Jednym z najważniejszych dni w życiu przyszłych małżonków jest moment, gdy mężczyzna oświadcza się swojej wybrance. Nieodzownym przedmiotem, który wręcza wówczas swej przyszłej żonie, jest pierścionek zaręczynowy.
Nie może to być jednak pierwszy lepszy pierścień – z reguły wykonany jest z metalu szlachetnego, takiego jak złoto czy platyna, i zawiera kolorowy minerał. Jaki? Najczęściej jest to tradycyjny diament lub brylant, jednak często sięgamy również po inne kamienie, takie jak rubin, szafir czy szmaragd.
Każdy z nich ma swoją symbolikę i oznacza coś innego – wierność, namiętność czy przywiązanie. Jakie kolorowe pierścionki zaręczynowe cieszą się największą popularnością?
Pierścionek z brylantem
Spis treści
Kolorowe pierścionki zaręczynowe z minerałami są chętnie kupowane przez mężczyzn, pragnących wyznać miłość swym wybrankom, a najczęściej nadal wybierany jest ten z brylantem lub diamentem. Diament to najtwardszy minerał na świecie, dlatego umieszczony w biżuterii, zwłaszcza wręczanej z tak ważnego powodu, symbolizuje wieczną, trwałą miłość.
Brylant to z kolei oszlifowana wersja diamentu, obrobiona tak, by wydobyć z minerału wszystkie jego cechy, dzięki którym uznawany jest nie tylko za najtwardszy, ale przede wszystkim najpiękniejszy kamień. Nic dziwnego, iż pierścionki z brylantem, z którego szlifierz wydobył perfekcyjną grę świateł, idealną przejrzystość oraz krystaliczną strukturę cieszą się tak wielką popularnością.
Pierścionek z rubinem
Pierścionek z brylantem nie zawsze jest idealnym wyborem. Coraz więcej osób decyduje się na biżuterię z innymi kamieniami, jak na przykład z rubinem. Ten kamień szlachetny o głębokiej, szkarłatnej barwie od lat jest symbolem miłości i namiętności, ale też wierności i trwałości związku.
Najlepszą oprawą dla tego kamienia jest żółte złoto, jednak niektórzy decydują się też na wybranie pierścionka z rubinem w oprawie z białego metalu szlachetnego – na przykład platyny. Z reguły rubin jest w takim pierścieniu jedynym kamieniem, można jednak zdecydować się na kompozycję jednego, dużego, czerwonego minerału otoczonego wianuszkiem kilku lub kilkunastu małych diamencików.
Pierścionki z rubinem zazwyczaj są masywne, o grubym pierścieniu, co świetnie współgra z dużym kamieniem szlachetnym i jest bardzo atrakcyjne wizualnie. Zwłaszcza gdy uda się kupić minerał w kolorze mocno czerwonym z lekkim niebieskim odcieniem – jest to tak zwana „czerwień krwi gołębiej”.
Pierścionek ze szmaragdem
Szmaragd to odmiana berylu, w której śladowe domieszki chromu nadają kamieniowi piękną, zieloną barwę. Dzięki niej jest ulubionym minerałem osób o brązowych i kasztanowych włosach oraz zielonych oczach, z którymi świetnie współgra. Pierścionek ze szmaragdem symbolizuje siłę oraz wewnętrzny spokój, ma również działanie kojące oraz relaksujące.
Jest on także kojarzony z dobrobytem, co stanowi doskonały prognostyk na dalszą, wspólną drogę życia. Szmaragd bardzo dobrze wygląda zarówno w klasycznej, żółtej odmianie złota, jak i w białej oprawie.
Pierścionek z jednym czy kilkoma kamieniami?
Przyjmuje się, iż pierścionek zaręczynowy powinien mieć jeden, duży kamień, umieszczony centralnie na obrączce. Popularne są również odmiany, w którym obok jednego, dominującego klejnotu znajduje się kilka mniejszych – po jednej stronie lub dookoła niego.
Można także spotkać pierścienie, które mają jedynie klika lub kilkanaście małych kamieni, tworzących jakiś wzór. Układ taki ma znaczenie praktyczne – duży minerał może haczyć o ubrania lub rękawice, co nie zawsze jest pożądane. Biżuteria z małymi kamieniami szlachetnymi jest wówczas idealnym rozwiązaniem.
Podobne tematy:
- Powiedziała TAK – wybieramy pierścionek zaręczynowy
- Jak uwiecznić moment zaręczyn na wideo?
- Jaki kamień do pierścionka zaręczynowego?
- Tworzenie własnej biżuterii – dobry pomysł na hobby?
- Po czym poznać, że Twój chłopak chce Ci się oświadczyć?