Chirurg wzbudza największy lęk wśród pacjentów spośród wszystkich specjalistów z zakresu stomatologii.

Wykonywane przez niego zabiegi często są niezbędne do uratowania zęba, usunięcia niebezpiecznych infekcji czy zatrzymania postępującej choroby innych struktur jamy ustnej i okolic przyległych.

Oczywiście znaczną część pracy chirurga stomatologicznego zajmują ekstrakcje zębów.

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

chirurgia-stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem zębów i okolic przyzębia, a także jamy ustnej razem z przyległymi do niej obszarami, takimi jak szczęka, żuchwa czy język. Omawiana specjalność stomatologii ma stosunkowo krótką historię – wyodrębniła się w drugiej połowie XIX wieku.

Poza wykształceniem na kierunku lekarsko-dentystycznym od chirurga stomatologa wymaga się wiedzy z zakresu chorób twarzoczaszki, tkanek miękkich twarzy i jamy ustnej oraz szyi, a także przygotowania ogólnochirurgicznego. Spośród wszystkich specjalności dentystycznych chirurgia stomatologiczna wzbudza największy lęk u pacjentów.

Każda ingerencja tego typu jest przykro odczuwana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, kojarzy się z bolesnymi zabiegami, nieprzyjemną pracą elektronarzędzi czy szwami. Warto jednak przy tym pamiętać, że wykonywane operacje są często niezbędne, pozwalają uśmierzyć ból, usunąć niebezpieczne infekcje czy zatrzymać postępującą chorobę.

Chirurgia stomatologiczna nierzadko utożsamiana jest z chirurgią szczękową, ale to osobne dziedziny, których rozmiar działań jest różny.

Zarówno zakres, jak i rodzaj zabiegów, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna, jest węższy i dotyczy głównie zębów oraz okolic jamy ustnej, z kolei chirurgia szczękowa oprócz jamy ustnej skupia się także na obszarach kości szczęki i okolic szyi, a rzadziej zajmuje się zębami.

Kiedy trzeba pójść do chirurga stomatologicznego?

Chirurgia stomatologiczna kojarzona jest przede wszystkim z ekstrakcją zębów, głównie ósemek (tzw. zębów mądrości) oraz zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrżniętych. Zakres możliwości tej dziedziny jest znacznie szerszy.

Do najczęściej wykonywanych procedur chirurgii stomatologicznej należą resekcje uszkodzonych lub zainfekowanych korzeni zębów, a także wszelkich wyrośli i guzów o charakterze łagodnym oraz niektórych zmian złośliwych, takich jak torbiele i włókniaki.

Ponadto chirurg stomatologiczny odsłania zęby zatrzymane w łuku i wykonuje plastykę połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową. Nierzadko przygotowuje do leczenia protetycznego, implantologicznego czy ortodontycznego po złamaniu zębów, wyrostków zębodołowych, szczęki i żuchwy.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się także leczeniem ropni i przetok ustno-twarzowych, chorób ślinianek, stawów skroniowo-żuchwowych oraz niektórych zespołów bólowych twarzoczaszki. W jej gestii leży profilaktyka i leczenie chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.

W zależności od potrzeb pacjenta, w celu przywrócenia zdrowia, wyglądu i funkcjonalności jamy ustnej, chirurdzy stomatologiczni wspomagani są przez chirurgów szczękowych, protetyków, stomatologów ogólnych, logopedów czy ortodontów.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.