Czym i jak wyczyścić pralkę? Czyszczenie pralki jest konieczne zwłaszcza wtedy kiedy unosi się z niej bądź ze świeżo wypranych ubrań nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Zawsze warto do bębna wlać szklankę zwykłego, spirytusowego octu spożywczego i nastawić puste pranie na najwyższej temperaturze, a następnie szybkie płukanie.

Sprawdź wczorajsze zestawienie: Dobre proszki do prania ranking

Taki zabieg należy przeprowadzać regularnie, najlepiej co kilka miesięcy. Poza tym trzeba pamiętać o czyszczeniu filtra, dozowników na środki piorące oraz bębna pralki.

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Spis treści

Czyszczenie pralki sodą jest bardzo efektywne a do tego proste! Dzięki sodzie pozbędziesz się z pralki wszelkich grzybów i bakterii, które z biegiem czasu osadzają się na różnych elementach. Oto co należy zrobić:

 1. potrzebujesz pół kg. sody oczyszczonej
 2. sodę wsyp do podajnika na proszek oraz bezpośrednio do bębna
 3. nastaw program na pranie o najwyższej temperaturze, czyli 90 stopni
 4. gdy program zakończy proces prania, otwórz drzwiczki, aby dobrze wywietrzyć wnętrze pralki! – gotowe!

Jak wyczyścić pralkę octem?

Czyszczenie pralki octem sprawi, że pozbędziesz się z niej brzydkiego zapachu, a także odkamienisz ją. Oto sposób:

 1. będziesz potrzebować: kwasek cytrynowy (2-3 opakowania) i 2 szklanki octu
 2. wymieszaj kwasek cytrynowy z octem i wlej całość do bębna pralki
 3. ustaw program prania z najwyższą temperaturą i włącz program
 4. po zakończeniu procesu prania otwórz drzwiczki, aby wywietrzyć wnętrze pralki.

Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym jest niemal takie samo jak czyszczenie sodą oczyszczoną. Jedyna różnica to nie używanie sody a samego kwasku cytrynowego. Aby jednak spotęgować działanie kwasku, polecam użyć także sody oczyszczonej. Oba specyfiki dobrze razem współpracują, uzupełniając się wzajemnie swoimi właściwościami.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Szlam w pralce powstaje, gdy często pierzemy w niskich temperaturach oraz kiedy stosujemy zmiękczacze. Aby pozbyć się szlamu z uszczelek, na których najczęściej występuje, należy potraktować je wybielaczem.

 1. Załóż rękawiczki, aby nie poparzyć sobie skóry dłoni
 2. namocz szmatkę w silnym wybielaczu i wyczyść uszczelki w pralce
 3. po czyszczeniu uszczelek włącz pranie, aby pozbyć się zapachu wybielacza.

Musisz wiedzieć, że zapach szlamu w pralce, może pochodzić także z kanalizacji. Jeśli jest silna wentylacja w domu lub mieszkaniu i bardzo szczelnie pozamykane okna, to może zdarzyć się, że zapach szlamu może zostać zaciągnięty wprost z kanalizacji.

Jest jednak rozwiązanie! można zamontować specjalny syfon/zawór, którego koszt nie jest duży, bo około 10 zł.

Jak wyczyścić pralkę domestosem?

Jeśli zadbasz o to, aby czyszczenie pralki domestosem odbywało się co tydzień po serii prań, które zawsze robisz, to zapobiegniesz osadzaniu się kamienia w prace oraz powstawaniu grzybów i pleśni, które są przyczyną brzydkiego zapachu stęchlizny.

 1. będziesz potrzebować 3-4 łyżki domestosa oraz kilka szmatek
 2. wrzuć kilka szmatek do bębna i polej je domestosem
 3. nastaw program na pranie o średniej temperaturze, np. około 50 stopni
 4. gdy pralka zakończy pranie, wyciągnij szmatki i wywietrz wnętrze bębna, otwierając drzwiczki.
 5. przed kolejnym praniem już właściwych ubrań, warto wypłukać pralkę jakimś króciutkim programem, bez zawartości ubrań.

Jak wyczyścić filtr pralki?

Filtr jest bardzo ważnym elementem pralki. To bowiem on zbiera wszelkie zmechacenia, kurz, włosy i inne rzeczy usunięte podczas prania. Jego zablokowanie prowadzić może do gromadzenia więc wody i brudu, a tym samym powstania nieprzyjemnego zapachu stęchlizny na czystej już odzieży.

W skrajnych wypadkach może dojść nawet do uszkodzenia pralki!

jak-wyczyscic-pralke
Jak wyczyścić pralkę?

Filtr należy wymieniać i czyścić co kilka tygodni. Znajduje się on z przodu pralki pod niewielkich rozmiarów klapką. Jego czyszczenie może sprawić niemały kłopot, zwłaszcza jeśli nie był ruszany przez dłuższy okres czasu. Przyda się wówczas z pewnością szmatka oraz miska przeznaczona na wodę.

Ubranie trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed zachlapaniem. Po odkręceniu filtra konieczne jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń go blokujących. Warto także przemyć go gorącą wodą oraz mleczkiem do czyszczenia. Dopiero tak wyczyszczony filtr można z powrotem umieścić na swoim miejscu.

Jak czyścić dozowniki na środki piorące?

Równie istotne, jak czyszczenie filtra jest regularne mycie dozowników na proszek do prania i płyn do płukania. W nich także mogą się gromadzić różnego rodzaju zanieczyszczenia – resztki mydła, osady wpływające negatywnie na jakość prania.

Aby rezultaty były jak najlepsze, należy czyścić dozowniki minimum raz na dwa miesiące. W tym celu trzeba je delikatnie wysunąć i opłukać gorącą wodą.

Pozostałości po użytych detergentach da się łatwo umyć przy pomocy mokrej ścierki oraz szczoteczki do zębów. Dozownik można również bez obaw włożyć do zmywarki do naczyń.

Jeśli znajduje się na nim pleśń, powinna łatwo zejść przy pomocy mycia do mycia naczyń lub specjalnego preparatu do tego przeznaczonego.

Jak wyczyścić bęben pralki i jej wnętrze?

Nie można również zapomnieć o głównym elemencie każdej pralki, czyli bębnie. Niekiedy bowiem nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki może być spowodowany właśnie nagromadzeniem się w nim pleśni.

Panujące wewnątrz pralki wilgoć i ciepło to wprost wymarzone warunki dla rozwoju bakterii. Co kilka miesięcy warto  więc przystąpić do generalnego wyczyszczenia bębna:

 1. należy usunąć osad z gumy, która otacza wejście bębna, sprawdzi się w tym przypadku np. szczoteczka do zębów, gorąca woda oraz mleczko do czyszczenia Cif,
 2. do środka trzeba wlać szklankę octu spirytusowego i nastawić pranie na maksymalną temperaturę,
 3. czyszczenie bębna za pomocą octu, daje naprawdę dobre efekty,
 4. natomiast przykry zapach po occie usuniesz szybkim płukaniem.

Regularne czyszczenie pralki powtarzając te kilka czynności, powinno sprawić, że pralka będzie działać przez wiele lat bez zarzutu, a wyprane rzeczy pozostaną czyste i świeże po każdym praniu.

Mam nadzieję, że już teraz wiesz jak wyczyścić pralkę skutecznymi i sprawdzonymi sposobami!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.