraz nadużywanie środków przeczyszczających.

Jest to również częste schorzenie kobiet ciężarnych, jednak zaparcia mogą występować również u dzieci i osób starszych. Często towarzyszy im uczucie przepełnienia w żołądku, skurczowe bóle brzucha, wzdęcia, gazy, a także krwawienia z odbytu.

Co powoduje zaparcia?

Zazwyczaj zaparcia spowodowane są dietą ubogą w błonnik oraz przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów. Jeśli do tego dodamy niemal zerową aktywność fizyczną, możemy być pewni, że trudności z wypróżnianiem będą się pojawiały systematycznie.

Jeśli jednak jesteś osobą aktywną, której dieta jest bogatą w owoce i warzywa, a mimo to pojawiają się u Ciebie zaparcia, powinnaś sięgnąć po dary natury – zioła.

zaparcia

Musisz jednak pamiętać, że zioła na zaparcia mają przede wszystkim działanie przeczyszczające, dlatego nie wolno ich nadużywać. Co więcej, nasz organizm szybko się do nich przyzwyczaja, dlatego podczas kuracji powinnaś sobie robić kilkudniowe przerwy.

Kora kruszyny ma zaparcia

Jednym z ziół, które mają działanie przeczyszczające, a co za tym idzie, pomagają zwalczyć zaparcia, jest kora kruszyny. Kruszyna to gatunek krzewu należący do rodziny szakłakowatych. Roślina ta występuje na terenach nizinnych Polski. Surowiec zielarski stanowi kora, która jest bogatym źródłem garbników, flawonoidów oraz sapoinów.

Związki te powodują przekrwienie jelita grubego, to zaś wpływa na pobudzenie jego pracy. Dodatkowo zawarte w korze kruszyny anty związki wpływają drażniąco na śluzówkę układu pokarmowego, co sprzyja poprawie trawienia.

Korzeń rzewienia na zaparcia

Kolejną propozycją ziół wspierających walkę z zaparciami jest korzeń rzewienia, który lepiej jest nam znany jako rabarbar. Rabarbar, podobnie jak kora kruszyny działa drażniąco na mięśnie jelita grubego, co wzmaga ruchy perystaltyczne. Dodatkowo korzeń rzewienia działa żółciopędnie, przyspiesza oraz ułatwia trawienie.

Od lat jest stosowany jako środek przeczyszczający. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać go w stanach zapalnych jelit czy wyrostka robaczkowego. Nie powinnyśmy również stosować naparów z rabarbaru w trakcie miesiączki.

Podobnie jak większość ziół o działaniu przeczyszczającym, rabarbar również może powodować zmiany w pracy jelita grubego, spowodowane „uzależnieniem” naszego organizmu, dlatego nie należy go stosować dłużej niż 2 tygodnie.

Sense na zaparcia

zaparcia

Następną propozycją ziół przeczyszczających jest liść senesu. Sense to powszechna nazwa mieszanek liści kilku gatunków krzewów należących do rodzaju Senna Mill. Liście senesu swoje właściwości przeczyszczające zawdzięczają zawartości senozydów A i B oraz glikozydów.

Liście senesu te przyjmuje się w postaci naparu, który pomaga usunąć zalegające w jelitach resztki kałowe, które wpływają na pogorszenie pracy jelit. Jest to jedno z niewielu ziół, które charakteryzuje się długotrwałym działaniem. Intensywne wypróżnianie zaczyna się już po 10 godzinach od przyjęcia naparu.

Nie należy jednak nadużywać tego zioła, ponieważ częste stosowanie może wpłynąć na znaczące pogorszenie naturalnej pracy jelit.

Zioła i przyprawy na poprawę trawienia!

Jeśli często zmagasz się z zaparciami, jednak nie chcesz naużywać środków przeczyszczających, powinnaś dodatkowo do swej diety dołączyć zioła i przyprawy, które wpłyną na poprawę trawienia.

W ten sposób unikniesz nieprzyjemności związanych z długim pobytem w toalecie oraz ciągłym uczuciem przepełnienia. Kluczem do uniknięcia zaparć jest prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy.

W tym celu do swej diety powinnaś dołączyć nasiona lnu. Jest to jedno z najbezpieczniejszych ziół, które można podawać nawet małym dzieciom bez obaw o skutki uboczne.

Siemię lniane w łagodny sposób usprawnia trawienie i eliminuje problemy żołądkowe. Dodatkowo przyjmowanie nasion lnu, w dowolnej formie sprawi, że pozbędziesz się z organizmu toksyn, a wypróżnianie nie będzie już stanowiło dla Ciebie problemu.

Ziarna psyllium na zaparcia

Kolejną propozycją na poprawę trawienia jest przyjmowanie ziaren psyllium. Ziarna psyllium dostarczają duże dawki błonnika, który stanowi podstawę w walce z zaparciami.

Regularne przyjmowanie tych ziaren pozwala usunąć złogi kałowe z okrężnicy, uwalniający tym samym Twój organizm od toksyn. Dodatkowo zawarty w psyllium śluz pokrywa jelito grube cienką warstwą, która dodatkowo przyspiesza wypróżnianie i sprawia, że jest ono znacznie łatwiejsze.

Łącząc ze sobą zioła wspierające układ pokarmowy z ziołami ułatwiającymi wypróżnianie, raz na zawsze zapomnisz o tej wstydliwej dolegliwości. Musisz pamiętać, że zaparcia, choć są schorzeniem wstydliwym, należy zwalczać w zarodku. Ciągłe uczucie przepełnienia w żołądku może znacząco wpłynąć na pogorszenie Twojego nastroju.

Dodatkowo wypróżnianie może ranić delikatną skórę odbytnicy, w której nie trudno o różnego rodzaju infekcje. Zatem, zamiast kolejny raz machać ręką, na tą wydawać by się mogło błahą dolegliwość, zadbaj o siebie już teraz, wzbogacając swoją dietę w produkty bogate w błonnik.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień