Na pewno masz świadomość, że w Twoim domu czy mieszkaniu, w różnych zakamarkach znajdują się różnego rodzaju zarazki, bakterie czy grzyby, większość z nich nie jest szkodliwa dla człowieka, ale tak naprawdę prawdziwym zagrożeniem stają się mutacje mikroorganizmów, przed którymi ciężko się obronić nie wiedząc o nich i nie widząc ich…

Problem urasta do jeszcze większego, gdy w domu są:

 • dzieci,
 • kobieta w ciąży,
 • osoba o obniżonej odporności,
 • czy po prostu schorowana babcia, czy dziadek.

Gdzie znajduje się najwięcej bakterii?

Z pewnością jest to kuchnia i łazienka, w tych pomieszczeniach znajduje się najwięcej bakterii, zarazków i mikroorganizmów, i nie wystarczy tu przestrzegać podstawowych zasad higieny, jak mycie rąk, czy mycie jedzenia, by z tymi bakteriami wygrać!

Największymi skupiskami bakterii będą:

 • fugi,
 • zlew,
 • odpływy,
 • i umywalki.

… a więc miejsca w których panuje podwyższona wilgoć, tam drobnoustroje czują się najlepiej i tam znajdują się największe ich skupiska. Jak sobie z nimi poradzić?

Zacznijmy od mycia rąk! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zatrucia pokarmowe w 70% spowodowane są przez brudne ręce. Ilość bakterii znajdujących się na dłoni w jednym cm sześciennym, waha się w okolicach od 40 000 do nawet 5 milionów – zadziwiające prawda?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że owszem, mycie rąk potrafi diametralnie obniżyć ilość bakterii znajdujących się na ich powierzchni, ale kolejnym problemem staje się sam kontakt dłoni z baterią łazienkową, czy kuchenną.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Przyspieszony kurs spełniania marzeń

bakterie-w-łazience-i-kuchni

Wyobraź sobie sytuację, w której brudną ręką dotykasz kurek z ciepłą wodą, myjesz ręce, a następnie umytą ręką ponownie dotykasz tego samego kurka zakręcając wodę, cześć bakterii które pozostawiłaś na kurku przed umyciem rąk, wróci z powrotem na ich powierzchnię.

Jest to bardzo prosty przykład na to, jak ciężko walczyć z wrogiem w postaci bakterii, którego nie widać gołym okiem…

Jedynym sensownym rozwiązaniem w opisanej sytuacji z kurkiem, jest stosowanie systemu bezdotykowego, taka bateria łazienkowa uruchamiana jest za pomocą fotokomórki, która znajduje się we wlewce z której płynie woda.

Każda próba eliminacji kontaktu z uchwytami znajdującymi się w łazience, czy kuchni, ogranicza ryzyko przenoszenia bakterii za pomocą rąk do minimum.

Rozwiązania bezdotykowe są właściwym krokiem do zminimalizowania ilości bakterii które przenosimy na dłoniach, gołym okiem zresztą widać, że w miejscach publicznych już dziś stawia się na:

 • bezdotykowe spłuczki w toaletach,
 • bezdotykowe suszarki do rąk,
 • bezdotykowe dozowniki mydła,
 • itd.

Podwyższona wilgotność w łazience

To jest kolejny z problemów, przez który to właśnie łazienki są wylęgarnią drobnoustrojów i grzybów. Często na meblach i elementach wyposażenia pojawia się wspomniany grzyb, albo pleśń.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak przetrwać rodzinne spotkania? 6 wskazówek.

Dlatego zawsze kiedy wybieramy meble do łazienki, warto sprawdzić z jakich materiałów są one wykonane, najbardziej odpornym na wilgoć i pleśń jest płyta MDF, nie odkształca się ona pod wpływem kontaktu z wodą i jest odporna na powstawanie pleśni i grzybów na jej powierzchni.

Utrzymanie czystości

Mając na uwadze fakt, że kuchnia i łazienka to najbardziej zanieczyszczone miejsca w naszym domu, gdzie według profesora mikrobiologii Chucka Gerba z Uniwersytetu w Arizonie – najwięcej bakterii znajduje się na:

 • desce do krojenia (10 000 drobnoustrojów),
 • ścierkach (milion drobnoustrojów na 6,5 cm kw.),
 • gąbkach (10 milionów na 6,5 cm kw.).

Trzeba zadbać o właściwą higienę rąk i nie zapominać o systematycznym stosowaniu środków czystości (https://www.bdsklep.pl/chemia/srodki-czystosci-4), a oprócz nich warto postawić na bezdotykowe systemy w łazience, które znacznie skrócą drogę przenoszonych na dłoni bakteriach!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

(2głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.