Na rynku istnieje ogromny wybór płynów do kąpieli dla dzieci. Nic więc dziwnego, że rodzice mogą czuć się zdezorientowani podczas zakupów.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz dla swojego malucha to, co dla niego najlepsze, przeczytaj nasze porady na temat produktów do kąpieli dla noworodków.

Jakiego płynu do kąpieli potrzebuje noworodek?

jaki-plyn-do-kapieli-dla-noworodka-sklad

Pielęgnacja skóry i włosów Twojego dziecka jest czymś, w czym absolutnie nie powinieneś iść na kompromis. Wybieraj produkty najlepsze, przebadane dermatologicznie, odpowiednie do delikatnej skóry noworodka.

Do pielęgnacji maleństwa najlepiej nadają się produkty, które są przeznaczone od pierwszych dni życia, a przy tym mają bezpieczny i krótki skład. Kieruj się potrzebami skóry swojego dziecka.

Jeśli ma objawy atopii (suchą, zaczerwienioną, łuszczącą się skórą), wymaga pielęgnacji dermokosmetykami łagodzącymi dolegliwości takie jak świąd, pieczenie czy zaczerwienienie.

Wybór kosmetyków dla niemowląt jest ogromny. Warto jednak wybierać produkty do kąpieli i pielęgnacji skóry dziecka tej samej marki. Większość producentów opracowuje swoje kosmetyki dla dzieci w taki sposób, aby ich działania uzupełniały się wzajemnie.

Przykładem są produkty Atoperal Baby Plus  do skóry suchej, wrażliwej i atopowej, w tym przeznaczone od pierwszych dni życia: delikatna emulsja do kąpieli na bazie wyselekcjonowanych olejów (canola, lnianego i sojowego) oraz innowacyjny krochmal do kąpieli (bez gotowania), który działa łagodząco na wrażliwą skórę noworodka.

Czytaj uważnie etykiety

Zanim wybierzesz produkt do kąpieli dla noworodka, odwróć butelkę i zapoznaj się dokładnie z etykietą, aby dowiedzieć się, co znajduje się w środku i czy produkt jest na pewno odpowiedni dla dziecka od pierwszego dnia życia.

Producent powinien umieścić na opakowaniu informację, od którego miesiąca życia dziecka można używać danego kosmetyku. To ważne, ponieważ noworodki mają szczególnie delikatną warstwę lipidową skóry i specyficzne pH.

Z całą pewnością nie możesz myć maleństwa swoimi kosmetykami – naładowane są one syntetycznymi substancjami, które mogą uszkadzać delikatną warstwę hydrolipidową skóry dziecka, powodować podrażnienia i reakcje alergiczne.

Wybieraj produkty naturalne, wolne od barwników, substancji zapachowych oraz innych syntetycznych dodatków.

Jak kąpać noworodka?

Skóra noworodka nie jest w pełni ukształtowana – zmienia się najintensywniej w ciągu 2–3 pierwszych lat życia – dlatego należy właściwie o nią zadbać od pierwszych dni życia. Noworodka należy kąpać tak często, jak tego potrzebuje, ale niekoniecznie codziennie.

Woda do kąpieli noworodka powinna wynosić około 37°C. Warto zaopatrzyć się w termometr, dzięki któremu kąpiel zawsze będzie idealnie ciepła. W pomieszczeniu powinna panować temperatura powyżej 25°C. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 10–15 minut.

Używaj kosmetyków przeznaczonych dla noworodków i aplikuj je z umiarem. Do wypełnionej wodą wanienki dodaj odpowiednią (wskazaną na etykiecie) ilość płynu do kąpieli i dokładnie wymieszaj. Noworodka należy ułożyć na przedramieniu i ostrożnie zanurzyć w kąpieli.

Drugą ręką delikatnie obmywaj ciało dziecka. Na koniec umyj główkę. Twarz przetrzyj wacikiem nasączonym ciepłą wodą, już po wyjęciu dziecka z wanienki. Oczy przemyj wacikiem z roztworem soli fizjologicznej. Kikut pępowinowy posmaruj środkiem antyseptycznym.

Po wyjęciu noworodka z wanienki szybko owiń go w ręcznik i dokładnie osusz. Użyj w tym celu miękkiego, chłonnego ręcznika, najlepiej z kapturem. Nie pocieraj delikatnej skóry malucha, aby nie spowodować otarć – zamiast tego delikatnie dotykaj ją ręcznikiem. Zanim włożysz dziecku świeżą pieluszkę, poczekaj, aż jego skóra wyschnie.

Jeśli jest taka potrzeba, posmaruj skórę dziecka emulsją nawilżającą lub oliwką. Okolice pieluszkowe zabezpiecz maścią ochronną przeciw odparzeniom. Załóż suchą pieluszkę i czyste ubranko.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.