Kobiece mleko jest fenomenalnym pokarmem, które wpływa na rozwój dziecka. Już w ciąży przyszła mama powinna zadbać o swoją dietę, aby płód rozwijał się prawidłowo, a laktacja przebiegła bezproblemowo.

Nie inaczej jest w przypadku kobiet karmiących, ponieważ braki witaminowe mają negatywny wpływ na ich zdrowie. Jakich witamin brakuje kobietom karmiącym i jak mogą je uzupełnić?

Natura sprawiła tak, że nawet kobieta słabo odżywiona może wytwarzać mleko, jednak niedobór witamin i cennych mikroelementów może odbić się poważnie na jej zdrowiu. Aby laktacja przebiegała prawidłowo oraz bez osłabiania organizmu, kobieta karmiąca piersią powinna zadbać o zrównoważoną dietę.

pozycje-karmienia-piersią

Może rozważyć również przyjmowanie preparatów witaminowych – witaminy dla kobiet karmiących uzupełniają dietę między innymi w DHA, kwas foliowy oraz żelazo.

Bezcenny kwas tłuszczowy DHA

Bardzo ważną rolę w okresie ciąży i karmienia piersią odgrywa kwas tłuszczowy DHA, czyli wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy omega-3, którego brak może doprowadzić do zaburzeń chorobowych. U dorosłych niedobór może spowodować chorobę Alzheimera, depresję oraz ADHD.

W czasie ciąży brak DHA prowadzi do niedorozwoju płodu, a u niemowląt do tak zwanej nagłej śmierci łóżeczkowej na skutek obniżenia poziomu serotoniny. Suplementacja DHA w czasie ciąży znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji po porodzie; w okresie karmienia wpływa korzystnie na ostrości widzenia dziecka, a także jego układ kostny.

DHA u niemowląt karmionych piersią pochodzi bezpośrednio z zapasów zgromadzonych w organizmie matki w okresie prekoncepcyjnym i podczas ciąży, później dostarczane jest wraz z mlekiem matki.

Naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych typu DHA jest tłuszcz ryb morskich, można go też znaleźć w śladowych ilościach w siemieniu lnianym, orzechach włoskich i oleju rzepakowym.

Preparaty z witaminami dla kobiet karmiących są bogate w kwas DHA – pochodzi wówczas z wysokiej jakości oleju rybiego, wytwarzanego w sposób kontrolowany i sterylny, dzięki czemu pozbawiony jest metali ciężkich i dioksyn.

Komisja Europejska zaleca, aby kwas DHA suplementować w okresie ciąży w ilości minimum 200 mg na dzień. Podobne rekomendacje wydało Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Kwas foliowy w ciąży i w czasie karmienia

Kwas foliowy przyjmowany powinien być już w okresie ciąży, ponieważ zapewnia prawidłowy rozwój płodu, w tym cewy nerwowej (mózgu i rdzenia kręgowego). Bogatym jego źródłem są warzywa zielone, produkty pełnoziarniste i cytrusy.

Kobiety prowadzące dietę eliminacyjną, a jednocześnie karmiące piersią, najczęściej wymagają jego suplementacji. – Kwas foliowy jest im potrzebny między innymi do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia – podkreśla dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalistka w zakresie żywienia z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Żelazo przeciwko niedokrwistości

Dieta bogata w produkty będące dobrym źródłem żelaza jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia mamy. Zapotrzebowanie na żelazo wśród kobiet karmiących wynosi 20 mg/dobę.

Witaminy dla kobiet karmiących są bogate w żelazo, ponieważ pierwiastek ten jest szczególnie ważny w okresie pierwszych 3-4 miesięcy po porodzie – może wtedy dojść do anemii na skutek znacznej utraty krwi podczas porodu i połogu.

Ponadto żelazo w okresie wczesnego rozwoju dziecka ma wpływ na jego ogólny rozwój, dojrzewanie i funkcjonowanie układu nerwowego. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) zaznacza, że u niemowląt karmionych piersią zapasy żelaza wystarczają do ukończenia 4-6 miesiąca życia.

Wprawdzie można żelazo dostarczyć organizmowi, spożywając produkty mięsne, fasolę, zielone warzywa, zboża nieoczyszczone i niektóre suszone owoce, jednak najczęściej zapomina się przy tym, że powinno się jednocześnie zwiększyć lub podawać razem witaminę C, która ułatwia przyswajanie żelaza. Gotowe preparaty żelaza umożliwiają szybkie jego wchłanianie.

Witaminy dla kobiety karmiącej

Jeżeli dieta młodej mamy jest uboga w witaminy i minerały, niestety zapłaci za to wysoką cenę. Sposób jej odżywiania wpływa w niewielkim stopniu na skład i objętość pokarmu, jednak niedobory osłabiają organizm matki.

Dotyczy to w szczególności wyżej wymienionych składników, ale nie należy zapomnieć również o innych – jak o wapnie, którego brak może doprowadzić do osteoporozy; jodzie, który wzmacnia odporność i zapobiega zmęczeniu, a cynk sprzyja regeneracji po porodzie.

Ważne są również witaminy, jak witamina D niezbędna do mineralizacji wapnia; witaminy B1, B2 i B6, które zapobiegają wahaniom nastroju i eliminują stany depresyjne, łagodzą również stany zapalne.

Według specjalistów suplementacja podczas laktacji nie jest konieczna pod warunkiem prowadzenia zbilansowanej diety. W praktyce jednak często okazuje się, że mamy zwyczajnie nie mają czasu i głowy zadbać o siebie, do tego podczas laktacji zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze.

Wtedy suplementacja jest wręcz wskazana. Należy przy tym pamiętać, że nadmiar może tak samo szkodzić, jak niedobór, dlatego suplementacja powinna zawsze być skonsultowana z lekarzem, który ustali rodzaj preparatu i jego dawkę.

Źródła:

  • https://parenting.pl/kwas-dha-a-prawidlowy-rozwoj-mozgu-dziecka
  • https://mamotoja.pl/czy-po-porodzie-nadal-trzeba-przyjmowac-kwas-foliowy,filmy-niemowle-film,1348,r22p1.html
  • https://dziecisawazne.pl/karmienie-piersia-dieta/
  • http://femaltiker.pl/niedokrwistosc-a-karmienie-piersia-jaka-diete-stosowac/
  • http://www.mjakmama24.pl/niemowle/dieta-niemowlaka/czy-podczas-karmienia-przyjmowac-suplementy-diety,556_5177.html

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.