Poradnik KROK PO KROKU jak zrobić cotton balls. Od pewnego czasu można zauważyć sporą popularność cotton balls – zarówno w sklepach internetowych, stacjonarnych, jak i na portalach z branży wnętrzarskiej.
Co to właściwie jest? Gdzie można zastosować? Czy cotton balls można wykonać samodzielnie w warunkach domowych? Co będzie nam do tego potrzebne i jaki wiąże się z tym koszt?
Co to takiego cotton balls?
Spis treści
Pod tą nazwą kryje się piękna i nastrojowa girlanda świetlna – zazwyczaj z lampek ledowych ukrytych w kulach, które są wykonane z bawełnianego sznurka, włóczki, czy kordonka.
Kulki cotton balls zdobyły serca wielu miłośniczek wystroju wnętrz. Zostały użyte jako element dekoracyjny w sporej ilości poradników związanych z aranżacją pomieszczeń. Są idealne zarówno do sypialni, salonu, czy pokoju dziecięcego.
Wprowadzają niesamowity klimat i ciepło. Gotowe lampki tego typu są dostępne od ręki na wielu portalach aukcyjnych, w sklepach internetowych oraz niektórych sklepach stacjonarnych. Ich koszt jest jednak wyższy.
Ponadto nie mamy pewności, czy zakupiony w internecie produkt będzie spełniał nasze oczekiwania – czy kolor będzie dokładnie taki, jaki sobie wymarzyłyśmy, a jakość adekwatna do ceny?
Poniżej znajdują się wartościowe porady dla tych czytelniczek, które chciałyby wykonać światełka samodzielnie, w warunkach domowych. Stworzenie takiej dekoracji wcale nie jest trudne i na pewno sprawi wiele radości, a lampki będą cieszyć oczy przez długi czas. Zajęcie to może być także miłą odskocznią od codzienności i jesiennej chandry.
Co będzie potrzebne do wykonania girlandy z dwudziestu kul?
- balony w tradycyjnym, okrągłym kształcie
- jeżeli ich nadmuchanie będzie sprawiać trudność warto mieć również pompkę do balonów
- lampki ledowe na zielonym lub białym kablu – kolor należy dopasować do użytego sznurka
- klej Wikol lub klej do tapet (ważne, aby w końcowej fazie był transparentny – inaczej kolor nitek zmatowieje i nie będzie intensywny; godny polecenia i niedrogi jest klej do tapet Amicol, dostępny w sporej ilości marketów budowlanych)
- nożyczki
- kordonek lub cienka włóczka bawełniana (dla wersji bożonarodzeniowej proponujemy białą, zieloną lub czerwoną kolorystykę)
- woda
- naczynie do rozrobienia kleju, np. plastikowa podstawka
- klamerki do bielizny
- ochronne rękawiczki jednorazowe
- igła/wykałaczka
- stare gazety lub ręczniki papierowe do zabezpieczenia miejsca pracy
- niepotrzebny widelec lub pędzel do wymieszania kleju
Ile będzie kosztować zrobienie cotton balls?
Balony można zakupić już od 3 zł za 20 sztuk. Warto poszukać w sklepach z artykułami papierniczymi lub w tradycyjnych hipermarketach.
W kwestii lampek ledowych najlepiej sprawdzają się te na baterie, ponieważ nie jesteśmy uzależnieni od źródła prąd i możemy usytuować je w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby przenieść je gdzie indziej. Koszt takich lampek zaczyna się od 10zł za sznur z dwudziestoma światełkami.
Klej Wikol jest niedrogi – około 1,5zł za 45ml, a nieco większy Amicol do tapet, o pojemności 180g to koszt rzędu 4zł (ten wybór jest bardziej opłacalny, a jakość naprawdę dobra). Kordonek bawełniany o długości 200m zakupimy już od 3,5zł.
Mamy do wyboru sporą paletę kolorów. Można wybrać dwa odcienie zieleni i uzupełnić dodatkiem czerwieni i złota. Ta kolorystyka idealnie wpasuje się w świąteczny klimat.
Lampki cotton balls krok po kroku:
Zaczynamy od nadmuchania balonów. Warto użyć pompki do balonów, a jeśli nie posiadamy jej, można poprosić kogoś o pomoc, gdyż to zajęcie może okazać się nieco trudne. Balony należy starannie i mocno zawiązać, aby nie uciekało z nich powietrze.
W następnej kolejności rozrabiamy klej z wodą, kierując się proporcjami – należy zapoznać się z informacją na opakowaniu. Ważne, aby klej nie był zbyt wodnisty.
Zabezpieczamy miejsce pracy starymi gazetami lub ręcznikiem papierowym, ponieważ w trakcie wykonywania kul klej może chlapać, a przecież nie chcemy zniszczyć ulubionego stolika. Pracę wykonujemy w rękawiczkach jednorazowych, aby chronić dłonie.
W miseczce z rozrobionym klejem maczamy nasz kordonek, a następnie owijamy, owijamy i jeszcze raz owijamy możliwie gęsto cały balon dookoła. Jest to ważna czynność, ponieważ takie kule prezentują się dużo lepiej niż te, do wykonania których użyliśmy małej ilości nici.
Owijamy również starannie wokół miejsca wiązania balonu (tu zostaną włożone lampki ledowe). Każdą gotową kulę wieszamy przy użyciu klamerki na suszarkę do prania lub rozciągnięty w pomieszczeniu sznur.
Ważne, aby kule mogły schnąć (około doby) w miejscu, gdzie nie będą nikomu przeszkadzać i nie zostaną uszkodzone. To miejsce warto zabezpieczyć, ponieważ może z nich kapać klej.
Po 24 godzinach sprawdzamy, czy klej na pewno wysechł, a kule cotton balls są sztywne. Jeśli nie pozostawiają nic do życzenia, to śmiało możemy przekłuć balony igłą, czy wykałaczką. Jego resztki wyciągamy z wnętrza kuli przez powstały otwór w miejscu wiązania i wkładami w niego lampki.
Jeśli dysponujemy większą ilością lampek na jednym kablu – śmiało możemy włożyć po dwie do jednej kuli. Miejsce łączenia ledów z kulami można skleić klejem na gorąco, ale nie jest to konieczne, gdyż bawełniane kule nie powinny wypadać.
Tym sposobem powstała girlanda lampek cotton balls przy użyciu ogólnodostępnych materiałów. Można ozdobić nią świąteczny salon lub sprezentować bliskiej osobie.
Ręcznie robione prezenty cieszą najbardziej!
Warto przeczytać:
- Poznaj podstawowe przybory do makijażu! [SPRAWDŹ je]
- Jakie pędzle do makijażu używać? opisujemy wszystkie rodzaje pędzli!
- Bazy i utrwalacze do makijażu – KOMPENDIUM WIEDZY
- Jakie wybrać pędzle do makijażu ?! SPRAWDŹ!
- Produkty do makijażu – dobrze kryjący podkład
- Mycie pędzli do makijażu