Magnez jest wyjątkowo ważnym pierwiastkiem w naszym życiu, pomaga nam sprostać codziennym czynnościom sprawnie i pożegnać się z nadmiernym zmęczeniem. Pomaga w walce ze stresem. W aptekach roi się od suplementów z magnezem, lecz czy są one skuteczne?

Skuteczność magnezu aptecznego

Apteki oferują wiele różnych preparatów magnezowych. Niestety w dużej części są one przyswajalne w zaledwie kilku procentach. Nie jest to wystarczające, by poprawić funkcjonowanie organizmu.

Poprawę wchłaniania magnezu zapewnia oczywiście witamina B6, lecz nawet z nią efekty bywają mizerne. Wielu farmaceutów proponuje kupno magnezów firm, z którymi mają podpisane kontrakty, dlatego je polecają w pierwszej kolejności, nie zaś dlatego, iż są skuteczne.

jak-suplementowac-magnez

Wiele takich tabletek zawiera sporo dodatków, które są szkodliwe na przykład dla wątroby, dodatkowo obciążają układ pokarmowy. Magnez działa zasadowo, przez co kwasu solnego w żołądku jest mniej, niż powinno być.

Nierzadko znajdują się w nim barwniki i konserwanty, sztuczne substancje zapachowe i wiele innych. Ponadto liczy się również forma podawania.

Magnez jedynie w formie chlorku magnezu przynosi jakiekolwiek pozytywne efekty i wykazuje dużą wchłanialność. Nie należy go również zażywać z preparatami lub jedzeniem zawierającym dużo wapnia, ponieważ blokuje on dodatkowo wchłanianie.

Jak przyjmować magnez

Okazuje się również, iż tradycyjna, czyli przez połknięcie nie jest wcale najbardziej efektywną formą suplementacji magnezu. Jak już wspomniano, najlepszą formą zażywania magnezu jest chlorek magnezu. Powinien on być dla bezpieczeństwa żołądka suplementowany za pomocą skóry.

W tym celu urządzane są specjalne kąpiele w dodatkiem chlorku magnezu, można również stosować kąpiele stóp. Poprzez skórę przenikanie chlorku magnezu jest nieco wolniejsze i nie ma mowy o przedawkowaniu.

Do każdorazowej kąpieli należy dodać jedną, dwie szklanki chlorku. Uzupełnienie magnezu jest również możliwie poprzez kąpiele w morzu. To właśnie w wyniku odparowywania wody morskiej uzyskuje się związek o nazwie chlorek magnezu.

Objawy braku magnezu

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na magnez to około 250-400 mg jonów. Jak wynika z badań Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, w ludzkim organizmie niedobory tego pierwiastka sięgają 30%.

Do tego Polacy nie zdają sobie po prostu sprawy, jak ważną rolę odgrywa ten pierwiastek – reguluje aż połowę procesów metabolicznych, które zachodzą w każdej sekundzie w organizmie!

Brak magnezu daje liczne i zróżnicowane objawy, a jego niedobór zakłóca funkcjonowanie wielu narządów i znacząco podnosi ryzyko zawału mięśnia sercowego. Dlatego takie objawy jak kołatanie serca czy ból za mostkiem nie powinny być ignorowane.

Jony magnezu wpływają na napięcie spoczynkowe mięśniówki naczyń krwionośnych i bez niego dochodzi do skurczu. Jeśli ból lub arytmia nie mija i nie pomaga odpoczynek, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i pozna przyczynę problemu.

Typowym objawem braku magnezu są skurcze i drżenie mięśni, ponieważ niedobór pierwiastka powoduje zwiększoną pobudliwość nerwowo-mięśniową. Najczęściej bóle pojawiają się w trakcie spoczynku – i tutaj standardowym objawem są skurcze łydek, mogą dojść również niepokojące drgawki w trakcie wykonywania aktywności sportowych.

Brak magnezu może wywołać również nadmierne wypadanie włosów i kruchość paznokci, ponieważ to właśnie magnez jest głównym ich budulcem.

Magnez reguluje układ nerwowy, więc jego mała ilość w organizmie może doprowadzić do rozchwiania emocjonalnego i psychicznego objawiającego się stanami lękowymi, stresem, zaburzeniami snu, a nawet wywołać tendencje depresyjne.

W parze z tymi symptomami występuje również brak energii – nie ma się siły na wykonywanie codziennych czynności, występują problemy z koncentracją i pamięcią. Udowadniają to badania opublikowane w piśmie „Public Health and Nutrition”, które wykazały, że zachowanie optymalnej ilości magnezu w organizmie wpływa na zmniejszenie agresji u nastolatków.

Poddano analizie spożycie magnezu pod kątem skłonności do zachowań internalizacyjnych (lęk, depresja, wycofanie) lub eksternalizacyjnych (agresja, histeria, zachowania destrukcyjne). Okazało się, że częste spożywanie produktów bogatych w magnez było związane z lepszą zdolnością koncentracji i mniejszą skłonnością do agresji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl