Cellulit, czyli skórka pomarańczowa, to jeden z największych współczesnych mankamentów urody większości kobiet. Robimy, co możemy, by się go pozbyć, wcierając różne kremy oraz cudowne specyfiki, które mają za zadanie całkowicie usunąć cellulit.

Tymczasem nie wiemy o tej przypadłości prawie zupełnie nic.

Cellulit a cellulitis

Pojęcia te są najczęściej stosowane zamiennie. Tymczasem wcale nie oznaczają tego samego! Cellulitis jest chorobą rozwijającą się poprzez stan zapalny. Przyczyną stanu zapalnego pod skórą jest najczęściej zranienie, na przykład zadrapanie, upadek nagą skórą na brudną powierzchnię, co kończy się zdartą skórą lub poważniejszymi ranami.

Może rozwinąć się również w wyniku ugryzienia zwierzęcia, lub wielu innych wypadków. Cellulitis charakteryzuje się wystąpieniem bólu, opuchlizny i widocznego zaczerwienienia.

Najczęściej konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia antybiotykami. Natomiast cellulit to właśnie niesławna pomarańczowa skórka, czyli nagromadzony pod skórą tłuszcz, tworzący zgrubienia, dołki, oraz nieestetyczne zasinienia w obrębie pośladków i ud.

Czy cellulit da się całkowici usunąć?

cellulit

Gdy widzimy w telewizji modelkę prezentującą idealną pupę i uda bez śladu cellulitu, która reklamuje niezawodny środek na tą przypadłość, najchętniej od razu byśmy go kupiły. Tymczasem rzeczywistość jest znacznie mniej kolorowa.

Niestety ale cellulitu nie da się całkowicie wyeliminować

Szczególnie dosyć zaawansowane formy tej przypadłości najprawdopodobniej nigdy nie zmienią się we wspaniałą, gładką i elastyczną skórę. Prawdopodobieństwo to spada wraz z wiekiem kobiety, ponieważ im jest starsza, tym skóra bardziej wiotka, cieńsza i mniej elastyczna. Dlatego zmiany będą widoczne.

Nie oznacza to, że nie da się nic zrobić. Warto poddawać się na przykład zabiegom medycyny estetycznej, które mają największą skuteczność. Nawet bardzo zaawansowany cellulit stanie się mniej widoczny.

Stosowanie większości środków polecanych na cellulit daje jedynie niewielkie efekty. Dużą efektywnością odznaczają się za to ćwiczenia fizyczne, szczególnie na dolną część ciała, lub gimnastyka w wodzie.

Mężczyźni nie mają cellitu?

Oczywiście cellulit to głównie przypadłość kobiet. Wiąże się to z faktem, że u nich tłuszcz gromadzi się na nogach i pośladkach, natomiast u mężczyzn w okolicy brzucha.

Również dzięki gospodarce hormonalnej, czyli posiadaniu większej ilości testosteronu, który powoduje, że męska skóra jest grubsza i twardsza, w większości nie mają tego problemu.

Jednak współcześnie coraz częściej pojawiają się mężczyźni, którzy również mają cellulit. Wiąże się to z zaburzoną gospodarką hormonalną.

Spożywanie wody z kanalizacji, jedzenie posiłków opakowanych w plastyk powoduje dostarczenie do organizmu substancji chemicznych, które podnoszą poziom estrogenów u panów.

Odpowiada za to również spożywanie fitoestrogenów, na przykład wraz z soją, która jest popularnym posiłkiem zastępującym wegetarianom mięso. Winą za męski cellulit możemy obarczyć również siedzący tryb życia, małą aktywność fizyczną.

Co jest przyczyną cellulitu?

pomaranczowa-skorka

Mówi się, że przyczyną pomarańczowej skórki są toksyny. Prawdopodobnie dlatego, by odegnać od siebie myśli za to, iż same jesteśmy za niego odpowiedzialne. Nie ma potwierdzonych informacji, które mogłyby w stu procentach potwierdzić, że za pomarańczową skórkę odpowiadają toksyny.

Przyczyną, dla której nasze babcie nie miały z tym problemu, nie jest tłuszcz, czy jego nadmiar, ale słabe włókna kolagenowe, na które zaczyna naciskać tłuszcz i przemieszczać się bliżej płytszych warstw skóry.

To z kolei wynika z większości z mniejszej niż kiedyś aktywności fizycznej, zwiększonej ilości czasu spędzanego na siedząco na przykład w pracy czy przed komputerem i telewizorem.

Kobiety naturalnie zawsze miały więcej tłuszczu i nadmiar toksyn nie ma na ten stan rzeczy wpływu. Podobnie otyłość wcale nie jest przyczyną cellulitu. Cierpią z jego powodu również szczupłe kobiety, które nie mają problemu z nadmiarem tkanki tłuszczowej, a jego procentowy udział w budowie ciała jest całkowicie w normie.

Liposukcja nie działa na cellulit

Liposukcja to dosyć inwazyjny zabieg, który polega na wprowadzaniu do ciała specjalnych rurek, którymi następnie odsysany jest tłuszcz. Nie tylko jest to zabieg dosyć niebezpieczny, bardzo bolesny, a po nim długo dochodzi się do pełni sił. Jest to również zabieg we współczesnej medycynie estetycznej zupełnie niepotrzebny!

Jak się okazuje, nie jest to skuteczna metoda usuwania cellulitu, a wręcz może pogorszyć sytuację. Istnieje wiele lepszych, bardziej nowoczesnych i mniej inwazyjnych metod na cellulit. Na przykład masaż za pomocą baniek chińskich lub specjalną maszyną próżniową, laser, krioterapia, mezoterapia bezigłowa.

Bardzo ważne jest uprawianie sportu, codzienne ćwiczenia fizyczne. Pośladki oraz uda modelowane są przez przysiady, jednak tylko prawidłowo wykonywane. Wiele kobiet wykonuje je nieprawidłowo, co nie przynosi żadnych efektów, a w wielu przypadkach doprowadza dodatkowo do pogłębienia wad postawy i rozwinięcia się zwyrodnień kręgosłupa.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!