Ile kalorii ma zupa jarzynowa? Zupa jarzynowa stanowi pierwszą część obiadu. W zależności od tego jak została przygotowana, jest daniem uzupełniającym cały posiłek i rozgrzewającym.

Wartości odżywcze zupy jarzynowej

Ze względu na to, że zupa jarzynowa zawiera w swoim składzie praktycznie same warzywa, jest również jedną z zup dostarczających największej ilości różnorodnych witamin. Jest również jednym z dań z najniższym indeksem glikemicznym, za to ze sporą ilością błonnika.

Badania potwierdzają, że zjadanie dużej ilości zupy jarzynowej, składającej się głównie z marchewki, oraz z dodatkiem warzyw kapustnych zabezpiecza kobiety przed zachorowalnością na raka piersi.

Kapusta to także źródło witaminy U o wysokim działaniu przeciwzapalnym, a także witamin A, E, K. Istnieje wiele wariantów przygotowania tej zupy, a każdy z nich ma w sobie coś zdrowego i smacznego.

Zupa jarzynowa nadaje się do spożycia o każdej porze roku, również zimą, gdyż znakomicie rozgrzewa organizm oraz poprawia nastrój po powrocie z zimnego dworu. Zupa jarzynowa to doskonałe źródło potasu, sodu, magnezu, żelaza.

Ile kalorii ma zupa jarzynowa?

Zupa jarzynowa w wersji wegetariańskiej, bez dodatku tłuszczu i mięsa jest bardzo lekka, pożywna, a przy tym bardzo nisko kaloryczna. Porcja takiej zupy dla jednej osoby to ledwie 40 kalorii.

Również zupa krem, czyli stworzona ze zmiksowanych ugotowanych warzyw nie jest wysokokaloryczna i zawiera mniej więcej taką samą wartość energetyczną. Jednak okazuje się, że nawet dodatek mięsa nie zwiększa w wielkim stopniu kaloryczności tej zupy.

Wraz z mięsem wieprzowym zupa będzie miała około 80 kalorii w porcji 250 ml, a z mięsem drobiowym nawet nieco mniej, około 70 kalorii. Może więc stanowić pierwszą część obiadu, o ile danie główne nie przekroczy 400 kalorii.

Zupa staje się również znacznie mniej kaloryczna, a jej indeks glikemiczny jest niski, jeśli nie dodajemy do niej klusek lanych, ziemniaków, makaronów, czy chociażby zwykłego łuskanego ryżu. Z tymi dodatkami zupa ma więcej węglowodanów i w mniejszym stopniu nadaje się dla osób chcących dbać o linię.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.