Wózek dziecięcy jest nieodzownym elementem wyposażenia dziecięcej wyprawki. Jest on niezbędny w pierwszych latach życia każdego dziecka. Z tego powodu dylemat, jaki wózek dziecięcy wybrać dla swojego malucha czeka każdego rodzica.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

 • jakie są rodzaje wózków dziecięcych
 • na co zwrócić uwagę wybierając wózek dla dziecka
 • czy warto inwestować w nowoczesne wózki wielofunkcyjne lub wózki specjalistyczne

Wózki dziecięce – rodzaje

Jak wybrać wózek dziecięcy dla naszego dziecka

Dawniej świeżo upieczeni rodzice, szukając wózka dziecięcego, nie mieli wielkiego wyboru. W ofercie było kilka modeli, odpowiednich do różnych etapów rozwoju dziecka. Obecnie wybór modeli jest ogromny.

Od klasycznych wózków, po ultralekkie wózki sportowe, czy wózki trójkołowe. Są wózki dziecięce dopasowane dla najmłodszych, z gondolą. Dla starszych dzieci są wózki spacerowe, dla pozycji siedzącej i leżącej.

Bardzo popularne są wózki wielofunkcyjne, które sprawdzają się przez dłuższy okres czasu. Dla najmłodszych posiadają gondolę, którą później można zdemontować i przekształcić wózek w spacerowy.

Dla bardziej wymagających są lekkie, poręczne wózki, z trzema kołami. Dla rodziców kilkorga dzieci przygotowano wyspecjalizowane wózki dla bliźniąt, z różnymi układami siedzeń.

Przeglądając oferty producentów każdy rodzic znajdzie coś dla siebie.

Jak dobrać idealny wózek dziecięcy dla naszych potrzeb?

Planując zakup wózka dziecięcego musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Czy chcemy wózka na kilka lat? Czy będziemy z niego często korzystać?

Czy ma być droższy, ale lepszej jakości, czy tańszy, który zostanie zastąpiony kolejnym? Ważne jest też miejsce naszego zamieszkania. Mieszkając w bloku bez windy szybko znienawidzimy ciężkie wózki z dużą gondolą.

Jeżeli szukamy czegoś na krótki okres czasu, warto zainwestować w wózek z niższej półki, ewentualnie używany. Być może nie będzie on super wygodny, ale nie będzie nam go szkoda później wyrzucić lub oddać komuś za symboliczną kwotę.

Aczkolwiek, jeżeli planujemy w przyszłości kolejne dzieci, warto zastanowić się nad zakupem czegoś bardziej trwałego – może nam wtedy posłużyć kolejny raz za kilka lat i zaoszczędzimy sobie czasu na wybór nowego wózka.

W przypadku, gdy jednak chcemy zainwestować w naszą wygodę, powinniśmy wydać więcej, ale w zamian mieć wózek lepszej jakości, lżejszy, bardziej zwrotny, poręczny, który posłuży nam w każdym miejscu i przez lata. Warto pomyśleć również nad wózkiem wielofunkcyjnym, który z modelu głębokiego łatwo przekształcimy w wózek spacerowy.

Wózki wielofunkcyjne, wózki bliźniacze – czy warto inwestować w nowoczesne wózki dziecięce

Nowoczesne wózki dziecięce posiadają mnóstwo udogodnień, nad którymi warto się pochylić, jeżeli istotna dla nas jest wygoda nasza i naszego dziecka. Wózki wielofunkcyjne z najwyższej półki charakteryzują się między innymi:

 • lekkim, aluminiowym stelażem
 • regulowaną teleskopową rączką, wykończoną ekologicznym, przyjemnym w dotyku materiałem
 • dobrej jakości hamulcem pozwalającym szybko zatrzymać wózek
 • komfortowymi wielopunktowymi pasami bezpieczeństwa
 • możliwością montowania siedziska w obu kierunkach jazdy
 • pojemnym koszem zakupowym pod siedziskiem dziecka
 • pełną regulacją rozłożenia siedziska i podnóżka
 • wygodnym materacem w gondoli
 • wysokiej jakości zawieszeniem amortyzującym wszelkie wstrząsy

Często wózki są sprzedawane w zestawie z fotelikiem samochodowym.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieją również wyspecjalizowane wózki, takie jak wózki bliźniacze, zapewniające wygodny spacer z więcej niż jednym dzieckiem.

Dostępne sa w różnych wersjach – siedziskami jedno za drugim, jedno obok drugiego, dla dzieci w różnym wieku, jak i dla większej ekipy. Producenci są przygotowani niemal na każdą okoliczność – dostępne są nawet wózki 6 – osobowe dla żłobków.

Jeżeli potrzebujemy wysokiej jakości wózka, warto kupić wózek wielofunkcyjny, który posłuży nam dłużej i ewentualnie będziemy go mogli później odsprzedać lub podarować znajomym.

W przypadku, gdy najważniejszym parametrem jest dla nas cena, warto poszukać wózków z tańszych materiałów, z mniejszą ilością funkcji, mając na uwadze, że takich wózków podczas dorastania naszego dziecka będziemy musieli zakupić przynajmniej dwa.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.