Ile kalorii ma kapusta kiszona? Kapusta jest jednym ze zdrowszych warzyw dostępnych na naszym rynku. Od wielu pokoleń wykorzystywana jest jako smaczny dodatek do dań, przysmak przyrządzany na wiele różnych sposobów. Jest także w medycynie ludowej znanym środkiem leczniczym na wiele dolegliwości.

Kapusta – wartości odżywcze i lecznicze

Warzywa z rodzaju kapustnych są wyjątkowe na tle innych, pod wieloma względami. Przede wszystkim są źródłem witaminy K, która raczej rzadko występuje w roślinach w takiej ilości.

Witamina ta jest niezbędna do prawidłowej pracy jelit, odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesu tworzenia krwi oraz jej zdolności do krzepnięcia. Witamina K jest też niezbędna w gospodarce wapniem dostarczanym do organizmu często w nadmiarze.

Tylko w kapuście odkryto składnik, który naukowcy nazwali witaminą U. Prawdopodobnie to właśnie ona sprawia, że kapusta ma właściwości pomagające zmniejszać obrzęki. Witamina ta zaczyna być powszechnie wykorzystywana w medycynie oraz w przemyśle kosmetycznym, jako skuteczny środek przeciwzapalny i opóźniający procesy starzenia się skóry.

Ile kalorii ma kapusta kiszona?

Kapusta kiszona to jedna z najmniej kalorycznych potraw, chociaż kojarzy się raczej częściej z potrawami ciężkostrawnymi, tłustymi i zawierającymi dużo kalorii. Jednak tam jest jedynie dodatkiem do mięsa. 100 gramów, czyli przeciętna ilość kapusty kiszonej zjadanej do obiadu przez osobę dorosłą to zaledwie 22 kalorie.

Co ważne kapusta zawiera sporą ilość błonnika, dlatego ma właściwości mocno sycące na dłużej. To znakomite uzupełnienie obiadu lub sposób na zlikwidowanie głodu.

Kapusta może pełnić rolę smakowitej i odżywczej przekąski. Oprócz tego kapusta kiszona jest oczywiście jednym z najlepszych probiotyków. Prawidłowa równowaga flory bakteryjnej jelit powoduje, że łatwiej jest utrzymać szczupłą sylwetkę.

Ponadto apetyt na słodycze i inne wysokokaloryczne przekąski czy dania znacząco spada. Organizm nie domaga się cukru w takim stopniu jak w przypadku na przykład choroby zwanej kandydozą. Metabolizm stabilizuje się.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.