Lato, oprócz słońca, przynosi ze sobą muszki owocówki które czasem zamieniają się w prawdziwą upierdliwą plagę, zakłócając codzienne życie domowników! Szczególnie jeśli masz nawyk trzymania w kuchni na otwartym powietrzu, miski ze świeżymi owocami…

Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, jak się pozbyć muszek owocówek domowym sposobem, bez stosowania chemii!

Co to jest muszka owocówka?

muszka-owocowka

Jest to niewielki natrętny owad o długości 2-3 mm. Muszka owocówka jest gatunkiem należącym do bezkręgowców z rodzaju muchówek. W naturalnym środowisku octówkę można spotkać wokół drzew owocowych oraz w pobliżu gnijących owoców. Jest ona znana także pod nazwą: wywilżna karłowata, wywilżnia, wywilżanka, drozofila lub octówka.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Zwabia je woń fermentujących intensywnych zapachów. Muszki dostają się do domów przez otwarte okna. Najbardziej przyciągają je zapachy pochodzące z:

 • octu,
 • dżemu,
 • wina,
 • piwa,
 • drożdży
 • i konfitur.

Muszka owocówka bardzo szybko się rozmnaża, dlatego tak ważna jest szybka reakcja, gdy zauważymy, że kręcą się one po naszym domu! (o tym w dalszej części artykułu)

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Muszki owocówki mogą być naprawdę upierdliwe, wiedz jednak, że istnieje aż 8 taktyk, które możesz wykorzystać, by je unicestwić raz na zawsze! W artykule opiszę i zilustruję 8 sposobów dzięki którym, Twoje życie wróci do normy! a pod koniec artykułu dowiesz się, co robić, aby muszki owocówki już nigdy nie nawiedziły Twojego domu! Oto sprawdzone, domowe pułapki na muszki owocówki:

  1. Pułapka na muszki ze zgniłych owoców
  2. Butelka z odrobiną wina
  3. Pułapka na owocówki z octu jabłkowego
  4. Pułapka na owocówki z mydłem w płynie
  5. Słoik z piwem
  6. Słodki napój gazowany
  7. Drożdże i cukier
  8. Lep na muszki owocówki

 

pułapka-na-muszki-owocowki-1Pierwszy sposób na muszki owocówki to użycie bardzo dojrzałych lub nawet zgniłych owoców. Problem z muszkami owocówkami prawdopodobnie nie miałby miejsca, gdybyś nie zostawiła na wierzchu bardzo dojrzałych owoców, które w końcu zaczęły gnić :] Do zrobienia pułapki na muszki owocówki użyjemy takich właśnie owoców, by je zwabić!

Przygotuj małą miskę, wrzuć do niej zgniły owoc i naciągnij wierzch miski przezroczystą folią kuchenną. Następnie zrób wykałaczką kilka otworów i umieść miskę w pobliżu kotłujących się ze szczęścia muszek owocówek…

Pułapka na muszki owocówki zadziała w ten sposób, że muszki wejdą do środka miski, przeciskając się za wszelką cenę, przez małe dziureczki, ale już nie będą mogły się z niej wydostać! Gdy zbierzesz odpowiednią ilość muszek owocówek, zaczekaj, aż zginą lub wyjdź na powietrze i wyrzuć całą zwartość miseczki do pojemnika na śmieci.

 

butelka-wina-na-muszki-owocowki

Butelka z odrobiną wina. Użyj trochę czerwonego wina, aby stworzyć nieodpartą pokusę dla muszek owocówek. Opróżnij butelkę wina, aby zostało w nim kilka centymetrów trunku. Muszki owocowe, zwabione silnym fermentującym aromatem, będą wlatywać do butelki. Niestety droga powrotna przez wąską szyjkę butelki, będzie dla nich na tyle trudna, że zostaną w butelce na zawsze.

 

pulapka-na-muszki-owocowki-ocet-jablkowy

Pułapka na muszki owocówki z octu jabłkowego. Ocet jabłkowy ma bardzo wiele zastosowań w polskiej kuchni. Jednym z zastosowań jest walka z owocówkami. Wlej trochę octu jabłkowego do filiżanki i przykryj ją własnoręcznie zrobionym lejkiem z papieru lub folią kuchenną. W przypadku lejka otwór na jego końcu musi być bardzo mały, na tyle mały, aby muszki owocówki mogły się dostać do środka.

 • Do octu jabłkowego możesz dodać odrobinę wody z mydłem by powstała śmiercionośna dla muszek octówek – trucizna.

