Poznaj dziś najlepsze zioła na nadciśnienie! Nadciśnienie jest uznawane za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że około 1/3 osób dorosłych cierpi na nadciśnienie. W Polsce wykrywalność tej choroby w 2002 roku wynosiła zaledwie 67%, jednak obecnie sukcesywnie się zwiększa.

Niejednoznaczne objawy, takie jak bóle głowy, trudności z zasypianiem, zaczerwienienia skóry na twarzy, szyi i ramionach czy szybsze zmęczenie nie zawsze jest kojarzone z chorobą, a ta, choć wydaje się drobnostką, jest naprawdę niebezpieczna.

Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, z których zdecydowanie najniebezpieczniejszy jest zawał serca. Dodatkowo jeśli w porę nie zaczniemy utrzymywać odpowiedniego poziomu ciśnienia, możemy doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, żył i drobnych naczyń krwionośnych.

Jakie jest dobre ciśnienie?

Odpowiednie ciśnienie krwi utrzymuje się  granicach 120 – 139/80 – 89, gdzie pierwsza wartość oznacza ciśnienie skurczowe, zaś druga ciśnienie rozkurczowe. Nadciśnienie zazwyczaj wykrywane jest podczas rutynowej kontroli u lekarza.

W większości przypadków powstaje samoistnie, wówczas stan taki nazywamy nadciśnieniem samoistnym. Jednak często pojawia się ono na skutek różnorodnych chorób takich jak m.in. choroby nerek i nadnerczy, choroby tarczycy (przede wszystkim nadczynność) czy guz mózgu.

jakie-jest-dobre-cisnienie-krwi
Jakie jest dobre ciśnienie krwi?

Jakie zioła na nadciśnienie?

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania, bądź już zostało u Ciebie stwierdzone nadciśnienie tętnicze i przyjmujesz leki, warto dowiedzieć się, jakie zioła mogą wpłynąć na jego obniżenie, a tym samym na poprawę Twojego samopoczucia.

Musisz jednak pamiętać, że jeśli jesteś w trakcie leczenia, musisz skonsultować z lekarzem możliwość przyjmowania dodatkowych substancji, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Bazylia – nie tylko smaczna, ale i zdrowa!

Bazylia jest uznawana za jedno ze smaczniejszych ziół używanych powszechnie w kuchni. Dodaje potrawom wyjątkowego aromatu. Stosuje się ją w formie świeżych listków, bądź suszonych – drobno siekanych mieszanek ziół.

Pasuje do wielu potraw, w tym przede wszystkim do dań kuchni włoskiej. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ekstrakt z bazylii ma silne działanie zmniejszające ciśnienie krwi.

bazylia-na-nadcisnienie
Bazylia na nadciśnienie

Jeśli zależy Ci na tym, aby unormować ciśnienie po stresujących wydarzeniach, bądź po prostu zapobiegać wystąpieniu nadciśnienia dodawaj świeże liście bazylii do dań.

Najprostszym sposobem na zapewnienie sobie szybkiego dostępu do bazylii jest kupno zioła w doniczce, które znajdziesz w większości dużych sklepów spożywczych.

Cynamon obniża ciśnienie!

Cynamon kojarzy nam się głównie z szarlotką, jednak od lat – jeszcze zanim wynaleziono substancje obniżające ciśnienie, wiele osób zwiększało zawartość cynamonu w diecie, aby w ten naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi.

Zalecane jest dodawanie cynamonu do potraw mlecznych, takich jak owsianki, zupy mleczne, bądź do ciepłych napojów jak m.in. kawa czy herbata. Warto również wiedzieć, że cynamon wykazuje właściwości obniżające poziom glukozy we krwi, tym samym jest polecany również osobom cierpiącym na cukrzycę.

Siemię lniane

siemie-lniane-na-nadcisnienie
Siemię lniane na nadciśnienie

Siemię lniane od wielu pokoleń stosowane jest w licznych schorzeniach. Nasiona lnu zawierają 6% śluzu roślinnego, aż 40% oleju roślinnego oraz liczne witaminy (A, E, B) oraz minerały (m.in. fitosterole, fenolokwasy).

Olej lniany zawiera do 5% kwasów tłuszczowych omega 3, przez co wykazuje działanie podobne do tranu, jednak dodatkowo rozrzedza krew, tym samym obniżając ciśnienie krwi. SPRAWDŹ: dlaczego warto pić olej lniany!

Len charakteryzuje się również działaniem antyoksydacyjnym, podobnie jak cynamon również obniża poziom glukozy we krwi, dodatkowo chroni naczynia krwionośne, zapobiegając zmianom miażdżycowym oraz obniża poziom cholesterolu.

Siemię lniane kupisz w większości sklepów spożywczych, zielarskich oraz w aptekach. Najlepiej kupić siemię lniane w całości, wówczas w razie potrzeby możesz zmielić je w młynku, jednak będziesz mogła stosować je również w całości.

Koci pazur, czyli Vilcacora

koci-pazur-vilcacora
Koci pazura – Vilcacora

Koci pazur, czyli Vilcacora należy do rodziny marzanowatych. Pochodzi z północno – zachodniej strony Ameryki. Od wieków jest stosowana w ziołolecznictwie. Plemiona indiańskie ceniły ją za właściwości wzmacniające organizm.

Obecnie roślina ta jest ceniona za swe właściwości przeciwnowotworowe oraz obniżające ciśnienie krwi. Badania dowodzą, że przyjmowanie Vilcacory wpływa na poprawę dystrybucji wapnia do komórek, a to właśnie odpowiedni poziom minerałów w organizmie jest niezbędny do zachowania poprawnego działania naczyń krwionośnych.

W aptekach oferują pastylki zawierające Vicacore, jednak znajdziesz ją również w lepszych sklepach zielarskich.

Jeśli w Twojej rodzinie ktoś cierpi na nadciśnienie tętnicze krwi, oznacza to, że znajdujesz się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowalności. Powinnaś zatem systematycznie sprawdzać poziom ciśnienia.

Aby nie doprowadzić do rozwoju choroby, powinnaś już teraz zadbać o to, by w Twojej diecie na stałe zagościły zioła, które w znaczący sposób przyczynią się do obniżenia poziomu ciśnienia krwi.

Jednak jeśli zauważysz, że mimo stosowania powyższych ziół ciśnienie Twojej krwi przekracza normy i wielokrotnie odnotowałaś poziom wyższy niż 140/90 powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ choroba ta, nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień