Ciąża jest pięknym czasem, a każde poczęte dziecko jest prawdziwym cudem. Zdarza się jednak, że w danym momencie życia nie jesteśmy gotowe na macierzyństwo i chcemy go uniknąć. Służą temu różnorodne dostępne metody antykoncepcyjne, które jednak czasem zawodzą.

Prezerwatywa, choć wygodna w użyciu, czasami pęka, tabletki antykoncepcyjne mogą zostać pominięte, a wtedy ich skuteczność spada. Może się też zdarzyć, że poniosą nas emocje i stosunek nie zostanie zabezpieczony. Wówczas ryzyko zapłodnienia jest dość duże, zwłaszcza gdy aktualny moment cyklu mu sprzyja.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest tabletka dzień po. Jak działa taki środek i co należy o nim wiedzieć? Czy zastosowanie antykoncepcji awaryjnej jest bezpieczne i czy jest jednoznaczne z przerwaniem ciąży?

Tabletka dzień po to nie jest tabletka poronna

Wokół tabletek dzień po, czyli antykoncepcji awaryjnej narosło wiele mitów, które zdecydowanie należy obalić. Wiele osób błędnie twierdzi, że tabletka awaryjna jest po prostu ładniejszą nazwą tabletki wczesnoporonnej.

Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością! Działanie tabletek poronnych i tabletek awaryjnych jest zupełnie odmienne i inne w skutkach. Tabletka dzień po nie jest tabletką wczesnoporonną i nie powinna być tak traktowana.

Tabletka wczesnoporonna jest farmakologiczną metodą usunięcia ciąży. Takiej tabletki nie można zakupić w aptece, a stosowanie jej może się odbyć tylko w określonych sytuacjach, pod stałą kontrolą lekarza, o ile jest to zgodne z prawem w danym przypadku.

Tabletka dzień po natomiast jest dostępna w aptece na receptę, gdyż działanie takiej nie powoduje usunięcia powstałej ciąży, a jedynie niedopuszczenie do jej powstania.

Aby mogło dojść do zapłodnienia, męski plemnik musi znaleźć się w drogach rodnych kobiety, dostać się do komórki jajowej i połączyć się z nią. To skomplikowany proces, który musi zajść w odpowiednim momencie, w korzystnych dla plemnika warunkach.

Wszystkie metody antykoncepcji służą temu, by nie dopuścić do zapłodnienia. Tabletka po również ma takie działanie, jednak stosujemy ją tylko doraźnie, w sytuacji awaryjnej? Oznacza to, że po tabletkę dzień po sięgamy wówczas, gdy zawiedzie inna, stosowana zazwyczaj metoda antykoncepcji, bądź gdy z jakiegoś powodu nie zostanie zastosowana żadna metoda antykoncepcyjna.

Przyjęta w odpowiednim momencie tabletka dzień po ma za zadanie utrudnić plemnikom transport do komórki jajowej i uniemożliwić połączenie się komórek. Dzieje się to m.in. poprzez zmianę wydzielania progesteronu i zagęszczenie śluzu w szyjce macicy.

Jeżeli jednak okaże się, że warunki były sprzyjające i plemnik mimo wszystko dotarł to komórki jajowej, połączył się z nią i doszło do zapłodnienia, przyjęta tabletka dzień po będzie nieskuteczna, ale na pewno nie przerwie trwającej już ciąży. To główna przyczyna tego, że tabletka dzień po nie jest tabletką wczesnoporonną.

Dostępne rodzaje tabletek

Obecnie w Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po. Pierwszym rodzajem antykoncepcji awaryjnej jest Escapelle. Zawiera ona w sobie syntetyczny progesteron, który jest hormonem o działaniu hamującym owulację. Przyjęcie tabletki spowoduje zatrzymanie owulacji, o ile tabletka zostanie przyjęta przed jajeczkowaniem.

W organizmie wytworzą się więc warunki, w których przeżycie plemników w drogach rodnych kobiety jest mało prawdopodobne. Trzeba pamiętać, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet przez 5 dni od stosunku. Jeżeli jednak nie dojdzie do owulacji, komórka jajowa nie zostanie uwolniona, a zapłodnienie nie będzie możliwe.

Dodatkowym działaniem tabletki Escapelle jest zmiana w błonie śluzowej macicy, dzięki czemu zagnieżdżenie się w niej zarodka byłoby znacznie utrudnione. Jeśli zarodek zdążył się zagnieździć przed przyjęciem tabletki, będzie ona nieskuteczna i nie spowoduje przerwania ciąży, a wręcz przeciwnie, będzie ją podtrzymywać.

Aby tabletka Escapelle była skuteczna, musi zostać przyjęta maksymalnie 72 godziny od stosunku, jednak należy pamiętać, że z każdą godziną jej skuteczność maleje – nie wiemy przecież, jak szybko plemnik byłby w stanie dotrzeć do komórki jajowej kobiety, jeśli doszło do jej uwolnienia.

Drugim rodzajem tabletki dzień po jest EllaOne. Ma działanie podobne do Escapelle, jednak różni się substancją czynną w swoim składzie. Zamiast progesteronu, EllaOne zawiera octan uliprystalu, który zatrzymuje owulację i powoduje zmiany w śluzówce macicy.

W efekcie nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a warunki w macicy nie sprzyjają zagnieżdżeniu się zarodka. Główną różnicą pomiędzy Escapelle, a EllaOne jest dopuszczalny czas przyjęcia tabletki – w przypadku EllaOne jest to aż do 5 dni od niezabezpieczonego stosunku. Im szybciej, tym oczywiście lepiej, gdyż wówczas ryzyko zapłodnienia jest mniejsze.

Jeżeli po przyjęciu którejś z tych dwóch tabletek dzień po wystąpią wymioty bądź biegunka, należy powtórzyć przyjęcie leku, gdyż w innym wypadku nie mamy pewności, że będzie skuteczny. Trzeba też liczyć się z tym, że antykoncepcja awaryjna nie daje 100% pewności, że do zapłodnienia nie dojdzie.

Podsumowując

Tabletka awaryjna nie powinna być stosowana zbyt często, nie powinna być także uważana za metodę antykoncepcji. Mimo iż dostępne w Polsce środki są zasadniczo bezpieczne dla zdrowia kobiety, nie można zapomnieć o burzy hormonalnej, jaką wywołują w organizmie.

Z pewnością nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia, ingerują w układ hormonalny, rozregulowują cykl miesiączkowy. Choć poważne skutki uboczne występują bardzo rzadko, mimo to jednak tabletka dzień po nie powinna być zastosowana więcej niż kilka razy w ciągu całego życia.

Nie jest to tabletka wczesnoporonna, a zapobieganie ciąży z jej zastosowaniem nie ma nic wspólnego z przerwaniem ciąży. Jeżeli z jakiegoś powodu stosowana metoda antykoncepcji zawiodła, a nie planujesz na razie dziecka, zgłoś się do lekarza, który po zebraniu wywiadu, wystawi receptę na tabletkę dzień po. Nie musi być to lekarz ginekolog, co znacznie ułatwia zdobycie tabletki. Pamiętaj, że liczy się czas jej przyjęcia, który powinien być jak najkrótszy.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.