Nadciśnienie należy do grupy chorób, uznawanych za choroby cywilizacyjne. Stanowi czynnik zapalny w chorobach serca i cukrzycy, a nieleczone może prowadzić nawet do zawału serca. Obecnie nadciśnienie zdiagnozowane zostało u około 30% osób.

Warto jednak zaznaczyć, że spora część populacji nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problemy z ciśnieniem krwi. Nadciśnienie nie daje jednoznacznych objawów. Możesz się skarżyć na bóle głowy, jednak dopiero regularne pomiary ciśnienia wskażą, czy należysz do grona ciśnieniowców.

Podobnie jak w przypadku cukrzycy, nadciśnienia nie da się całkowicie wyleczyć. Jedynym rozwiązaniem jest przyjmowanie leków, które wyrównają poziom ciśnienia krwi, tym samym redukując ryzyko rozwinięcia się choroby.

Jednak nie jesteś zmuszona do tego, by godzić się z nieprzyjemnymi dolegliwościami wynikającymi z choroby. Możesz w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi.

Dodatkowo, jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka (w Twojej rodzinie są ciśnieniowcy) stosując się do poniższych wskazówek, możesz zapobiec wystąpieniu choroby nadciśnienia. Warto także na już zdiagnozowane spróbować pomóc sobie ziołami, zioła na nadciśnienie są w stanie zdziałać cuda!

# Ogranicz spożywanie soli

spozywanie-soli

Nie od dziś wiadomo, że sól w znacznej mierze przyczynia się do rozwoju nadciśnienia. Jeśli i Twoja dieta jest bogata w sól, powinnaś natychmiast ją ograniczyć i wykluczyć żywność wysoko przetworzoną. Zawarta w nich sól (a także glutaminian sodu i cukier) zatrzymują wodę w organizmie.

Niemal natychmiast po odstawieniu tego typu produktów zauważysz znaczne poprawienie samopoczucia, a dodatkowo poprawi się Twoja cera i stopniowo zacznie znikać cellulit.

# Zadbaj o kondycję

bieganie-na-nadcisnienie

Osoby otyłe znacznie częściej cierpią na nadciśnienie czy cukrzycę.  W przypadku osób otyłych układ sercowo – naczyniowy musi pracować intensywniej, przez co znacząco wzrasta ciśnienie krwi. Jeśli Twoja waga odbiega od normy, powinnaś zatroszczyć się o powrót do formy. Na początku najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na bieganie.

W ten sposób poprawisz swoją wydolność, a ponadto szybko zauważysz pierwsze efekty. Co więcej, jest to czynność tak naturalna, że nie obciąża serca. Musisz tylko pamiętać, aby zaczynać od wolnego truchtu, jeśli nie masz wyrobionej kondycji, szybki bieg spowoduje zadyszkę i zniechęci Cię do dalszego uprawiania sportu.

# Zacznij się zdrowo odżywiać

Kluczem do zdrowia jest odpowiednio zbilansowana dieta, która sprawdza się również w przypadku nadciśnienia. Aby zadbać o układ sercowo – naczyniowy powinnaś przede wszystkim unikać cholesterolu i tłuszczy nasyconych.

Ciśnieniowcom lekarze polecają, by w diecie ograniczyć ilości sodu, a zwiększyć potasu, który jest wydalany z moczem. Powinnaś zatem zwiększyć ilość spożywanych owoców i warzyw, a także chudego białka.

# Ogranicz ilość wypijanych kaw

kawa

Jako ciśnieniowiec przyznam, że ten krok jest zdecydowanie najtrudniejszy. Nie chodzi tu wyłącznie o ograniczenie kawy, ale wszystkich napojów zawierających kofeinę (napoje energetyczne, cola, herbata, yerba-mate).

Składnik ten podnosi ciśnienie krwi, co u osób, których ciśnienie już odbiega od normy, może być niebezpieczne. Oczywiście nie musisz całkowicie rezygnować z kawy, jednak powinnaś się ograniczyć do 2 filiżanek dziennie. W ten sposób pobudzisz swój organizm do działania, jednak nie obciążysz nadmiernie swojego serca.

# Rzuć palenie przez nadciśnienie!

O szkodliwym działaniu palenia papierosów wie każdy, a mimo wszystko wiele osób w dalszym ciągu sięga po papierosy. Jeśli jeszcze nie rzuciłaś palenia, powinnaś to zrobić w chwili, gdy zostało u Ciebie zdiagnozowane nadciśnienie.

Jednym ze skutków palenia tytoniu jest uszkodzenie naczyń krwionośnych. Co więcej, po każdym wypalonym papierosie znacząco wzrasta nasze ciśnienie.

# Zioła

Zioła oczywiście nie uleczą Cię całkowicie, jednak są w stanie znacząco zmniejszyć ciśnienie krwi, a co za tym idzie, pozwalają pozbyć się dokuczliwych objawów (ból głowy, nadpobudliwość nerwowa, trudności z zasypianiem).

Aby obniżyć ciśnienie krwi, powinnaś sięgnąć po zioła dziurawca, głogu bądź lipy. Napar z ziół możesz przygotować z jednego z nich albo dowolnie połączyć.

Zioła te rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu znacząco obniża się ciśnienie krwi. Wystarczy, że napary te będziesz piła 2 razy dziennie filiżankę naparu, a znacząco obniżysz ciśnienie krwi.

Nadciśnienie przepędź!

nadcisnienie

Tak więc, jeśli podobnie jak ja, zmagasz się z nadciśnieniem, bądź należysz do grona osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na nadciśnienie, powinnaś już teraz zadbać o swój organizm. Nadciśnienie nie bez przyczyny nazywana jest cichym zabójcą.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz organizm jest już przemęczony, a serce nadmiernie obciążone. Uważamy, że skoro nic nas nie boli, to nie musimy iść do lekarza. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie choroby muszą dawać ostre objawy.

To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przynajmniej raz do roku udać się do lekarza na wizytę kontrolną, a także, aby zdrowo się odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia. I choć wiem, że szybkie tempo sprawia, że zapominamy zadbać o siebie, to musimy pamiętać o tym, by zwolnić i zadbać o siebie.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień