Ile kalorii ma chleb pszenny? Chleb pszenny jest oskarżany o bycie przyczyną otyłości. Okazuje się jednak, że tycie po chlebie pszennym nie jest spowodowane wyłącznie tym iż posiada sporo kalorii.

Indeks glikemiczny a tycie

Wbrew pozorom za tycie z powodu spożywania chleba pszennego nie odpowiada wcale kaloryczność. Chleb pszenny ma mniej kalorii niż chleb pełnoziarnisty razowy. Im pełniejsze ziarno i więcej dodatków, na przykład słonecznika, tym kromka chleba jest o wiele bardziej kaloryczna.

Wielu ludzi zastanawia się zatem jak to możliwie, że dietetycy polecają coś, co ma więcej kalorii. Tajemnica nie tkwi w ich liczbie, ale w indeksie glikemicznym. Chleb pszenny ma wysoki indeks.

Wzrost glukozy we krwi działa dwojako. To właśnie węglowodany proste są odpowiedzialne za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Jedzenie chleba powoduje zatem błyskawiczne odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Wysoki indeks glikemiczny powoduje, że trudniej jest się nasycić, człowiek jest szybciej głodny, a poza tym ma chęć na podjadanie. Tymczasem chleb pełnoziarnisty razowy powoduje powolny i stopniowy wzrost poziomu cukru we krwi, przez co nasyca na dłużej i zmniejsza apetyt. Właśnie dlatego chleb pszenny, choć ma z reguły mniej kalorii, bardziej przyczynia się do otyłości.

Ile kalorii ma chleb pszenny?

Chleb pszenny ma mniej kalorii dlatego, że w procesie jego produkcji odrzuca się tę część ziaren, które są najbardziej odżywcze. Następnie to, co pozostaje, jest dodatkowo przerabiane. W rezultacie powstaje oczyszczona mąka.

Z niej wypieka się chleb pszenny. Jedna kromka chleba pszennego posiada 60 kalorii. Nawet chleb tostowy nie jest tak kaloryczny, jak niektórym mogłoby się wydawać.

Jedna kromka to 70 kalorii. Czy pieczywo chrupkie ma mniej kalorii? Okazuje się, że i owszem, jedna kromka pieczywa chrupkiego pszennego to około 50 kalorii.

Jednak indeks glikemiczny pozostaje ten sam, dlatego pieczywo takie nie nadaje się do odchudzania. Nie zmienia się bowiem skład takiego chleba, posiada jedynie znacznie mniejszą ilość wody.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.