Rodzice z całych sił troszczą się o dziecko. Robią wszystko, aby maluch czuł się bezpiecznie, komfortowo i był szczęśliwy. Dlatego płaczliwość niemowlęcia zawsze wywołuje niepokój – rodzice zastanawiają się, czego dziecko tak rozpaczliwie się domaga.

Czasami jednak nawet zrealizowanie potrzeby nie przynosi ukojenia. Jak więc radzić sobie z dzieckiem, które z natury jest płaczkiem?

Płacz dziecka – szczególnie w pierwszych miesiącach życia – stanowi podstawową formę komunikacji z otoczeniem. W ten sposób daje znać o swoim dyskomforcie, obawach czy bólu. Dlatego rodzice z tak dużym niepokojem reagują na płacz.

płaczące-dziecko

Zastanawiając się nad jego przyczynami, jednocześnie szukają sposobów na złagodzenie płaczliwości – szczególnie jeśli wszystkie podstawowe potrzeby zostały spełnione.

Co oznacza płacz dziecka?

Zastanawiasz się, z czego wynika płaczliwość Twojej pociechy? Powodów może być tysiące – maluch płacze, bo:

  • ma kolkę
  • boli go brzuch
  • jest głodny
  • przestraszyło się hałasu
  • pies zaszczekał
  • coś spadło na podłogę
  • nie chce iść spać albo jest senne
  • tata wyszedł z pokoju
  • chciał poczytać inną książkę niż mama
  • nie udało mu się samodzielnie zapiąć guzików
  • taki akurat ma humor.

Niezależnie od przyczyny, płacz dziecka zawsze świadczy o niezgadzaniu się na zaistniałą sytuację. Stanowi niejako komunikat dla otoczenia, sygnalizując jasno: „jest mi źle, potrzebuję pomocy i wsparcia”.

Jak radzić sobie z nadmiernym płaczem dziecka?

Każde dziecko jest inne, dlatego nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, jak poradzić sobie z płaczliwym maluchem. Na pewno nie można bagatelizować wysyłanych przez pociechę sygnałów.

Brak reakcji ze strony rodziców na płacz powoduje, że dziecko będzie przekonane, że jego uczucia nie znaczą nic dla opiekunów. Zawsze trzeba rozmawiać, próbując poznać przyczynę płaczu, wyjaśnić nieporozumienia, wytłumaczyć.

Czasami jednak zdarza się, że maluch – mimo zaspokojenia podstawowych potrzeb – nadal płacze. Bardzo możliwe, że taka jest już jego natura. W takiej sytuacji warto poznać sposoby, dzięki którym można złagodzić płaczliwość dziecka.

Bliskość rodziców

Jednym z niezawodnych sposobów na ukojenie płaczu jest… bliskość rodziców. Czasami wystarczy tylko przytulić czy pogłaskać, by maluch natychmiast się uspokoił.

Nie obawiaj się przy tym, że w ten sposób rozpieścisz pociechę. Bliskość rodziców zwiększa u dziecka poczucie bezpieczeństwa.

Muzyka relaksacyjna

Sposobem na złagodzenie płaczu dziecka może być muzyka relaksacyjna. Delikatne dźwięki natury: szum fal, odgłosy ptaków, szum wiatru, deszcz, działają kojąco i uspokajająco. Zwiększa się też zainteresowanie malucha słyszalnymi dźwięki, co może jednocześnie odwrócić uwagę od płaczu.

Alternatywą dla muzyki relaksacyjnej inna muzyka, na którą dziecko dobrze reaguje. Mogą to być ulubione piosenki dla niemowlaków itp.

Dynamiczny smoczek uspokajający

Jeżeli niemowlę chętnie ssie smoczek, w razie niedającego się niczym ukoić płaczu, warto pomyśleć o podaniu smoczka. Niech to jednak nie będzie przypadkowy model. Staranny wybór ma znaczenie, ponieważ odpowiednio dobrany smoczek pozwala zachować naturalny odruch ssania.

Chcąc ukoić płacz dziecka, warto zdecydować się na dynamiczny smoczek uspokajający. Jego konstrukcja została opracowana w oparciu o wyniki badań z udziałem lekarzy i neurologów.

Dzięki temu wyróżnia się rozwiązaniami niezaburzającymi odruchu ssania oraz prawidłowego rozwoju zgryzu. Dodatkowym atutem jest budowa ułatwiająca swobodne oddychanie oraz bezproblemowe połykanie śliny.

Czytanie bajek

Na płaczliwe dziecko często działa też czytanie bajek lub ich opowiadanie. Z jednej strony wywołują one u malucha zaciekawienie, a z drugiej – już sam głos rodzica działa kojąco.

Wspólna zabawa

Często praktykowanym sposobem przeciwdziałania płaczu u dziecka jest wspólna zabawa. Warto wybrać jednak taką formę rozrywki, która jest jedną z najbardziej ulubionych.

Maluch lubi burzyć wieżę z klocków? Nie odmawiaj mu tej przyjemności.

Dziecko chętnie układa puzzle? Pozwól mu oddać się tej zabawie.

Pociecha uwielbia zabawy na macie edukacyjnej? Zapewnij jej taką możliwość.

W ten sposób możesz łatwo odwrócić uwagę od przyczyny płaczu, zajmując malucha jego ulubioną czynnością.

Nie ma uniwersalnej metody, która natychmiast ukoi płacz dziecka. Jeśli nie zawsze sprawdzi się muzyka relaksacyjna, sięgnij po dynamiczny smoczek uspokajający albo zacznij czytać / opowiadać bajki. Musisz eksperymentować i sprawdzać, na jakie formy „odwracania uwagi” Twoje dziecko reaguje najlepiej.

Pamiętaj! Jeżeli płaczliwość nie mija z wiekiem, a nasila się, skonsultuj się ze specjalistą. Może bowiem okazać się, że przyczyna płaczu malucha leży znacznie głębiej. Dlatego nigdy nie bagatelizuj płaczu dziecka – nawet jeśli wydaje Ci się, że taką ma już naturę.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.