AZS to przewlekła choroba skóry, którą najczęściej rozpoznaje się u małych dzieci. Schorzenie występuje często – z danych statystycznych wiadomo, że dotyka ono ok. 16 % populacji dzieci w Europie.

Rozpoznanie AZS może być trudne, diagnozuje je lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki różnicowej.

Objawy AZS

Niepokój rodziców wzbudzają zmiany alergiczne na skórze dziecka. Mogą to być drobne ranki, sączenia, krostki, nadżerki i pęcherzyki.

Koniecznie sprawdź: Najlepszy PŁYN do kąpieli DLA niemowląt RANKING

Objawy te mogą być umiejscowione pojedynczo lub rozlane na całym ciele, w postaci dużych, rumieniowych powierzchni. AZS to często nawracająca choroba.

Jak radzić sobie z Atopowym Zapaleniem Skóry
Jak radzić sobie z Atopowym Zapaleniem Skóry

Charakteryzuje się występowaniem naprzemiennie okresów wycofania oraz zaostrzenia objawów. W wielu przypadkach, wraz z upływem czasu zupełnie ustępuje.

Osoby cierpiące na AZS są szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska, bardzo destrukcyjnie na ich zdrowie wpływają ostre chemikalia, smog, dym papierosowy i spaliny samochodowe.

W krajach wysoko uprzemysłowionych notuje się najwięcej zachorowań na AZS. Czynnikiem niesprzyjającym jest także krótkie karmienie dziecka piersią (poniżej 4 miesięcy).

Fatalny wpływ stresu

Niektórzy specjaliści podają teorię, według której AZS to choroba psychosomatyczna. Na jej pojawienie mają mieć wpływ nie tylko czynniki biologiczne i środowiskowe, ale także psychologiczne.

Faktem jest, że wpływ silnego i długotrwałego stresu może pogarszać stan skóry, gdyż pod jego wpływem dochodzi do obniżenia odporności. Obserwuje się , że skłonność do zapadania na AZS jest dziedziczna, w czasie wizyty u lekarza należy poinformować go o występowaniu schorzenia lub alergii w rodzinie – to istotna informacja.

Leczenie Atopowego Zapalenia Skóry

Po zaobserwowaniu objawów u dziecka należy udać się do lekarza. Dermatolog wdraża leczenie odpowiednie do wieku dziecka – przy małych pacjentach postępowanie jest łagodne. Przepisywane są maści do smarowania i inne leki, należy szczegółowo trzymać się zaleceń lekarza.

W domu należy często usuwać kurz i jego siedliska, ostre preparaty chemiczne poleca się zamienić na ekologiczne lub łagodne, stosowane w przeszłości przez nasze prababcie. Polecana odzież to ta uszyta z naturalnych tkanin, bez sztucznych domieszek. Najlepsze będą rzeczy słabo lub wcale nie barwione.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.