Do niedoboru elektrolitów w organizmie dziecka może dojść w czasie ostrego przebiegu biegunki. To bardzo ważne, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu i pozbawienia go soli mineralnych. W przypadku dorosłych można po prostu zwiększyć przyjmowanie ogólne płynów, o ile pozwala im na to organizm. Z dziećmi postępujemy trochę inaczej, przestrzegamy w ich wypadku dawki 2-3 razy więcej płynów, niż zwykle.

Gdy dziecko karmione jest piersią, trzeba robić to częściej niż zwykle. A mianowicie co najmniej raz na 3 godziny. Dorośli początkowo powinni ok. 1-2 dni unikać stałych pokarmów.

Co podawać, by organizm się wzmocnił?

Najbardziej uniwersalnym płynem jest woda. Najlepiej pić ją przegotowaną. Można ją lekko posolić. Dobra będzie też słaba herbata lub napar z mięty. Aby to nie była tylko sama woda, trzeba podawać też coś bardziej pożywnego, ale nadal płynnego.

Zaleca się więc kleiki zbożowe, których wybór na rynku jest naprawdę duży. Można wybrać według swoich preferencji lub upodobań dziecka, ale powinien to być kleik najlepiej ryżowy lub owsiany.

bawiace-sie-dzieci

O jednym trzeba pamiętać  – wykluczone powinny być wówczas produkty, które mają w swoi składzie nawet nieduże ilości cukrów i białka mlecznego. Biegunka bowiem powstaje najczęściej właśnie przez ich nietolerancję przez organizm. Sprawdź: jakie zioła na biegunkę są najlepsze!

To w tym momencie trzeba pamiętać, aby podać specyfik, będący specjalną osłoną przewodu pokarmowego przed podrażnieniami, wywołanymi przez biegunkę.

Neutralizacja patogenów

Jednocześnie niesamowicie ważne jest doprowadzenie do neutralizacji albo całkowitego zniszczenia patogenów, które tę biegunkę wywołują. Wirusy, bakterie, a także ich toksyny – trzeba jak najszybciej zahamować ich aktywne działanie w organizmie.

Od lat na takie sytuacje znana jest Smecta – lek, który można dostać w aptece bez recepty, a działa bardzo skutecznie. Ma on, ze względu na swoją strukturę warstwową oraz wysoką lepkość, silne właściwości powlekające i osłaniające dla błony śluzowej.

Wpływa tym samym na  wytrzymałość naturalnej osłony z żelu śluzówkowego żołądka i jelit na działanie czynników chorobotwórczych, jakie powodują biegunkę. Oczywiście łagodzi objawy biegunki. Wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu.

Reasumując, do nawadniania organizmu w trakcie trwania ostrej biegunki, dobrze podawać doustnie płyny o specjalnym składzie. Można też stosować powszechnie dostępne płyny, jak: wodę, herbatę, ale też wszelkie jogurty, musy, kompoty (najlepiej jabłkowe) oraz wodniste zupy, z małym dodatkiem soli.

Trzeba je podawać już od momentu zauważenia wystąpienia biegunki. Każda chwila jest droga, aby nie dopuścić do odwodnienia, zwłaszcza w przypadku małego dziecka.

Lecznicze elektrolity

Mowa tu o elektrolitach dla dzieci z apteki, które zawierają tzw. dobre bakterie umożliwiające powrót do zdrowia po biegunce. Takim produktem na rynku jest obecnie m.in.

Dicoflor elektrolity, który przeznaczony jest głównie dla niemowląt oraz dzieci, ale także dorosłych i osób w podeszłym wieku. Opakowanie najczęściej zawiera 6 saszetek doustnego płynu nawadniającego, a oprócz tego 6 saszetek mieszanki LBGG.

Jeśli chodzi o zawartość szczepu owej specjalnej, „dobrej bakterii” – Lactobacillus rhamnosus, to jest w ich jednej saszetce leku 5 mld.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego Dicoflor Elektrolity ma dobre działanie na organizm, które zostało potwierdzone w licznych testach klinicznych. Opracowana formuła działa tak, żeby uzupełnić dietę w bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus GG, stanowiące składnik prawidłowej mikroflory jelitowej.

Oprócz tego preparat ten uzupełnia dietę w potrzebne sole mineralne. Wyrównuje też zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Przechowywanie go w lodówce nie jest konieczne, wystarczy temperatura pokojowa. Co bardzo ważne, Dicoflor Elektrolity nie ma w swoim składzie glutenu, jak również laktozy i kazeiny.

Z biegunką trzeba sobie radzić szybko i metodycznie. Zdrowy rozsądek i szybkość reakcji, w przypadku zahamowania biegunki jest wprost na wagę złota, w właściwie zdrowia! Zazwyczaj ostra biegunka jest chorobą stosunkowo łagodną i nie wymaga pobytu dziecka w szpitalu, jednak może dojść też do powikłań.

Najczęstszym powikłaniem jest silne odwodnienie. Szczególnie niebezpieczne jest ono u niemowląt i małych dzieci, dlatego tak bardzo trzeba na nie uważać i panować nad sytuacją. Trzeba dodać, że ryzyko odwodnienia wzrasta, kiedy przy biegunce występują jeszcze wymioty, a także gorączka.

Zachorowanie na ostrą biegunkę rzadko wymaga zastosowania antybiotyków, jednak współwystępowanie wymienionych nieprzyjemnych objawów może doprowadzić do naprawdę poważnego stanu osłabienia. Starajmy się o tym pamiętać i nie tracić zimnej krwi.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.