Na pewno masz świadomość, że w Twoim domu czy mieszkaniu, w różnych zakamarkach znajdują się różnego rodzaju zarazki, bakterie czy grzyby, większość z nich nie jest szkodliwa dla człowieka, ale tak naprawdę prawdziwym zagrożeniem stają się mutacje mikroorganizmów, przed którymi ciężko się obronić nie wiedząc o nich i nie widząc ich…

Problem urasta do jeszcze większego, gdy w domu są:

  • dzieci,
  • kobieta w ciąży,
  • osoba o obniżonej odporności,
  • czy po prostu schorowana babcia, czy dziadek.

Gdzie znajduje się najwięcej bakterii?

Z pewnością jest to kuchnia i łazienka, w tych pomieszczeniach znajduje się najwięcej bakterii, zarazków i mikroorganizmów, i nie wystarczy tu przestrzegać podstawowych zasad higieny, jak mycie rąk, czy mycie jedzenia, by z tymi bakteriami wygrać!

Największymi skupiskami bakterii będą:

  • fugi,
  • zlew,
  • odpływy,
  • i umywalki.

… a więc miejsca, w których panuje podwyższona wilgoć, tam drobnoustroje czują się najlepiej i tam znajdują się największe ich skupiska. Jak sobie z nimi poradzić?

Zacznijmy od mycia rąk! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zatrucia pokarmowe w 70% spowodowane są przez brudne ręce. Ilość bakterii znajdujących się na dłoni w jednym cm sześciennym waha się w okolicach od 40 000 do nawet 5 milionów – zadziwiające prawda?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że owszem, mycie rąk potrafi diametralnie obniżyć ilość bakterii znajdujących się na ich powierzchni, ale kolejnym problemem staje się sam kontakt dłoni z baterią łazienkową, czy kuchenną.

bakterie-w-łazience-i-kuchni

Wyobraź sobie sytuację, w której brudną ręką dotykasz kurek z ciepłą wodą, myjesz ręce, a następnie umytą ręką ponownie dotykasz tego samego kurka, zakręcając wodę, cześć bakterii, które pozostawiłaś na kurku przed umyciem rąk, wróci na ich powierzchnię.

Jest to bardzo prosty przykład na to, jak ciężko walczyć z wrogiem w postaci bakterii, którego nie widać gołym okiem…

Jedynym sensownym rozwiązaniem w opisanej sytuacji z kurkiem, jest stosowanie systemu bezdotykowego, taka bateria łazienkowa uruchamiana jest za pomocą fotokomórki, która znajduje się we wlewce, z której płynie woda.

Każda próba eliminacji kontaktu z uchwytami znajdującymi się w łazience, czy kuchni, ogranicza ryzyko przenoszenia bakterii za pomocą rąk do minimum.

Rozwiązania bezdotykowe są właściwym krokiem do zminimalizowania ilości bakterii, które przenosimy na dłoniach, gołym okiem zresztą widać, że w miejscach publicznych już dziś stawia się na:

  • bezdotykowe spłuczki w toaletach,
  • bezdotykowe suszarki do rąk,
  • bezdotykowe dozowniki mydła,
  • itd.

Podwyższona wilgotność w łazience

To jest kolejny z problemów, przez który to właśnie łazienki są wylęgarnią drobnoustrojów i grzybów. Często na meblach i elementach wyposażenia pojawia się wspomniany grzyb albo pleśń.

Dlatego zawsze, kiedy wybieramy meble do łazienki, warto sprawdzić, z jakich materiałów są one wykonane, najbardziej odpornym na wilgoć i pleśń jest płyta MDF, nie odkształca się ona pod wpływem kontaktu z wodą i jest odporna na powstawanie pleśni i grzybów na jej powierzchni.

Utrzymanie czystości

Mając na uwadze fakt, że kuchnia i łazienka to najbardziej zanieczyszczone miejsca w naszym domu, gdzie według profesora mikrobiologii Chucka Gerba z Uniwersytetu w Arizonie – najwięcej bakterii znajduje się na:

  • desce do krojenia (10 000 drobnoustrojów),
  • ścierkach (milion drobnoustrojów na 6,5 cm kw.),
  • gąbkach (10 milionów na 6,5 cm kw.).

Trzeba zadbać o właściwą higienę rąk i nie zapominać o systematycznym stosowaniu środków czystości, a oprócz nich warto postawić na bezdotykowe systemy w łazience, które znacznie skrócą drogę przenoszonych na dłoni bakteriach!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.