Ile kalorii ma zupa pomidorowa? Wielu z nas nie wyobraża sobie obiadu bez zupy pomidorowej. Nie tylko jest pyszna, ale również zdrowa, a przypisywane jej są nawet właściwości lecznicze.

Właściwości lecznicze pomidorów

Sekret właściwości leczniczych zupy pomidorowej tkwi w zawartości pomidorów. Niezależnie w jaki sposób są one przyrządzone, przynoszą podobne korzyści. Wszystko przez zawartość substancji o nazwie likopen. Jest to antyutleniacz powodujący zmniejszenie ryzyka występowania nowotworów, a także miażdżycy i chorób serca.

Pomidory ponadto zawierają dużą dawkę potasu, dzięki czemu dodatkowo dobroczynnie wpływają na ciśnienie krwi, zapobiegając takim zdarzeniom jak zawał serca, czy udar mózgu. Co ciekawe pomidorowa przyrządzana z koncentratu pomidorowego zawiera więcej likopenu niż świeże pomidory.

Pomidorowa powinna być zatem zalecana tym osobom, które zagrożone są chorobami cywilizacyjnymi, a także cierpią na zawroty głowy, kołatanie serca, mają wysoki cholesterol. Pomidory są zdrowe dla osób w średnim i starszym wieku jako sposób na zachowanie zdrowia.

Ile kalorii ma zupa pomidorowa?

Ile kuchni, tyle sposobów przyrządzenia pomidorowej. Zatem trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Zupa pomidorowa bez żadnych dodatków w najczystszej postaci, ze składników takich jak koncentrat pomidorowy, marchew, pietruszka, seler, ugotowane na udku kurczaka, to 100 kalorii w 250 ml. Zupa pomidorowa z ryżem lub makaronem to 160 kalorii w jednej porcji.

Dodatkowo zabielona śmietaną będzie miała znacznie wyższą kaloryczność, dlatego do zabielenia warto wykorzystywać odrobinę jogurtu naturalnego, o obniżonej zawartości tłuszczu. To na co należy uważać to zupy pomidorowe w proszku, czyli tak zwana zupka chińska, zalewana wrzątkiem.

Porcja 500 g to 360 kalorii. Ponadto ze względu na zawartość białego makaronu ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. W rezultacie taką zupą trudno się nasycić, a powoduje błyskawiczne odkładanie się tłuszczu. Najlepszym rozwiązaniem jest zupa pomidorowa ugotowana w domu.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.