Wiesz jak często myć włosy? Dzisiaj krótko o tym, dlaczego nie należy wierzyć w mity, że codziennie mycie włosów to złe rozwiązanie. Dowiedz się, dlaczego warto zmienić swoje nawyki!

Moda na suche szampony jest wszechobecna. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju filmów i inspiracji na fryzury z nieświeżych włosów.

Jak często myć włosy?

Tutaj też pojawia się pytanie, które nurtuje większość dziewczyn i kobiet: jak często myć włosy? Szczególnie aktualna i ważna jest odpowiedź na to pytanie dla pań, które są posiadaczkami włosów przetłuszczających się. W zimowym okresie, kiedy temperatura osiąga bardzo niskie wartości, wszyscy nosimy czapki.

Wtedy też nawet osoby niemające na co dzień problemu z nadmiernym wydzielaniem się sebum, już na drugi dzień po umyciu mogą zauważyć przetłuszczone pasma.

Rozprzestrzeniającą się modą na mycie włosów raz w tygodniu zainteresowali się eksperci i ich odpowiedź na pytanie „myć czy nie myć włosów?” jest jednoznaczna: nasze włosy i skóra głowy potrzebują częstego oczyszczania. Przeczytaj dlaczego!

jak-czesto-myc-wlosy
Jak często myć włosy?

1. Sebum, które jest codziennie wydzielane na powierzchni naszej skóry, w przypadku niedostatecznego i niedokładnego oczyszczania (lub zbyt rzadkiego mycia głowy) będzie się odkładać, co w połączeniu z produktami do pielęgnacji i stylizacji włosów, może doprowadzić do pojawienia się łupieżu, spowolnienia wzrostu włosów oraz, co gorsza, do całkowitej utraty włosów.

Nie wspominając już o współczesnym systemie ekologicznym i procesach, które niekorzystnie wpływają na ich stan. Obecnie produkowanych szamponów nie należy się obawiać: ich skład jest neutralny, dlatego nie przesuszy skóry głowy, a dokładnie i delikatnie oczyści ją z wszystkich zabrudzeń i z owego sebum.

Jak myć włosy wg trychologa?

Osobom, które myją głowę raz na 2 lub trzy dni, trycholodzy zalecają nanoszenie szamponu na skórę głowy dwukrotnie, z czego pierwszy raz na włosy dobrze namoczone.

Sam sposób mycia głowy także jest niezwykle ważny – mycie powinno odbywać się za pomocą delikatnego masażu, tylko opuszkami palców.

Taka technika sprawi, że włosy nie poplączą się zbytnio, skóra głowy dobrze się oczyści i usuniemy z niej resztki kosmetyków, stosowanych w ciągu tygodnia.

2. Włosy należy myć tak często, jak często tego potrzebują. Właścicielki cienkich włosów i suchej skóry głowy nie stosują się do tej zasady, obawiając się uczucia ściągnięcia oraz zwiększonej łamliwości kosmyków, co jest oczywiście niedorzecznością.

Jedynym ograniczeniem dla tego typu włosów jest temperatura wody, która nie powinna być zanadto wysoka.

mycie-wlosow
Mycie włosów

Najlepszym rozwiązaniem jest tak zwany kontrastowy prysznic: raz ciepła, raz zimna woda – to pomoże poprawić krążenie krwi, a tym samym korzystnie wpłynie na wzrost włosów i regenerację skóry głowy.

Zaleca się także płukanie włosów w zimnej wodzie, co przyczynia się do zamknięcia się i wzmocnienia osłabionych cebulek, a także nadaje włosom zdrowego blasku i eliminuje matowość oraz suchość.

3. Mycie włosów odpowiednio dobranym szamponem to podstawa ich zdrowego i ładnego wyglądu. Cienkie włosy najlepiej myć produktem, który podniesie je u nasady i doda im objętości, z kolei włosy gęste i szorstkie potrzebują mocnego nawilżenia, by lepiej się układać. Koniecznie sprawdź: co na elektryzowanie się włosów!

Jeśli będziecie ratować się suchym szamponem, to fryzura nie utrzyma się nawet godziny, nie mówiąc już o tym, że będzie to wyglądać bardzo niechlujnie. Być może po jego użyciu z oczu znikną wam tłuste pasma, jednak wy nadal będziecie to czuć, a skóra głowy tylko na tym ucierpi.

4. Zdrowie włosów zależy od ich cebulek. Po pierwsze, to od nich włosy na całej długości otrzymują podstawowe składniki odżywcze, co jest oczywiste.

Po drugie, odpowiednie mycie włosów (za pomocą opuszków palców i masażu) okazuje się być niezastąpione w produkcji kortyzolu oraz obniżaniu poziomu stresu, co przekłada się na ich wygląd.

włosy
To ważne, abyś wiedziała jak często myć włosy!

Co więcej, skóra przy cebulkach oczyszcza się mniej więcej co 28 dni, co z powodu niedostatecznie częstego mycia może spowodować brak usuwania zrogowaciałego naskórka, a to z kolei skutecznie zapobiegnie wzrostowi nowych włosów.

5. Kobiety często unikają regularnego mycia głowy z powodu ilości wypadających włosów. W rzeczywistości w ciągu jednego dnia człowiek traci do 100 włosów i nie ma w tym nic nienormalnego, gdyż na ich miejscu pojawiają się nowe.

Im rzadziej myjemy włosy, tym więcej będziemy widzieć ich później na szczotce lub w wannie czy pod prysznicem.

A więc jak często myć włosy?

Regularne mycie włosów wzmacnia je oraz sprawia, że są mniej łamliwe. W zimowym okresie, kiedy są narażone na agresywne działanie pogody i temperatury, zarówno w na dworze, jak i w domu (stale włączone ogrzewanie), to szczególnie ważne, by dbać o nie częściej, niż wskazują obecna moda.

Na pomoc włosom bardzo przesuszonym przychodzą wszelkiego rodzaju olejki – wystarczy dodać kroplę do szamponu lub odżywki, albo nakładać je bezpośrednio od połowy długości po umyciu, by były silniejsze i błyszczące.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień

1 KOMENTARZ

  1. co ile myć włosy żeby nie wypłukiwać z nich keratyny? byłam na zabiegu keratynowego prostowania włosów i zastanawiam się teraz co ile mam myć włosy?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.