Tabletka dzień po stanowi środek antykoncepcji awaryjnej, stosowanej w przypadkach, kiedy zawiodła inna metoda antykoncepcji lub żadna metoda antykoncepcji nie została zastosowana.

Wyróżniamy dwa rodzaje tabletek dzień po. Mają one różny skład, lecz podobne działanie. Żadnej z nich nie otrzymamy jednak bez recepty.

Czym jest tabletka dzień po?

tabletka dzień po

Na rynku dostępne są tylko dwa rodzaje tabletek dzień po:

  • Escapelle – środek na bazie lewonorgestrel,
  • EllaOne – środek na bazie octanu uliprystalu.

Pierwsze tabletki działają do 72 godzin po stosunku, a drugie do 120 godzin. Cel ich zastosowania jest co do zasady, taki sam. Tabletki mają zapobiec zapłodnieniu. Różnice pomiędzy tymi preparatami dotyczą jednak sposobu działania, który warto poznać, aby upewnić się, co do ich skuteczności.

EllaOne działa poprzez zahamowanie jajeczkowania, stąd jeśli kobieta odbyła stosunek już po owulacji, preparat nie będzie skuteczny. Z kolei Escapelle nie tylko hamuje uwolnienie komórki jajowej, ale także nie pozwala jej zagnieździć się w błonie śluzowej macicy po zapłodnieniu.

Dodatkowo spowalnia także ruch plemników w macicy i kanale szyjki macicy, co ma znaczenie ze względu na fakt, że do zapłodnienia może dojść nawet kilkadziesiąt godzin po stosunku.

Kiedy tabletka dzień po może nie zadziałać?

Największe znaczenie dla skuteczności tabletek dzień po ma czas ich zażycia. Im wcześniej preparat zostanie przyjęty, tym większe szanse, że zadziała zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli minęło 5 dni od stosunku, przyjmowanie środków tego typu nie ma najmniejszego sensu.

Istotny jest także dzień cyklu miesiączkowego, w którym odbył się ryzykowny stosunek. Największe prawdopodobieństwo zapłodnienia istnieje wtedy, kiedy do zbliżenia dochodzi w dniu owulacji lub do 5 dni przed nim. Każda komórka jajowa żyje bowiem około 24 godzin, a plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych nawet do 5 dni.

Z oczywistych względów przyjęty preparat nie zadziała również wtedy, kiedy kobieta zwymiotuje w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki. Wbrew pozorom zdarza się to stosunkowo często, przede wszystkim ze względu na towarzyszący takim sytuacjom stres.

Czy stosowanie tabletek dzień po ma skutki uboczne?

Jak każdy lek, również przyjęta tabletka dzień po może wywoływać – niegroźne – skutki uboczne. Wymienia się wśród nich przede wszystkim nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty i bóle głowy, nadwrażliwość piersi, nasilone krwawienia miesiączkowe, zaburzenia miesiączkowania, w tym opóźnienie jej wystąpienia (do maksymalnie 7 dni).

Warto pamiętać jednak, że tego typu awaryjnych środków antykoncepcyjnych nie wolno nadużywać. Ze względu na sposób działania, czyli modyfikowanie poziomu hormonów, z tabletek dzień po lepiej korzystać jedynie sporadycznie, w uzasadnionych przypadkach.

Preparaty nie powinny zastępować typowej antykoncepcji hormonalnej. Tabletek Escapelle ani EllaOne nie mogą przyjmować także ciężarne, ani osoby uczulone na którykolwiek składnik leku.

Gdzie kupić tabletkę dzień po?

Tabletki dzień po da się kupić w aptece, jednak wyłącznie po okazaniu recepty. Taką może wydać natomiast każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Istnieje także możliwość uzyskania recepty online.

W takim przypadku, po krótkiej konsultacji przez internet, pacjentka powinna uzyskać receptę, którą zrealizuje w najbliższej aptece. To dobre rozwiązanie, jeśli kobieta chce uniknąć stresu związanego z rozmową z lekarzem rodzinnym.

Lekarz może odmówić wypisania recepty na tabletkę dzień po, ale farmaceuta ma obowiązek wydania leku

Udając się do lekarza z prośbą o wypisanie recepty na antykoncepcję awaryjną, musimy liczyć się z ryzykiem odmowy. Medyk może bowiem powołać się na tak zwaną klauzulę sumienia i odmówić wypisania recepty.

W praktyce zdarza się to dosyć rzadko ze względu na fakt, że tabletki tego typu nie mają działania wczesnoporonnego – po prostu zapobiegają zapłodnieniu.

Z kolei farmaceuta pracujący w aptece nie ma prawa nie wydać leku kobiecie, która posiada wypisaną przez lekarza receptę. Aptekarz nie może bowiem powołać się na klauzulę sumienia, gdyż takowa go nie dotyczy.

Jak szybko można sprawdzić, czy tabletka zadziałała?

Jedynym sposobem, aby przekonać się o skuteczności zażytej tabletki dzień po jest wykonanie testu ciążowego. Jeśli krwawienie miesiączkowe opóźnia się dłużej niż 7 dni, wskazane jest bezzwłoczne wykonanie testu w warunkach domowych.

Nawet jeśli krwawienie wystąpi, ale jest mniej obfite niż zwykle, należy wykonać test, który pozwoli upewnić się, czy nie było to plamienie implantacyjne, towarzyszące zagnieżdżeniu się zarodka. Jeśli test okaże się pozytywny, konieczna będzie wizyta u lekarza ginekologa.

Tabletka dzień po a dalsza antykoncepcja

Po przyjęciu jednej z tabletek dzień, po nie wolno zapominać o stosowanych zwykle tabletkach antykoncepcyjnych – o ile takowe są zażywane.

Należy wiedzieć również, że w przypadku preparatu EllaOne możliwe jest obniżenie ich skuteczności, dlatego zaleca się (do czasu kolejnej miesiączki) stosowanie dodatkowej formy zabezpieczenia, na przykład prezerwatyw.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.