Pielęgnacja skóry, aby wciąż była gładka, to naprawdę niełatwe zadanie, szczególnie jeśli chodzi o usuwanie martwego naskórka z powierzchni skóry. Tutaj z pomocą przychodzi znany wszystkim peeling cukrowy.

Jest to jeden z najtańszych domowych peelingów a jego wykonanie to zaledwie tylko kilka minut. Oto pomysły na wykonanie peelingu z cukru, jego najważniejsze właściwości i efekty działania.

Koniecznie przeczytaj wczorajszy wpis: Najlepszy peeling enzymatyczny – RANKING

Peeling cukrowy? czy jest zdrowy?

Wiele z nas słysząc, że peeling cukrowy świetnie wpływa na stan cery, nie jest zbyt optymistycznie nastawiona. Przecież zewsząd słyszymy, jaką to trucizną jest cukier.

Oczywiście nadmierne jego spożywanie jest bardzo groźne, ale same kryształy cukru mają ciekawe właściwości. Z początku są ostre, ale po zmieszaniu z innymi składnikami ich krawędzie stają się łagodne, dzięki czemu jest to jeden z delikatniejszych peelingów, jaki możemy samodzielnie wykonać w domu. Cukier powoli rozpuszcza się w substancjach pomocniczych i staje się lepki.

peeling-cukrowy

Dzięki temu doskonale przyciąga usunięty martwy naskórek i wiąże go w sobie. Myjąc skórę po peelingu, dokładnie usuwamy również obumarły i starty naskórek. Zastosowanie cukru na skórę nie jest groźne i na pewno nie wpłynie na wagę. Oczywiście zamiast zwykłego cukru zaleca się zastosowanie, chociażby brązowego.

Do jakiej cery zastosować peeling cukrowy?

Ze względu na swoje łagodne właściwości i raczej powierzchowne działanie, peeling z cukrem jest polecany dla skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień. Taki rodzaj peelingu to jeden z nielicznych, jaki mogą zastosować osoby z cerą alergiczną, która źle reaguje na większość dostępnych peelingów.

Najbardziej uczulająco działają składniki roślinne w kosmetykach. Peeling z cukru doskonale usuwa martwy naskórek i oczyszcza, jednocześnie działając antybakteryjnie.

Rodzaje cukru do peelingu – jakiego cukru użyć?

Na rynku dostępny jest cukier biały, brązowy (rafinowany) oraz trzcinowy nierafinowany. Mówiąc o cukrze brązowym, mamy na myśli oryginalny cukier trzcinowy, czyli wyprodukowany nie z buraków, ale z trzciny. Jednak w sklepach pojawia się brązowy cukier udający trzcinowy. Jest to zwykły cukier, który jest tylko zabarwiony na brązowo.

Cukier trzcinowy jest uważany za zdrowszy. Warto jednak zauważyć, że zarówno jeden, jak i drugi nie różnią się procesem produkcji.

peeling-cukrowy-2

Warto zatem sięgnąć po cukier trzcinowy, ale nierafinowany. Zawiera on wapń, potas, fosfor, magnez. Jednak są to raczej ilości znikome. Możemy zatem uznać, że największą zaletą peelingu z użyciem cukru nie są jego właściwości, ale zdolność do łagodnego usuwania martwego naskórka.

Przygotowanie peelingu cukrowego

Peelingi cukrowe są obecne w ofercie kilku firm kosmetycznych (Ziaja, Bielenda), ale na nie powinni uważać alergicy. Znajdziemy tu substancje zapachowe oraz konserwanty, które uczulają. Osoby ze skłonnością do alergii powinny samodzielnie wykonać domowy peeling z cukru.

Jest on w pełni ekologiczny. Cukier dobrze jest połączyć z miodem (zobacz: jak zrobić maseczkę z miodem). Ma on wiele właściwości i składników potrzebnych skórze, ponadto kryształki cukru będą się mniej w nim rozpuszczać. Do takiej masy dodajemy nieco olejku.

Może to być olejek o wybranych właściwościach – nawilżający, pomagający uporać się z niedoskonałościami cery, ściągający, bogaty w antyoksydanty, by odmłodzić cerę. Do całości dodajemy kilku kropelek wody.

cukrowy-peeling-ust

Tak przygotowaną masę należy nałożyć na skórę i masować ją kolistymi ruchami. Gdy czujemy, że kryształki cukru całkowicie się już rozpuściły, zaprzestajemy peelingu.

Warto zostawić jeszcze kosmetyk na twarzy na jakiś czas, aby dobroczynne właściwości miodu oraz olejku miały szansę lepiej zadziałać.

