Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie zachodzi niezwykle wiele zmian w organizmie przyszłej mamy, które są odczuwalne zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

Oczekiwaniu na dziecko towarzyszy wiele emocji i wahań samopoczucia oraz planowanie i urządzanie pokoiku dziecka, kompletowanie wyprawki i przyzwyczajanie się do nowej roli. Bez względu na wszystko trzeba też pamiętać, że dziewięć miesięcy z maleństwem w brzuszku to również czas dla niezbędnych badań w ciąży.

Przyszła mama powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza ginekologa oraz stosować się do wszystkich jego zaleceń, co pozwolić cieszyć się jej i jej dziecku mocnym zdrowiem i świetnym samopoczuciem.

Pierwsze tygodnie ciąży

kobieta-w-zaawansowanej-ciazy

Badania w ciąży, jakie należy wykonać na początku, zleci lekarz. Wśród znajdą się wszystkie procedury pozwalające określić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy oraz wskazać choroby, które przebyła. To bardzo ważne badania w ciąży, ponieważ dzięki nim możliwe będzie podjęcie ewentualnego leczenia oraz wspomożenie organizmu kobiety, gdy zajdzie taka potrzeba.

Podczas pierwszej wizyty ginekolog określi także przybliżony czas zapłonienia i wskaże planowy termin porodu. Na liście badań w ciąży w tym momencie z pewnością znajdzie się:

  • morfologia krwi,
  • określenie poziomu glukozy we krwi na czczo,
  • badanie grupy krwi i określenie czynnika Rh,
  • ogólne badanie moczu, badanie na nosicielstwo kiły (WR),
  • badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy,
  • przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii, c
  • ytologia (jeśli nie była wykonana w ciągu ostatniego roku).

Regularne wizyty u ginekologa

W czasie ciąży konieczne są regularne wizyty u ginekologa. Lekarz prowadzący zaproponuje terminy, dla zazwyczaj przyjmuje się, że badania powinny być wykonywane raz w miesiącu, a w trzecim trymestrze – co dwa tygodnie.

Podczas każdej wizyty lekarz przeprowadzi rutynowe badania, do których należy pomiar masy ciała, ciśnienia oraz pomiar czynności serca mamy i dziecka. W zależności od potrzeb ginekolog może zaproponować dodatkowe badania, które pomogą w diagnostyce.

Ponadto w czasie regularnych wizyt ginekolog prowadzący będzie przeprowadzał wywiad lekarski umożliwiający wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i odpowiednio wczesną reakcję w przypadku ich wystąpienie.

Badania prenatalne

Jednymi z badań w ciąży mogą być badania prenatalne, które lekarz zaproponuje pod koniec trzeciego miesiąca. Badanie jest przeprowadzane w celu wykluczenia wad genetycznych płodu i dzięki niemu można wykryć ponad dwieście chorób. Jedną z najczęściej stosowanych form badań prenatalnych jest amniopunkcja.

To badanie polega na pobraniu płynu owodniowego za pomocą specjalnej długiej igły punkcyjnej wbijanej przez powłoki brzucha do macicy przyszłej mamy.

Zazwyczaj badanie jest proponowane rodzicom, u których test potrójny krwi lub pomiar przezierności karkowej wskazują na wzrost ryzyka wady genetycznej. Amniopunkcja jest także dedykowana dla kobiet powyżej 35. roku życia, gdyż w tym czasie ryzyko wystąpienia wad genetycznych zaczyna się zwiększać.

Warto wiedzieć, że po wykonaniu amniopunkcji zalecany jest jedno- lub dwudniowy odpoczynek, by uspokoić organizm. Ryzyko poronienia w czasie badania wynosi 1%.

Badania w ciąży – USG

W czasie ciąży należy wykonać przynajmniej trzy badania USG. Pierwsze z nich jest przeprowadzane pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki. Dzięki niemu można zobaczyć szczegóły anatomii dziecka i jego narządów. Podczas tego badania lekarz określa także datę zapłodnienia i termin porodu oraz wykonuje szereg pomiarów.

Wśród nich znajdują się: długości ciemieniowo-siedzeniowej (od czubka główki do pupy) oraz grubości fałdu potylicznego (tzw. przezierność karkowa). Warto wiedzieć, że jeśli wynik ostatniego z nich wynosi więcej niż 3 mm, ginekolog może zaproponować amiopunkcję.

Kolejne badanie USG jest zazwyczaj wykonywane pomiędzy 20. a 22. tygodniem ciąży i dzięki niemu można sprawdzić rozwój dziecka i ustalić położenie łożyska. Ostatnie z obowiązkowych badań USG wykonuje się pomiędzy 30. a 32 tygodniem ciąży. Jest ono dodatkowe i robi się je za wskazaniem lekarza.

Badania w ciąży pomagają na bieżąco kontrolować stan zdrowia mamy i dziecka oraz sprawdzać, czy maluszek rozwija się prawidłowo. Wszystkie badania wykonywane w tym czasie mogą zapobiec wielu chorobom i nieprawidłowościom, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie ryzyka i natychmiastową reakcję.

Ponadto w czasie badań USG rodzice mogą pierwszy raz zobaczyć swoją pociechę, co dostarcza im wielu niezapomnianych emocji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.