Na pewno masz świadomość, że w Twoim domu czy mieszkaniu, w różnych zakamarkach znajdują się różnego rodzaju zarazki, bakterie czy grzyby, większość z nich nie jest szkodliwa dla człowieka, ale tak naprawdę prawdziwym zagrożeniem stają się mutacje mikroorganizmów, przed którymi ciężko się obronić nie wiedząc o nich i nie widząc ich…
Problem urasta do jeszcze większego, gdy w domu są:
- dzieci,
- kobieta w ciąży,
- osoba o obniżonej odporności,
- czy po prostu schorowana babcia, czy dziadek.
Gdzie znajduje się najwięcej bakterii?
Z pewnością jest to kuchnia i łazienka, w tych pomieszczeniach znajduje się najwięcej bakterii, zarazków i mikroorganizmów, i nie wystarczy tu przestrzegać podstawowych zasad higieny, jak mycie rąk, czy mycie jedzenia, by z tymi bakteriami wygrać!
Największymi skupiskami bakterii będą:
- fugi,
- zlew,
- odpływy,
- i umywalki.
… a więc miejsca w których panuje podwyższona wilgoć, tam drobnoustroje czują się najlepiej i tam znajdują się największe ich skupiska. Jak sobie z nimi poradzić?
Zacznijmy od mycia rąk! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zatrucia pokarmowe w 70% spowodowane są przez brudne ręce. Ilość bakterii znajdujących się na dłoni w jednym cm sześciennym, waha się w okolicach od 40 000 do nawet 5 milionów – zadziwiające prawda?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że owszem, mycie rąk potrafi diametralnie obniżyć ilość bakterii znajdujących się na ich powierzchni, ale kolejnym problemem staje się sam kontakt dłoni z baterią łazienkową, czy kuchenną.
Wyobraź sobie sytuację, w której brudną ręką dotykasz kurek z ciepłą wodą, myjesz ręce, a następnie umytą ręką ponownie dotykasz tego samego kurka zakręcając wodę, cześć bakterii które pozostawiłaś na kurku przed umyciem rąk, wróci z powrotem na ich powierzchnię.
Jest to bardzo prosty przykład na to, jak ciężko walczyć z wrogiem w postaci bakterii, którego nie widać gołym okiem…
Jedynym sensownym rozwiązaniem w opisanej sytuacji z kurkiem, jest stosowanie systemu bezdotykowego, taka bateria łazienkowa uruchamiana jest za pomocą fotokomórki, która znajduje się we wlewce z której płynie woda.
Każda próba eliminacji kontaktu z uchwytami znajdującymi się w łazience, czy kuchni, ogranicza ryzyko przenoszenia bakterii za pomocą rąk do minimum.
Rozwiązania bezdotykowe są właściwym krokiem do zminimalizowania ilości bakterii które przenosimy na dłoniach, gołym okiem zresztą widać, że w miejscach publicznych już dziś stawia się na:
- bezdotykowe spłuczki w toaletach,
- bezdotykowe suszarki do rąk,
- bezdotykowe dozowniki mydła,
- itd.
Podwyższona wilgotność w łazience
To jest kolejny z problemów, przez który to właśnie łazienki są wylęgarnią drobnoustrojów i grzybów. Często na meblach i elementach wyposażenia pojawia się wspomniany grzyb, albo pleśń.
Dlatego zawsze kiedy wybieramy meble do łazienki, warto sprawdzić z jakich materiałów są one wykonane, najbardziej odpornym na wilgoć i pleśń jest płyta MDF, nie odkształca się ona pod wpływem kontaktu z wodą i jest odporna na powstawanie pleśni i grzybów na jej powierzchni.
Utrzymanie czystości
Mając na uwadze fakt, że kuchnia i łazienka to najbardziej zanieczyszczone miejsca w naszym domu, gdzie według profesora mikrobiologii Chucka Gerba z Uniwersytetu w Arizonie – najwięcej bakterii znajduje się na:
- desce do krojenia (10 000 drobnoustrojów),
- ścierkach (milion drobnoustrojów na 6,5 cm kw.),
- gąbkach (10 milionów na 6,5 cm kw.).
Trzeba zadbać o właściwą higienę rąk i nie zapominać o systematycznym stosowaniu środków czystości (https://www.bdsklep.pl/chemia/srodki-czystosci-4), a oprócz nich warto postawić na bezdotykowe systemy w łazience, które znacznie skrócą drogę przenoszonych na dłoni bakteriach!
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- 7 najważniejszych zasad dbania o higienę intymną
- Higiena akcesoriów do makijażu – jak dbać o nie właściwie?
- Jak dbać o higienę na siłowni?
- 7 TIPÓW jak dbać o paznokcie – TIPY których nie zdradzi Ci manikiurzystka!
- Jak dbać o skórę zimą? Praktyczne wskazówki – ZOBACZ!