 

pulapka-na-muszki-owocowki-mydlo-w-plynie

Pułapka na muszki owocówki z mydłem w płynie. Jeśli dodasz mydło w płynie do słodkiego soku o jakimkolwiek smaku, będzie dla muszek niewykrywalne. Chemia obecna w mydle, będzie działać jak trucizna i zabije nieostrożne muszki.

Jak zrobić pułapkę? Nalej do szklanki dowolny sok lub syrop owocowy, możesz spotęgować działanie „wabika” dodając łyżeczkę cukru. Następnie dolej kieliszek mydła w płynie lub płynu do naczyń. Muszki owocówki będą zwabiane przez słodki zapach soku, a gdy go skonsumują, umrą.

 

pulapka-na-muszki-owocowki-piwo

Pułapka z piwem na muszki owocówki. Okazuje się, że muszki owocowe mają także pociąg do alkoholu. Aby przygotować piwną pułapkę, przygotuj słoik i napełnij go do połowy piwem. Następnie należy zrobić dziurki w wieczku od słoika, używając małego gwoździka i młotka. Zrób około 5-6 otworów. Zakręć słoik i odstaw pułapkę, aby zaczęła wabić i gromadzić muszki.

 • Piwo możesz wylewać i zmieniać co kilka dni, aby na okrągło eliminować przybywające do słoika – muszki owocówki.

 

pulapka-na-muszki-owocowki-slodki-napoj-gazowany

Jak się pozbyć muszek owocówek innym sposobem? zastosuj słodki napój gazowany! Może być Coca Cola, Pepsi, Sprite, 7UP – cokolwiek, co jest słodkie i gazowane.

 • Użyj małego gwoździa i młotka, aby zrobić w nakrętce małą dziurkę. Na dnie butelki zostaw kilka cm. napoju, zakręć butelkę i spokojnie obserwuj, jak muszki wlatują do butelki, nie mogąc się z niej wydostać!

 

pulapka-na-muszki-owocowki-drozdze

Pułapka na muszki z drożdży. To może wydawać się dziwne, ale mieszanka z dodatkiem drożdży, robi dobrą robotę w eliminowaniu muszek owocówek! Napełnij szklankę do połowy ciepłą wodą, wsyp 1 łyżeczkę cukru i dodaj drożdży w proszku lub tych w tradycyjnej formie.

 • Wymieszaj całość (przygotuj się na bąbelki), a następnie przykryj szklankę plastikową folią. Zrób wykałaczką około 10 dziurek, aby wpuścić muszki do szklanki, upewnij się, aby dziurki były wystarczająco małe, żeby owocówki nie mogły się wydostać!

 

lep-na-muszki-owocowki

Lep na muszki owocówki?! Jest to dobry, lecz najmniej atrakcyjny sposób na małe muszki owocówki :). Lep na muszki jest bardzo lepki i wystarczy nawet najmniejszy z nim kontakt, aby muszka owocówka się do niego przykleiła.

Zanim rozwiesisz lep, wybierz odpowiednio strategiczne miejsca. Pamiętaj, że Ty też możesz stać się ofiarą lepu, sięgając po coś ręką. Zawieś taśmy tam, gdzie nie będą nikomu przeszkadzać!

Co robić, aby muszki owocówki już nigdy nie pojawiały się w Twoim domu?

muszki-owocowki-zgnile-owoce

Przede wszystkim nie zostawiaj zgniłych owoców na blacie kuchennym – bądź gdziekolwiek indziej! Zawsze pilnuj, aby dojrzałe owoce, tuż u kresu przydatności, trafiały do kosza na śmieci! Takie działanie zmniejszy diametralnie ryzyko zamiany Twojego domu w hodowlę muszek owocowych…

 

jak-pozbyc-sie-muszek-owocowek-detergenty

Likwidacja jaj muszek owocówek. Jeśli w Twoim domu aż roi się od muszek owocówek, to najprawdopodobniej, zdążyły już gdzieś złożyć jaja. Rejony, w których muszki je składają to wilgotne miejsca jak np.:

 • zlew kuchenny
 • prysznic lub wanna w łazience
 • a nawet owoce

Aby zlikwidować wszystkie jaja muszek owocówek, by nie wylęgały się już, zastosuj silne detergenty do czyszczenia łazienek. Możesz także użyć wybielacza, jeśli nie masz nic lepszego pod ręką!

 • Likwidowanie jaj muszek owocówek to bardzo ważny krok, którego nie możesz pominąć! inaczej wszystkie starania pójdą na marne!

 

swieza-bazylia-na-muszki-owocowki

Co jeszcze działa na muszki owocówki? Odpowiedź brzmi: świeża bazylia! Z jakiegoś powodu, muszki owocowe nie lubią zapachu świeżej bazylii. Jeśli więc lubisz jeść jedynie bardzo dojrzałe owoce, a muszki stają się prawdziwą udręką, połóż w pobliżu miski z owocami – doniczkę ze świeżą bazylią, powinno pomóc!

 

cedr-na-muszki-owocowe

Jak się pozbyć muszek owocowych? zaopatrz się w cedr! Jest to kolejny dziwny, lecz naturalny i skuteczny sposób na muszki owocówki. Zapach drzewa cedrowego odstrasza je bardzo skutecznie. Najlepiej, gdybyś znalazła jakąś ozdobę z drzewa cedrowego, która znalazłaby się w pobliżu dojrzałych owoców, by chronić je przed muszkami.

 

lawenda-na-muszki-owocowe

Kolejny bardzo dobry sposób na muszki owocówki, to olejek eteryczny z lawendy. Lawenda ma bardzo wiele zastosowań i właściwości. Stosując ją, sprawisz, że dom będzie fajnie pachniał, a przy okazji pozbędziesz się muszek owocowych oraz innych insektów, np. moli spożywczych i moli ubraniowych. Ważne, aby stosować lawendę systematycznie przez całe lato, wtedy będziesz mieć niemal 100% pewność, że żadna muszka owocowa nie wpadnie przez okno do Twojego domu.

 • Do spotęgowania odstraszania muszek owocowych, spryskaj zewnętrzną część talerza i przykryj owoce wewnętrzną jego stroną. Tak, aby spryskana lawendą strona, była na wierzchu.

 

moskitiery-na-muszki-owocowki

Jak pozbyć się muszek owocówek? po prostu nie wpuszczaj ich do środka! Do tego celu idealnie nadają się moskitiery o bardzo małych oczkach. Wystarczy zamontować je na każdym oknie, szczególnie w pobliżu, gdzie przechowujesz owoce lub, gdzie okna Twojego domu znajdują się w bliskim sąsiedztwie z drzewami owocowymi!

Błyskawiczne sposoby na muszki owocówki!

lepka-pułapka-na-owcówki

Lepka pułapka na muszki owocówki. Podobnie jak większość ludzi, Twoja pierwsza reakcja na widok chmary muszek owocówek, które opanowały Twoją kuchnię, to chęć zabicia ich łapką na muchy. Niestety octówki są tak malutkie, że po prostu tak się nie da! Aby rozwiązać problem muszek, należy przygotować własną broń domowej roboty.

Użyj dużego papierowego talerza lub dużą kartkę sztywnego papieru. Spryskaj ją olejem kuchennym w spreju. Podczas gdy muszki będą konsumować dojrzałe owoce, szybkim ruchem przykryj je nawilżonym w oleju, papierowym talerzem, lub nawilżoną kartką papieru.

Spłoszone muszki będą starały się szybko odlecieć i duża ich część przylgnie do naolejowanej powierzchni.

 

suszarka-na-muszki-owocowki

Jak się pozbyć muszek owocówek suszarką do włosów?. Jeśli masz chęć zemścić się na tych małych denerwujących insektach, użyj suszarki do włosów, aby wciągnąć je do środka, gdzie zostaną zniszczone przez bardzo szybkie obroty wentylatora suszarki. Jest to chyba najszybszy sposób na likwidację muszek owocówek.

Równie dobrze, możesz użyć odkurzacza, aby wciągnąć, siedzące na owocach muszki, do wewnątrz odkurzacza. Tutaj również należy wykorzystać element zaskoczenia!

 

kadzidło-na-muszki-owocówki

Kadzidło to kolejna efektowna pułapka na muszki owocówki. Jeśli wciąż zastanawiasz się, co na muszki owocówki sprawdza się równie dobrze, jak suszarka, to właśnie jest to kadzidełko! Przewody oddechowe muszek owocówek są bardzo delikatne i malutkie, niemal mikroskopijne!

Oznacza to tyle, że chwilowy brak czystego powietrza, doprowadza je do szybkiej śmierci. Wdychane substancje drażniące, takie jak dym, szybko je zabije! Zapal kadzidło w kuchni, a żadna muszka owocówka nie przetrwa tej próby czasu!

 

jak-pozbyć-się-muszek-owocówek-spirytus-salicylowy

Spryskiwanie muszek owocówek spirytusem salicylowym. Napełnij spirytusem salicylowym pustą butelkę ze spryskiwaczem. Rozpylanie spirytusu nad muszkami sprawi, że niemal od razu spadną na ziemię. Ten silny alkohol zabija muszki owocowe w mgnieniu oka.

 • Nawet samo spryskanie muszek czystą wodą, sprawi, że uziemisz je na jakiś czas, w tym momencie może wyłapać je i unicestwić palcem wskazującym! :-)

 

co-na-owocówki-pyretryna

Co na owocówki gdy reszta zawodzi? Pyretryna w spreju! Pyretryna jest insektycydem który skutecznie zabija owocowe muszki oraz ich jaja. Bardzo ważny komunikat: używaj pyretryny zgodnie z instrukcjami! Unikaj bezpośredniego rozpylania jej nad owocami i w miejscach gdzie przygotowujesz żywność. Pyretryna dostępna jest w aerozolu, co znacznie ułatwia walkę z muszkami owocówkami.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

19 KOMENTARZE

 1. Szukam właśnie jakieś sposób na muszki owocówki w domu, wypróbuję kilka sposobów choć mam nadzieję, że pierwszy pomoże! :) muchy owocówki nawiedzają mój dom każdego lata odkąd pamiętam, już dawno miałam ochotę zrobić z nimi porządek ale jakoś znosiliśmy ich obecność, w tym roku przeszły same siebie, tyle jeszcze ich nie widziałam, chyba rozmnażają się bardzo szybko… :/

 2. Drugi sposób na muszki owocówki w domu jest najlepszy moim zdaniem, próbowałam i działa… :P dzięki!

 3. No ja pytałam swoich znajomych czy mają coś na muszki owocówki, niestety nagle wszystkich ogarnął zanik pamięci i nikt nie był w stanie mi pomóc, spróbuję Waszych sposobów z artykułu, dam znać jak poszło, tak jak koleżanka wyżej pisała, u nas muszki owocówki latem nawiedzają mieszkanie, tak kilka lat z rzędu i naprawdę ma się dość…

 4. Dzięki za poradnik jak pozbyć się muszek owocówek z domu, u nas w podkarpackim to niemal tradycja latem! czasem też pojawiają się małe czarne muszki w domu nie owocówki na pewno, czy to może meszki? jak można tu dodać zdjęcie? czy admin mógłby podpowiedzieć?

 5. Ja największe problemy z muszkami owocówkami mam w samej kuchni, nigdzie indziej nie wędrują, nawet jeśli kosz z owocami stoi na stole w salonie, jakoś mocno trzymają się kuchni wyłącznie. Wiele przeczytałam artykułów i poradników jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni ale jakoś nic nie pomagało, dam sobie ostatnią szansę i wypróbuję pułapkę na muszki z drożdży. Tego jeszcze nie próbowałam… dam znać jak poszło :0

 6. Te małe muchy owocówki doprowadzają mnie do szału, dzieci nie chcą jeść owoców bo siadały na nich muszki… :/ i wymówka gotowa :/

 7. Jeśli nadal nie wiecie jak wytępić muszki owocówki z domu, to polecam sprawdzony sposób aczkolwiek zbrodniczy sposób – suszarka :) Działa ona bardzo dobrze, eliminuje jakieś 90% muszek krążących nad owocami. Wystarczy dobrze zaczaić się na nie i problem będzie z głowy. Później pozostaje jeszcze doprowadzenie i ogarnięcie domu czy mieszkania w taki sposób aby owocówki już więcej się w nim nie pojawiły. Tak tak! nie wystarczy wiedzieć jak usunąć muszki owocówki, trzeba jeszcze zadbać żeby nie wróciły albo żeby się więcej nie wylęgały, skoro macie je w domu to coś je tam przyciąga! dowiedzcie się co bo inaczej nie pozbędziecie się ich…

 8. Z tego co wiem to małe muszki w mieszkaniu zdarzają się niemal każdej rodzinie, wg mnie nie ma co panikować, skończy się lato i muszki odfruną :-) ewentualnie sprawdźcie skąd się biorą owocówki u Was w mieszkaniu, może samo wyeliminowanie przyczyn pomoże raz na zawsze? A może poleci ktoś jakiś sprawdzony środek na muszki? wolałabym jednak mieć zawsze coś pod ręką…