Po upływie kilku minut całość należy dokładnie spłukać ciepłą wodą. Powinna ona być ciepła, ponieważ chłodna nie zawsze dobrze usuwa pozostałości cukru.

Peeling pastą cukrową

Istnieje jeszcze jeden sposób na usunięcie martwego naskórka. Jest to użycie pasty cukrowej na skórę. Pastę tą wykonuje się, podgrzewając cukier w rondlu lub garnku, aż rozpuści się i stanie się karmelem.

Następnie ciepłą masę nakładamy na skórę, a gdy nieco okrzepnie, odrywamy. Peeling pastą cukrową nie jest polecany na twarz, a raczej na inne części ciała, gdzie skóra jest mocniejsza i mniej podatna na podrażnienia.

Na przykład na plecy, pośladki, uda. Doskonale usuwa martwy naskórek, a przy okazji również nieestetyczne włoski. Warto jednak ostrzec i powiedzieć, że taki peeling jest bolesny.

Do jakich części ciała najbardziej nadaje się peeling z cukru?

Istnieje grono osób, które uważają, że cukier nie nadaje się do pielęgnacji skóry twarzy – jest według nich zbyt intensywny. Aby wykonać peeling na twarz, wystarczy przed nałożeniem go na skórę poczekać kilka minut, by cukier nieco zmiękł, a krawędzie kryształków stępiły się.

cukrowy-peeling-ciala

To wyeliminuje problem z podrażnieniami. Bezpośrednio po wymieszaniu składników cukrowy peeling nadaje się natomiast do pielęgnacji innych części ciała, na przykład pośladków i ud, gdzie zaczął pojawiać się cellulit.

Ostrzejsze kryształki doskonale masują, pobudzają mikro krążenie i zdecydowanie nie czynią krzywdy mocniejszej skórze. Peeling z użyciem cukru możemy wykonywać dwa razy w tygodniu, ale nie częściej. Wówczas przyniesie najlepsze efekty w walce z cellulitem na skórze.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

2 KOMENTARZE

  1. Naturalne kosmetyki – takie, które przygotować można w domu cieszą się coraz większą popularnością. Wiemy bowiem doskonale, że firmy kosmetyczne, opierające się na tradycjach, poszukują przede wszystkim naturalnych rozwiązań – na przykład wyciągów z roślin. I dlatego też, my same także możemy sobie przygotować takie kosmetyki. Doskonałym przykładem jest tutaj domowy peeling cukrowy – wykonany z cukru, miodu, soku z cytryny oraz dodatkowych składników. Choć wydawać by się mogło, że to proste połączenie nie pomoże pozbyć się szorstkiej skóry, to jest zupełnie inaczej. Panie, które przygotowały sobie taki kosmetyk twierdzą, że nie różni się on od peelingów kupowanych w sklepie niczym poza… ceną. Koszt wytworzenia takiego peelingu jest dość niewielki i z całą pewnością warto spróbować. Pamiętajmy jednak, że ten typ peelingu nie zastąpi mikrodermabrazji diamentowej, czy też innych tego typu zabiegów, w trakcie których wnika się w głębsze struktury skóry. Jeśli jednak chcemy po prostu wygładzić ciało, to domowy peeling z cukru w tym pomoże.

  2. Już w starożytnym Egipcie węglono sobie powieki, a w Grecji nakładano na twarz puder. I już wtedy wiadomo było, że w naturalnych składnikach tkwi bardzo duża moc upiększania ciała. Trzeba je tylko umiejętnie wykorzystać. Dlatego też, i dziś kobiety zaufać powinny przede wszystkim naturalnym kosmetykom, które tworzone są zgodnie z tradycyjnymi recepturami. To one bowiem pozwolą uzyskać naprawdę dobre efekty dla ciała, bez skutków ubocznych. Doskonałym przykładem jest tutaj peeling naturalny, który można bądź to kupić, ponieważ znajduje się on w ofercie niektórych producentów kosmetyków, bądź to zrobić samodzielnie. W tym drugim wypadku, będziemy pewne, że produkt ten jest w stu procentach naturalny i nic, co zostało w nim użyte nam nie zaszkodzi. A jeśli chcemy kupić peeling w drogerii, to stawiajmy na te, które w składzie mają wiele wyciągów z naturalnych roślin i niewiele substancji pozyskiwanych chemicznie. Oto i klucz do sukcesu oraz najlepsza szansa na osiągnięcie doskonałego efektu wizualnego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.