Antykoncepcja awaryjna to dla wielu kobiet jedyne rozwiązanie, by mieć pewność, że uchroniły się przed nieplanowaną ciążą. Dzięki tabletce dzień po, zmniejsza się ryzyko zapłodnienia, gdy inna antykoncepcja zawiodła lub gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia.

Jeżeli potrzebna Ci tabletka dzień po, sprawdź, jak szybko uzyskasz receptę na preparat.

Pęknięcie prezerwatywy, pominięcie pigułki antykoncepcyjnej lub odbycie niezabezpieczonego stosunku w dni płodne znacząco zwiększa ryzyko nieplanowanej ciąży.

Niechciana ciąża może przytrafić się zarówno młodym dziewczynom, jak i dojrzałym mężatkom, które mają już dzieci i nie planują więcej potomstwa. Jeżeli obawiasz się, że zajdziesz w ciążę, której nie chcesz, sprawdź, jak może Ci pomóc tabletka dzień po.

Tabletka dzień po – co to takiego?

Spis treści

Tabletka dzień po to skuteczna i bezpieczna antykoncepcja awaryjna. W pigułce znajdują się hormony, które zmniejszają szansę na zapłodnienie poprzez zahamowanie owulacji i stworzenie nieprzyjaznego środowiska dla plemników w drogach rodnych kobiety.

Dzięki temu tabletka dzień po chroni przed nieplanowaną ciążą. Pigułkę można przyjąć do 72 godzin (Escapelle) lub 120 godzin (ellaOne) po niezabezpieczonym stosunku. Co ważne, jej stosowanie jest bezpieczne i nie ma wpływu na późniejszą płodność.

Jednocześnie kobiety powinny stosować tabletkę dzień po jedynie w ostateczności, gdyż przyjmowanie jej częściej niż raz na cykl miesięczny może poważnie zaburzyć miesiączkowanie.

Pigułka antykoncepcyjna 72 godziny po stosunku jest środkiem chroniącym przed ciążą i jednocześnie niepowodującym poronienia, jeżeli doszło do zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Tym samym, antykoncepcja awaryjna nie należy do środków wczesnoporonnych, które są w Polsce zabronione.

Tabletka dzień po dostępna wyłącznie na receptę

Przez kilka lat tabletka dzień po była dostępna w Polsce bez recepty, zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej. Zmiany w rządzie spowodowały, że sprzedaży pigułki bez wskazania lekarza zabroniono, dlatego jej wydanie jest możliwe wyłącznie na receptę.

Z tego powodu wiele pań zmaga się z problemami z uzyskaniem pigułki do 72 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, co negatywnie wpływa na jej skuteczność.

Aby uniknąć zbyt długiego oczekiwania na otrzymanie recepty, warto skorzystać z konsultacji z lekarzem online.

E-recepta bez wychodzenia z domu ratunkiem dla kobiet

Aby kupić tabletkę dzień po, wystarczy recepta online – jak to działa? Do uzyskania recepty online niezbędna jest konsultacja z lekarzem przez Internet.

Można odbyć ją z każdego miejsca i o każdej porze. Średnio oczekuje się na konsultację online jedynie przez godzinę, dlatego pigułkę można przyjąć szybko, co wpłynie na zwiększenie jej skuteczności.

Dodatkowo konsultacja nie wymaga osobistego spotkania z lekarzem. Wystarczy poinformować go o odbyciu niezabezpieczonego stosunku, a lekarz wystawi e-receptę i prześle ją na wskazany adres mailowy.

E-receptę zrealizuje się w dowolnej aptece całodobowej lub zwykłej bez obowiązku wyjaśniania, kto i kiedy wystawił dokument uprawniający do nabycia preparatu.

Co istotne, lekarze wystawiający recepty na antykoncepcję awaryjną nie podpisali klauzuli sumienia, dlatego pacjentka ma pewność, że otrzyma od nich niezbędną pomoc bez oceniania jej sytuacji.

Bezpieczna i legalna antykoncepcja awaryjna

tabletka-dzien-po
Tabletka dzień po

Pigułka dzień po jest w pełni bezpieczną i legalną antykoncepcją awaryjną. Jej stosowanie jest dozwolone w całej Unii Europejskiej, pomimo konieczności nabycia recepty.

Preparat jest bezpieczny dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, zarówno nastoletnich dziewcząt, jak i pań tuż przed menopauzą.

Dzięki temu mogą po niego sięgnąć wszystkie panie, które potrzebują antykoncepcji awaryjnej bez względu na przyczyny korzystania z tej formy ochrony przed ciążą.

Z antykoncepcji awaryjnej można skorzystać bez względu na to, czy posiada się ubezpieczenie, czy też korzysta się wyłącznie z prywatnej opieki medycznej.

Dzięki temu mogą po nią sięgnąć nawet te panie, które mieszkają za granicą lub nie posiadają prawa do leczenia w publicznych placówkach służby zdrowia z innych przyczyn.

Koszt zakupu tabletki dzień po jest zależny od tego, którą pigułkę przepisze lekarz. Escapelle to preparat dostępny w cenie od 30 do 50 złotych, natomiast EllaOne, która działa nawet do 120 godzin po stosunku, kosztuje od 100 do 150 złotych.

Jeżeli obawiasz się, że możesz zajść w nieplanowaną ciążę, pamiętaj, że masz możliwość skorzystania z antykoncepcji awaryjnej w postaci tabletki dzień po.

Dzięki pigułce hormonalnej, możesz spać spokojnie i zaplanować macierzyństwo, gdy będziesz na nie gotowa. Tabletka dzień po to najlepszy sposób, by uchronić się przed zapłodnieniem, nawet gdy do stosunku doszło kilkanaście godzin wcześniej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.