Przewiało nas, przemarzliśmy, czujemy się zmęczeni i osłabieni ? Nadciąga przeziębienie, które na minimum kilka dni wyłączy nas z codziennych aktywności. Cieknący nos, załzawione oczy, drapanie w gardle, kaszel… Co zrobić i po jakie domowe sposoby na przeziębienie sięgnąć, by wspomóc organizm w walce z infekcją?

Zobacz wczorajszy: Ranking sprayów na gardło!

Rozgrzewamy organizm!

To pierwsza i najważniejsza rzecz, którą powinniśmy zrobić w starciu z przeziębieniem. Najlepiej jest wziąć gorącą kąpiel, po której należy energicznie wytrzeć się ręcznikiem, ubrać się w ciepłą piżamę lub dres, a następnie… wskoczyć pod koc lub kołdrę.

Drugim elementem rozgrzewającym powinna być gorąca herbata – najskuteczniejsza będzie ta z dodatkiem cytryny i miodu lub domowej roboty soku malinowego.

zdrowa-kobieta-w-okresie-zachorowan

Właściwości rozgrzewające ma również kłącze imbiru, które dodatkowo doskonale smakuje w towarzystwie cytryny – wystarczy ukroić kilka plasterków kłącza i wrzucić je do gorącej herbaty. Herbatę możemy również zastąpić naparem z imbiru, z dodatkiem miodu, cytryny i aromatycznych goździków.

Trzecim elementem rozgrzewającym powinien być ciepły posiłek. W tym celu dobrze jest wezwać… posiłki – poprośmy bliską osobę o zrobienie dla nas rosołu, który ma działanie przeciwzapalne i antywirusowe (współczesne badania wykazały, że rosół hamuje wytwarzanie związków chemicznych uwalnianych w trakcie infekcji wirusowych).

Alternatywą dla rosołu będzie danie przyprawione pobudzającymi krążenie i rozgrzewającymi przyprawami: pieprzem, papryczką chilli, majerankiem lub cynamonem (ten jeden raz przyprawiamy do woli i bez ograniczeń!).

Zwalczamy katar i ból

Katar należy do najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia. Mówi się co prawda, że nieleczony trwa siedem dni, a leczony tylko tydzień. Warto jednak wiedzieć jak się z zakatarzonym nosem obchodzić, by szybko i bez powikłań się z katarem rozstać.

Najważniejsza zasada dotyczy sposobu wydmuchiwania nosa – powinno się to robić delikatnie i naprzemiennie.

Wydmuchujemy tylko jedną dziurkę naraz – jednoczesne wydmuchiwanie dwóch dziurek może bowiem powodować spychanie wydzieliny do zatok i rozprzestrzenianie się wirusa.

Nos możemy traktować zarówno zimnem (w postaci zimnych kompresów kładzionych u nasady nosa, które zmniejszą obrzęk śluzówki), jak i ciepłem (wdychając ciepłe opary, które rozrzedzą i upłynnią śluz).

Doskonałym domowym sposobem na katar są inhalacje ze zwykłej soli kuchennej, rumianku lub szałwii oraz płukanki – również z soli kuchennej (przygotowane w proporcjach: pół łyżeczki soli na pół szklanki wody). Oddychanie w czasie kataru ułatwi nam oryginalna biżuteria wykonana z… czosnku (jego intensywny aromat skutecznie przetyka zatkany nos).

Obok kataru,  przeziębieniu dokuczają nam różnego rodzaju bóle, przede wszystkim gardła i głowy. Ból gardła złagodzimy, stosując płukanki z roztworu soli kuchennej (przygotowane jak w przypadku płukanek do nosa), szałwii lub rumianku.

Pomocne mogą również okazać się ciepłe okłady na szyję – możemy w tym celu ugotować kilka ziemniaków (które następnie zgnieciemy i zawiniemy w gazę – okład gotowy!) lub ogrzać w ciepłej wodzie liście kapusty (możemy położyć je bezpośrednio na skórze szyi, a następnie owinąć się szalikiem).

Na ból głowy również istnieją domowe sposoby: ciepły kompres, masaż skroni i/lub czoła oraz wcieranie w skronie po 1-2 krople olejku (np. eukaliptusowego, rozmarynowego lub miętowego).

Naturalni sprzymierzeńcy w walce z przeziębieniem

W leczeniu przeziębienia chętnie sięgamy po różnego rodzaju rośliny i ich owoce, różne ich części (kłącza, korzenie, liście, kwiaty) i w różnych postaciach (olejki, ekstrakty). Przeziębienie? Domowe sposoby postawią nas na nogi! Oto lista najczęściej stosowanych przez nas roślin:

  • Cytryna, imbir, maliny (w postaci soku) – wzmacniają właściwości rozgrzewające herbaty, działają;
  • Cebula, czosnek, miód – z tych trzech produktów można przygotować syrop; syrop z cebuli rozrzedza wydzielinę oskrzelową i ułatwia jej odkrztuszanie; czosnek nazywany jest z kolei naturalnym antybiotykiem – ma działa nie przeciwzapalne, antywirusowe i antybakteryjne;
  • Domowej roboty syropy można również wykonać z: buraków (działają kojąca na uporczywy kaszel), chrzanu (działa wykrztuśnie i łagodzi ból), kopru włoskiego (działa przeciwkaszlowo, a także rozkurczowo), siemienia lnianego (łagodzi uporczywy kaszel);
  • Pieprz, papryczka chilli, majeranek, cynamon – przyprawy mające działanie rozgrzewające;
  • Ziemniaki, liście kapusty – są idealne do przygotowania ciepłych, łagodzących bóle gardła okładów na szyję;
  • Sól kuchenna, rumianek, szałwia – przygotujemy z nich inhalacje lub płukanki do nosa i gardła;
  • Olejki: tymiankowy (wskazany przy przeziębieniu, do łagodzenia  kataru i kaszlu), eukaliptusowy (ma właściwości: bakteriobójcze, antywirusowe, napotne i przeciwgorączkowe, udrażnia nos i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny), olejek z drzewa herbacianego (łagodzi stany zapalne gardła i uciążliwy kaszel), sosnowy (działa wykrztuśnie i antyseptycznie);
  • Ekstrakt z pelargonii afrykańskiej – Pelavo, to lek (zarejestrowany w 2005 roku, w Niemczech), który może łagodzić objawy przeziębienia oraz innych infekcji górnych dróg oddechowych; ekstrakt z pelargonii afrykańskiej wchodzi w skład m.in. syropów Pelavo, pamiętajmy, aby skonsultować sposób ich dawkowania z lekarzem lub farmaceutą.
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.