Jeśli nie wiesz co zrobić, żeby zasnąć, i masz problemy z bezsennością, powinnaś jak najszybciej podjąć z nimi walkę. Im dłużej zwlekasz, tym większe komplikacje mogą pojawić się w przyszłości.
Bo zdrowy sen jest organizmowi bardzo potrzebny – nocą regenerujemy swoje siły, odświeżamy umysł i zaczynamy nowy dzień pełni energii. Prawidłowe wartości długości snu wynoszą co najmniej 9 godzin dla dzieci i nastolatków, dla dorosłych zaś nie mniej niż 7.
Choć jest to sprawa bardzo indywidualna, bo niektórzy mogą potrzebować nawet 10h, innym wystarczy tylko 5 – warto nie przekraczać granicy normy.
Jakość snu
Spis treści
Oprócz czasu trwania, trzeba zadbać o jakość snu. Nic nie powinno cię rozpraszać, powinnaś kłaść się do łóżka zrelaksowana i spokojna. To ważne, bo brak snu objawia się nie tylko problemami z koncentracją i zapamiętywaniem, wpływa także negatywnie na nasze samopoczucie.
Przy regularnym niedosypianiu, jego skutki widać także na zewnątrz: cera staje się szara, traci blask, oczy robią się opuchnięte, a włosy matowe i suche.
Jak sobie radzić z bezsennością?
Jednorazowa bezsenność, a także ta obecna w bardziej burzliwym, stresującym okresie życia, nie oznacza od razu przewlekłej choroby. Warto jednak nawet w takich przypadkach wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Spróbuj naszych metod także, gdy problemy ze snem są u ciebie nieprzyjemną regułą. Jeśli jednak w ciągu tygodnia nie zauważysz najmniejszej poprawy, skontaktuj się z lekarzem.
Pamiętaj, że domowe sposoby na sen nie pomogą, kiedy przyczyna bezsenności ma podłoże psychiczno-emocjonalne. Pomocy, możesz szukać również w aptekach, wykwalifikowany personel będzie w stanie doradzić ci zakup dobrego preparatu bez recepty.
Według badań najlepsze efekty osiąga się dzięki regularnemu zażywaniu preparatów kojących nerwy oraz ziołowych, ułatwiających zasypianie.
Co zrobić, żeby zasnąć ? – domowe sposoby!
Jeśli wieczorem, przed pójściem spać, jesteś zestresowana, bo na przykład: czeka cię rozmowa kwalifikacyjna o pracę, masz ważne spotkanie biznesowe czy wystąpienie publiczne, przygotuj sobie kubek herbaty z melisy, którą wykorzystuje się jako naturalny składnik uspokajający.
Alternatywnie możesz napić się czegoś innego – szklanki gorącego mleka z miodem, naparu z lawendy lub rumianku. Oprócz tego warto pamiętać o tym, że organizm potrzebuje rutyny.
Trudno oszukać jego naturalny rytm biologiczny, dlatego staraj się chodzić zawsze o tej samej porze. I wstawać także – niezależnie od tego, czy masz dzień wolny, czy nie. Taka konsekwencja pozwoli ci się lepiej wysypiać i nie doprowadzi do rozregulowania, i bezsenności.
Zatroszcz się o odpowiednią temperaturę w sypialni (około 20 stopni) i wygodne łóżko (materac nie może być ani zbyt twardy, ani za miękki). Codziennie przed pójściem spać, przewietrz pokój, a jeśli nie przeszkadza ci otwarte okno w nocy, zapewnij sobie dopływ świeżego powietrza w ten sposób.
Dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym zasypianie, będzie wieczorna gimnastyka, spacer lub relaksująca kąpiel w wannie pełnej pachnącej piany.
Czego nie robić przed snem?
1. Unikaj picia kawy i ciemnej, mocnej herbaty, a także napojów gazowanych. To dobra droga do rozbudzenia się i problemów z zaśnięciem. Lepiej zapewnić sobie solidną dawkę kofeiny lub teiny rano, kiedy właśnie na pobudzeniu nam zależy.
2. Nie objadaj się. Kolację zjedz najpóźniej do dwóch godzin przed planowanym pójściem spać. Być może po obfitym posiłku zaśniesz, nie będzie to jednak efektywny sen – twój organizm nie będzie odpoczywał, gdyż będzie zajęty trawieniem zjedzonego posiłku.
3. Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych. Nie bez powodu zaleca się chodzenie do łóżka bez telefonu. Twoja sypialnia powinna być miejscem wyciszenia i snu, a stale przychodzące powiadomienia i świadomość, że wystarczy przeciągnąć rękę do telefonu, nie pomagają w walce z bezsennością. Nawet jeśli wydaje ci się, że nie zaśniesz – lepiej leż bez ruchu i myśl o przyjemnych rzeczach. Światło bijące z elektroniki tylko niepotrzebnie cię rozbudzi i opóźni proces zasypiania.
4. Nie myśl o tym, co czeka cię następnego dnia. Jeśli jest coś, co wymaga od ciebie pełnego skupienia i może nieco cię zaniepokoić – rozważ to wcześniej, zanim położysz się do łóżka.
5. Nie licz owiec. To naprawdę nie pomaga.
Czy bezsenność da się całkowicie zwalczyć?
Tak. Inaczej nie powstałby ten artykuł. Każda z nas czasem ma problemy z zaśnięciem, co w nadmiarze obowiązków i spraw do załatwienia nie jest wcale szokujące.
Dobrze jednak odkryć, co wpływa na nasze kłopoty z zasypianiem, tak by móc skutecznie wyeliminować te czynniki z naszego życia albo chociaż maksymalnie zneutralizować ich działanie.
Dla prawidłowego snu nie ma zamienników, więc jeśli zmagasz się z bezsennością – podejmij walkę już dziś, bo teraz wiesz co zrobić, żeby zasnąć!
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Skuteczne sposoby na bezsenność
- DOMOWE sposoby na bezsenność [PORADNIK] miesiąca!
- Jak sobie radzić z sennością?
- Bezsenność – ciężki problem
- Poznaj 5 sposobów na walkę z bezsennością