Siemię lniane, czyli nasiona lnu, mają wyjątkowe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Zawiera liczne substancje śluzowe, kwasy omega 3 i 6, białka oraz aminokwasy. Od lat stosowane są w ziołolecznictwie i pomagają walczyć z różnego rodzaju dolegliwościami układu pokarmowego i oddechowego (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat działania siemienia lnianego zapraszam tutaj). Jednak siemię lniane sprawdza się nie tylko w ziołolecznictwie, ale okazuje się również niezwykle skuteczne w pielęgnacji ciała.

Maseczki z nasion lnu

maseczka-z-lnu
Maseczka z lnu powstrzyma procesy starzenia!

Maseczki z nasion lnu pozwalają nawilżyć i odżywić skórę. Dodatkowo sprawiają, że staje się ona bardziej elastyczna, przez co znacznie opóźnia procesy starzenia.

W drogeriach możesz znaleźć liczne kosmetyki na bazie lnu, jednak większość z nich zawiera dodatkowe substancje chemiczne, które mają przedłużyć ważność kosmetyku, jednak nie wpływają dobrze na naszą skórę.

Poniżej przedstawiam Ci przepisy na maseczki domowej roboty z nasion lnu.

Nawilżająca maseczka z lnu

Siemię lniane ze względu na swoje właściwości nawilżające sprawdzi się szczególnie zimą, kiedy nasza skóra narażona na ciągłe działanie mroźnego powietrza ma skłonności do przesuszania.

Maseczka z nasion lnu zapewni Ci dogłębne nawilżenie pozwalając Ci raz na zawsze pożegnać się z uczuciem ściągania się skóry. Do przygotowania maseczki potrzebujesz:

  • 1 łyżkę siemienia lnianego
  • pół szklanki wody
  • 1 łyżeczkę miodu

Do przygotowania maseczki z lnu możesz zastosować siemię lniane w ziarnach bądź zmielone, efekt będzie dokładnie taki sam.

Łyżkę siemienia podgrzej w połowie szklanki wody. Jeśli korzystasz z ziaren lnu możesz po prostu zalać je wodą i pozostawić pod przykryciem na 10 minut.

Następnie poczekaj aż nasiona ostygną, po czym dodaj łyżeczkę miodu. Całość należy dokładnie ze sobą wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji.

Maseczkę z lnu nałóż na twarz, szyję i dekolt. Maseczkę pozostaw na około 20 minut, a następnie zmyj ciepłą, bieżącą wodą.

Matująca maseczka z lnu

Maseczka z lnu może się okazać również wyjątkowo skuteczna w walce z cerą tłustą. Jeśli zauważyłaś, że Twoja skóra wydziela nadmierne ilości sebum powinnaś zastosować maseczkę, która zmatowi Twoją skórę.

Dobierając odpowiednie składniki ograniczysz świecenie się skóry, które dotychczas spędzało Ci sen z powiek. Do przygotowania maseczki matującej będziesz potrzebowała:

  • 1 łyżkę siemienia lnianego
  • pół szklanki wody
  • 1 łyżkę płatków owsianych
  • 1 łyżkę jogurtu naturalnego

Na początku, podobnie jak w przypadku maseczki nawilżającej powinnaś przygotować nasiona lnu. Pamiętaj, aby ich nie zagotować nasion, ponieważ zaczną one tracić swoje właściwości odżywcze.

Następnie dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj, tak by uzyskać jednolitą konsystencję. Tak przygotowaną maseczkę z ziaren lnu, należy pozostawić na twarzy na 20 minut. Po tym czasie całość możesz zmyć letnią wodą.

Odżywiająca maseczka z lnu

Jest to uniwersalna propozycja kierowana do każdej z nas. Odżywiającą cerę maseczkę z lnu mogą z powodzeniem stosować również osoby o cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień, a także te panie, które skarżą się na pękające naczynka.

maseczka-z-lnu-platkow-i-miodu

Maseczka z lnu nie powoduje podrażnień, a zawarte w niej składniki sprawiają, że zapewnia naszej skórze wyjątkowe odżywienie. Już po pierwszym zastosowaniu zauważysz, że Twoja skóra stała się bardziej lśniąca i jędrna. Do zrobienia uniwersalnej maseczki odżywiającej przygotuj:

  • 1 łyżkę siemienia lnianego
  • pół szklanki wody
  • 1 żółtko jaja kurzego
  • 1 łyżka miodu

Podobnie jak w pozostałych maseczkach, przygotowanie rozpocznij od podgrzania nasion lnu, w ten sposób napęcznieją i uwolnią cenne składniki. Następnie do siemienia dodaj żółtko i miód. Zobacz jak działa maseczka z żółtka na włosy!

Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać, tak by uzyskać jednolitą konsystencję. Maseczkę należy nałożyć na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Całość pozostaw na skórze na około 15 minut, a następnie zmywamy.

Przeciwwskazania

Siemię lniane uznawane jest za jedną z delikatniejszych substancji więc może być z powodzeniem stosowane przez każdą z nas.

Jeśli jesteś alergiczką pamiętaj jedynie o tym, aby przed nałożeniem maseczki wykonać próbę uczuleniową, która pozwoli wykluczyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Maseczka z siemienia lnianego na włosy?

Zawarte w nasionach lnu substancje śluzowe okazują się również wyjątkowo skuteczne jako maseczka nawilżająca włosy suche i zniszczone.

Jeśli więc często suszysz, prostujesz czy farbujesz włosy również powinnaś zastosować maseczkę z siemienia lnianego. Regularnie stosowana nawilży Twoje włosy, zredukuje zniszczenia, a dodatkowo zapobiegnie powstawaniu nowych uszkodzeń.

Jak często stosować maseczkę z lnu?

siemie-lniane-maseczka

Zawarte w siemieniu lnianym składniki wykazują skuteczne działanie odżywiające. Musisz jednak pamiętać o tym, że najlepsze rezultaty uzyskasz nakładając maseczki regularnie na wcześniej oczyszczoną i wygładzoną skórę.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów powinnaś stosować maseczkę co 4 dni.

Skuteczność działania siemienia lnianego poznana została setki lat temu. Już nasze babcie wiedziały, że ma ono pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Zatem zamiast wydawać setki złotych miesięcznie na drogie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne przygotuj kosmetyki w zaciszu własnego domu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień

3 KOMENTARZE

  1. Od jakiegoś czasu zaglądam na wasz portal w poszukiwaniu fajnych przepisów na naturalne kosmetyki. Zaskakujecie mnie co chwilę. Wprawdzie szukam maseczki na twarz, ale teraz widzę, że taka maseczka z lnu nadaje się także na włosy farbowane, a więc takie jak moje. Aż cięzko mi w to uwierzyć. Stosuje ktoś taką maseczkę? Jak oceniacie efekty jej działania? Jak później jest z jej wypłukaniem z włosów? Spróbowałabym, ale się trochę boję :P

  2. No ja maseczkę z lnu to akurat znam (tę w wersji oczyszczającej) i mogę w sumie polecić. Jeśli chodzi o wersję do włosów to pierwsze słyszę, ale myślę, że nie ma czego się bać jeśli chodzi o usunięcie jej później. Ciepłą wodą można nie takie rzeczy usunąć :P Jak ci nie przypadnie do gustu to po prostu więcej jej nie powtórzysz. Ja do włosów to tradycyjnie stosuję tylko pokrzywę, no ale farbowanych nie mam…

Comments are closed.