Ile kalorii ma barszcz czerwony? Barszcz czerwony to nasz narodowy przysmak serwowany głównie na święta bożego narodzenia. Jest jedną ze zdrowszych i smaczniejszych zup serwowanych przez kuchnię polską.

Barszcz czerwony wartości odżywcze

Barszcz czerwony przyrządzany jest na bazie buraków. Te mają natomiast wspaniałe właściwości prozdrowotne. Polecane są sportowcom, ponieważ odkryto ich niezwykłe właściwości dotleniające krew, dzięki czemu sportowcy spożywający sok z buraków osiągali lepsze wyniki w swojej dyscyplinie. Można z całą pewnością powiedzieć, że buraki są jedzeniem leczniczym.

Buraki są źródłem najważniejszych witamin niezbędnych do życia. Oprócz większości witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, są również źródłem witaminy A i C. Znacząco wpływają na odporność. Głęboki, ciemnoczerwony kolor buraka wskazuje na to, że zawiera on duże ilości naturalnych przeciwutleniaczy.

Nie tylko pomagają uchronić się przed nowotworami, ale również wspomagają chemioterapię osób chorych. Są również polecane osobom zmagającym się z anemią. Stwierdzono, że buraki mają właściwości oczyszczające organizm z toksyn.

Ile kalorii ma barszcz czerwony?

Buraki same w sobie są niskokaloryczne. Warto jednak pamiętać, że to przecież z buraków cukrowych, bliskich kuzynów buraka czerwonego wytwarzany jest cukier. Koncentrat, z jakiego popularnie tworzy się barszcz czerwony, jest dość wysoko kaloryczny.

W 250 ml znajduje się około 500 kalorii. Na szczęście do barszczu dodaje się niewielką ilość koncentratu. Dlatego szklanka gotowej zupy zawiera tylko 40 kalorii. Jednak w dalszym ciągu zupa ta ma dość wysoki indeks glikemiczny.

Ponadto rzadko kiedy barszczyk podaje się wyłącznie samodzielnie. Dodatkami do niego są uszka z mięsem albo pierogi. To już sprawia, że kaloryczność oraz indeks glikemiczny takiej potrawy znacząco wzrasta.

Niewielka porcja barszczu z uszkami to 230 kalorii. Jedzenie to z pewnością nie nadaje się dla osób, które mają problemy z wahaniem poziomu cukru we krwi. Nawet zdrowe osoby nie powinny zajadać się barszczem zbyt często.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.