Soczewki kontaktowe to jedna z najpopularniejszych metod korekcji wad wzroku. Przy pomocy odpowiednio dobranych szkieł kontaktowych można wyrównywać większość powszechnie występujących wad wzroku.

Soczewki są używane do korygowania problemów z widzeniem przybierających różne stopnie zaawansowania. Mogą z nich korzystać osoby z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem i starczowzrocznością.

soczewki1

Wybór soczewek kontaktowych to niełatwe zadanie, dlatego jeśli sięgamy po nie po raz pierwszy, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty. Zapraszamy cię do lektury artykułu, z którego dowiesz się, jak wygląda procedura doboru szkieł kontaktowych w profesjonalnym gabinecie oraz dlaczego warto rozpocząć przygodę z soczewkami od noszenia szkieł testowych.

Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Spis treści

Istnieją rozmaite warianty soczewek kontaktowych. Różne rodzaje soczewek są przeznaczone do niwelowania różnych dolegliwości. Szkła kontaktowe muszą być idealnie dopasowane do wady wzroku, jak również do budowy gałki ocznej.

Najważniejszymi parametrami soczewek jeśli chodzi o ich budowę, są średnica i promień krzywizny. Na opakowaniach soczewek możemy znaleźć również inne symbole, m.in. moc szkieł kontaktowych oznaczaną jako PWR/SPH i podaną w dioptriach.

To jedna z podstawowych właściwości soczewek, która jest związana z głębokością wady wzroku. Dla przykładu: soczewki o mocach ujemnych są przeznaczone do korygowania krótkowzroczności, zaś dodatnich – dalekowzroczności. Soczewki kontaktowe wybiera specjalista w profesjonalnym gabinecie.

Tylko osoba z odpowiednimi kwalifikacjami jest w stanie prawidłowo dopasować moc i budowę soczewek do oczu. Ekspertami w dziedzinie diagnostyki wad wzroku oraz dobierania pomocy optycznych są optometryści. Soczewek nie należy wybierać samodzielnie nawet wtedy, gdy znamy swoją wadę wzroku, bo np. dotychczas nosiliśmy okulary korekcyjne.

Po przeprowadzeniu badania refrakcji określającego wadę wzroku optometrysta wskaże, jakie dokładnie parametry powinna mieć nasza para szkieł kontaktowych, aby mogła jak najlepiej spełniać swoje zadanie. Ze specjalistą powinniśmy skonsultować się także wtedy, gdy chcemy zamienić dotychczas używane soczewki na inne.

Dobór soczewek u optometrysty

soczewki

Procedura doboru szkieł kontaktowych w gabinecie optometrysty przebiega w kilku etapach. W czasie wizyty specjalista zbada zdrowie twoich oczu i sprawdzi wzrok. Przed zapisaniem soczewek kontaktowych optometrysta zawsze upewnia się, że ta metoda korekcji będzie odpowiednia dla danego pacjenta i ustali, czy nie istnieją ewentualne przeciwwskazania.

Następnie specjalista przeprowadzi krótki wywiad na temat dolegliwości wzrokowych, przyjmowanych leków i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Kolejny krok to podjęcie decyzji o tym, jakie parametry powinny mieć soczewki, by być należycie dopasowane do wady wzroku i kształtu gałki ocznej.

Następnie odbywa się pierwsza aplikacja szkieł kontaktowych (pacjent samodzielnie zakłada soczewki instruowany przez optometrystę) i potwierdzenie ich dopasowania przy użyciu lampy szczelinowej. Jeśli wszystko jest w porządku, pacjent otrzymuje swoje pierwsze soczewki do przetestowania w domu.

Po upływie około 2 tygodni odbywa się wizyta kontrolna, na której pacjent omawia ze specjalistą komfort noszenia soczewek, a optometrysta ponownie sprawdza ich dopasowanie. Na koniec nie pozostaje nam już nic innego jak tylko zakup opakowania zaleconych soczewek.

Co to są soczewki testowe i gdzie je kupić

Przed zakupem właściwej pary szkieł kontaktowych dobrze jest sprawdzić, jakie soczewki będą dobre dla danego użytkownika. Do tego celu są przeznaczone specjalne soczewki testowe. Próbne szkła kontaktowe to doskonałe rozwiązanie umożliwiające przetestowanie nowych soczewek bez konieczności zakupu pełnego opakowania.

Użytkownik może przetestować komfort ich noszenia i sprawdzić, jak będzie się w nich czuł. Próbne szkła kontaktowe są zazwyczaj gwarantowane podczas pierwszej wizyty u optometrysty wraz z badaniem wzroku w celu dopasowania soczewek.

Soczewki na sztuki lub w atrakcyjnych zestawach możemy kupić w dobrych salonach optycznych oraz w renomowanych sklepach internetowych z soczewkami, np. bezOkularow.pl. Internetowy salon optyczny bezOkularow.pl posiada najbardziej różnorodną ofertę markowych szkieł kontaktowych w przystępnych cenach.

Sklep działa w systemie 24/7, co oznacza, że możemy robić tam zakupy przez cały dzień. Niewątpliwą zaletą bezOkularow.pl jest też szybka wysyłka i dostawa.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.