Jak pokazują statystyki, w Polsce na 10 mieszkańców przypada średnio 7 samochodów. Oznacza to, że w naszym kraju jest około 28 milionów pojazdów [1].

Niestety, nie idzie to w parze ze wzrostem świadomości polskich kierowców, a problem bezpieczeństwa na drogach powraca w publicznej debacie co jakiś czas. Jakie są grzechy polskich kierowców i o czym zapominamy, siadając za kółkiem?

Ubezpieczenie samochodu

ubezpieczenie-komunikacyjne-samochodu

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu ani dokumentów potwierdzających wykupienie polisy OC. Nie oznacza to jednak, że uchroni to nas przed uniknięciem odpowiedzialności w razie braku ubezpieczenia samochodu.

Do tej pory jazda bez dokumentów skutkowała mandatem w wysokości 50 zł. Wśród kierowców panowało przeświadczenie, że policjanci nie są w stanie zweryfikować, czy kierujący rzeczywiście wykupił polisę.

To przekonanie jest jednak błędne. Zarówno wtedy, jak i teraz funkcjonariusze kontaktują się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym w celu sprawdzenia naszego OC. Jeśli okaże się, że ubezpieczenie komunikacyjne jest nieaktualne lub nie ma go wcale, czeka nas surowa kara finansowa – nawet 4000 zł.

Regularne kontrole pojazdów

Kontrolowanie stanu pojazdu nie powinno ograniczać się wyłącznie do okresowego badania technicznego. Regularna eksploatacja samochodu wymaga od nas czujności. Dobrze jest raz na jakiś czas upewnić się, że wszystko działa, jak należy.

Od tego zależy bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi. Przed dłuższą podróżą sprawdźmy poziom ciśnienia w oponach, zewnętrzne oświetlenie pojazdu oraz poziom płynów. Pamiętajmy również o zmianie ogumienia jesienią i wiosną.

Bezpieczeństwo na drodze

Temat brawury i nieodpowiedzialnego zachowania za kółkiem powraca przy okazji świąt, wakacji, długich weekendów itp. W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2831 osób, natomiast liczba zgłoszonych wypadków wyniosła 32 760.

W 89% przypadków wina leży po stronie kierowców, co pokazuje, że wciąż mamy problem z zachowaniem zasad bezpieczeństwa podczas jazdy [2].

Nie respektujemy obowiązujących przepisów, np. wyprzedzając w niedozwolonych miejscach, nie dostosowując się do ograniczeń prędkości. Nie zwracamy także uwagi na znaki drogowe, czego dowodem mogą być krążące po sieci filmy ukazujące kierowców jadących pod prąd na drogach ekspresowych. Niestety ani policyjne akcje, ani społeczne kampanie nie poprawiają sytuacji.

Inni użytkownicy drogi

O tym zdarza nam się zapominać chyba najczęściej. Codziennie na drogi w każdym mieście wyjeżdżają dziesiątki, a nawet setki tysięcy pojazdów – nie tylko samochodów.

Użytkownikami dróg publicznych są również rowerzyści, kierowcy skuterów i motocykli. Ich bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas, a podejmując ryzyko, narażamy nie tylko siebie, ale także życie innych osób. Wzajemny szacunek i respekt to rzecz, o której powinien pamiętać każdy kierowca.

Źródła:

[1] http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=7E8E327B

[2] http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.