 9. Proszę o pomoc, jak zwalczyć muszki owocówki w domu jeśli w jego pobliżu znajduje się sad z jabłoniami? nawet jak w domu jest porządek i nie ma zgniłych owoców nigdzie to one i tak wlatują do domu… te moskitiery też nie do końca się sprawdzają bo muszki są tak małe, że przechodzą, przeciskają się przez małe oczka moskitiery :/

 10. Z tych którzy już testowali wspomniane metody, co na owocówki będzie wg was najlepsze? jak zacznę testować każdy ze sposobów to mi życia nie starczy :(((((

 11. Każda pułapka na muchy owocówki jest dobra jeśli spełnia swoją rolę czyli zwabić i uwięzić – i do kosza na śmieci :P

 12. jak pozbyć się octówek z domu latem kiedy zawsze jakiś owoc znajdzie się na stole!? próbowałam kilku sposobów w zeszłym roku i żaden nie dał rady owocówkom, jest w tym poradniku kilka nowych metod, chętnie je wypróbuję! dam znać czy zadziałało

 13. Czy ok. 100 ml nastawu na wino (musiałem odlać z balonu, bo kipiał) zmieszane z łyżeczką proszku do prania Vizir i wlane do plastikowej butelki z dziurkami nadaje się do pułapki na muszki octówki? Mam miętę w doniczce i do niej lecą, a domowy trunek w ogóle ich nie interesuje.

 14. Najlepsze wyniki daje zastosowanie trzech technik. Dwie zostały tutaj opisane, są nimi: pułapka i odkurzacz. Ja robię w ten sposób że najpierw likwiduję źródło, bardzo dokładnie należy usunąć wszystkie fermentujące i butwiejące szczątki gdyż one uczestniczą we wszystkich stadiach przemian muszki włącznie z osobnikiem dorosłym – zdolnym do dalszego rozrodu. Niekiedy na specyfikę źródła nie jest możliwe dokładne oczyszczenie z jaj wtedy z pomocą przychodzi chemia a konkretnie związki z grupy pyretroidów. Dwa z nich: permetryna i empentryna dostępne są w preparatach (w areozolu) na mole odzieżowe, mają postać pianki po spryskaniu powierzchni. Środki te są niezwykle skuteczne już w bardzo maleńkich ilościach. Środki te działają wybiórczo na: mole, komary, muszki i inne drobne owady i insekty. Działają również na organizmy wodne i drobne zwierzęta … od chomika do kota włącznie. Wszystkie zwierzęta o dużej masie ciała oraz ludzie są względnie bezpieczni. Należy przed preparatem chronić dzieci (brak badań nad wpływem na rozwój człowieka). Pyretroidy są nietrwałe i po tygodniu już ich nie będzie, dla pedantycznych polecam oprysk z 1% wody utlenionej lub podchlorynu które skutecznie rozkładają te insektycydy. Na niedobitki polecam: dwie stołowe łyżki wina, pół łyżeczki octu winnego, małą szczyptę drożdży i łyżeczkę stołową cukru. Mieszaninę przelać w szklankę, naciągnąć stretch i zrobić jedną dziurkę ołówkiem, długopisem lub słomką do napojów na samym środku (unikać dziabania wykałaczką). Chmary które nam osiadły po zlikwidowaniu źródła, zdziesiątkować odkurzaczem. Ja stosuję chemię do oprysku jedynie terenu w pobliżu źródła (szafka pod zlewem). Powodzenia.

 15. Ciekawe sposoby, tylko obawiam się czy nie wydzielają one nieprzyjemnego zapachu ? Piwo, drożdże czy też ocet nie pachną ładnie, a zwłaszcza jak dłużej poleżą. Więc pozbycie się muszek to jedno, a wietrzyć później całe mieszkanie to drugie, dlatego chyba pułapki kupowane w sklepach są najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej używałam pułapek Rapax z wabikiem na muszki owocówki i według mnie najlepiej zdaje egzamin.

 16. Obawiam się, że pułapka przykryta folią jest niewyczuwalna. Sprawdzone.
  Obawiam się też, że podawanie na tacy nazwy producenta może być postrzegane jako prymitywny spam.

 17. Właśnie szukam info jak zlikwidować muszki owocówki, serdecznie mam ich dosyć, muszki pojawiają się gdy kupujemy do domu jakieś owoce. Użyję kilku technik które opisaliście w poradniku, mam nadzieję, że któryś sposób zadziała bo naprawdę te owady są uciążliwe!

 18. U mnie najlepszy sposób na muszko owocówki to jest spryskiwanie ich spirytusem salicylowym w sprayu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.