Nasiona lnu i ich lecznicze właściwości! Len zwyczajny to roślina należąca do rodziny lnowatych, pochodząca z Bliskiego Wschodu. Na pozostałych obszarach, w tym również w Polsce, jest rośliną uprawną.
Surowiec zielarski stanowią nasiona lnu, zwane również siemieniem lnianym. Len swoje lecznicze właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości związków śluzowych, soli mineralnych, takich jak magnez, cynk i żelazo, a także licznym kwasom organicznym (w tym askorbinowym), białkom i sterolom.
W medycynie ludowej siemię lniane, zarówno w formie stałej, jak i oleju lnianego stosowane było na różnego rodzaju dolegliwości, a ponadto sprawdza się również w kosmetyce, dlatego nasiona lnu, choć są wyjątkowo niepozorne, powinny znaleźć się w każdym domu.
Jak stosować siemię lniane?
Spis treści
Z całych nasion lnu możesz przygotować leczniczy odwar, bądź napar. Dodatkowo warto pamiętać, aby kupić również olej lniany. Jeśli bowiem będziesz przyjmowała łyżkę oleju lnianego dziennie, będziesz się dłużej cieszyła pełnym zdrowiem.
Odwar z siemienia lnianego
Aby przygotować leczniczy odwar z lnu, należy łyżkę siemienia zalać szklanką letniej wody, a następnie powoli gotować pod przykryciem, przez około 15 minut.
Po przestudzeniu całość należy przecedzić, tak aby pozbyć się nasion lnu. Pijąc dwa razy dziennie po filiżance tego odwaru – niemal natychmiast pozbędziesz się dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Przepis na napar z nasion lnu
Jeśli jednak preferujesz napary, możesz w prosty sposób przygotować taki napar z nasion lnu. Wystarczy, że łyżkę siemienia zalejesz szklanką wrzątku, a następnie odstawisz na 15 minut pod przykryciem.
Napar powinnaś pić rano i wieczorem. W ten sposób pozbędziesz się zalegającej wydzieliny z oskrzeli, a także usuniesz zaparcia. Napar z nasion lnu stanowi również idealny środek do przemywania ciała w przypadku wystąpienia półpaśca, łuszczycy i czyraków.
Siemię lniane – właściwości
Len określany jest mianem niezwykle wszechstronnej rośliny. Nadaje się do jedzenia, ma właściwości lecznicze, sprawdza się w kosmetyce, a ponadto można z niego produkować również odzież. Czego zatem chcieć więcej? Siemię lniane w ziołolecznictwie stosowane jest od wielu lat.
Przede wszystkim polecane jest w przypadku różnego rodzaj dolegliwości układu pokarmowego, w tym w chorobie wrzodowej.
Zawarte w nim substancje śluzowe sprawiają, że pokrywa on błony śluzowe układu pokarmowego delikatną warstwą osłaniającą przed podrażnieniami.
Dodatkowo regularne spożywanie siemienia lnianego poprawia perystaltykę jelit, a także zapobiega niestrawności i zaparciom.
Dzięki tym właściwościom napary z siemienia lnianego są polecane przede wszystkim osobom cierpiącym na otyłość, a także tym, u których zaobserwowano zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Kwasy omega 3
Warto również zauważyć, że siemię lniane jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega – 3. Składniki te są niezbędne dla naszego organizmu. To właśnie ich wysoka zawartość w diecie usprawnia pracę mózgu, tym samym wpływając na poprawę naszej pamięci.
Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega – 3 wzmacniają nasze serce, redukując ryzyko zawału i innych, równie groźnych chorób układu sercowo – naczyniowego.
W naszej diecie przede wszystkim dominują kwasy tłuszczowe omega – 6 (choć zdecydowanie najwięcej dostarczamy sobie tłuszczy trans), dlatego wprowadzenie do swojej diety siemienia lnianego, bądź oleju lnianego znacznie poprawisz swoje zdrowie.
Aby odnotować jak najszybsze rezultaty przyjmowania siemienia lnianego – powinnaś na stałe do swojej diety wprowadzić nasiona lnu. Aby dostarczyć sobie optymalną dawkę kwasów omega – 3 powinnaś spożywać zaledwie 1 do 2 łyżek stołowych ziaren lnu, czyli tyle, ile możesz dodać do porannej owsianki.
Nasiona lnu na raka piersi!
Nasiona lnu potrafią również znacząco zredukować ryzyko wystąpienia raka piersi. Nasiona lnu stanowią bogate źródło fitoestrogenów, czyli lignanów.
Substancje te wykazują silne działanie antynowotworowe poprzez hamowanie skutków estrogenu, który w znacznej mierze przyczynia się do rozwoju raka piersi.
Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że systematyczne spożywanie siemienia lnianego przez kobiety, u których zdiagnozowano nowotwór piersi, powoduje zahamowanie rozwoju guza, przez co jest większa szansa całkowitego wyleczenia nowotworu.
Len w kosmetykach?
Jak wspomniałam, len może być również idealną propozycją w kosmetyce. W domowym zaciszu możesz znacznie poprawić kondycję swoich włosów, wzmacniając je od wewnątrz.
Wystarczy, że wmasujesz olej lniany w skórę głowy i rozprowadzisz po całej długości włosów, a od razu zobaczysz rezultat. Musisz jednak pamiętać, że po olejowaniu włosów musisz je dokładnie wymyć, najlepiej dwukrotnie, aby uniknąć efektu przetłuszczonych włosów.
Włączysz len do swojej codziennej diety?
Jeśli dalej wzbraniasz się przed spożywaniem siemienia lnianego, które po namoczeniu ma charakterystyczną galaretowatą konsystencję, po tym artykule powinnaś całkowicie zmienić swoje postrzeganie.
Nasiona lnu pozwolą Ci nie tylko zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale także znacząco poprawić Twoją odporność, poprawić pamięć oraz pozbyć się problemów żołądkowych. Dla zdrowia warto przełamać swoje opory, ponieważ masz je tylko jedno i jest ono najcenniejsze na świecie.
Dodatkowo siemię lniane możesz podawać również dzieciom… zadbaj o ich zdrowie już dziś!
Warto przeczytać:
- Maseczka z lnu nawilży i odżywi Twoją cerę! [PRZEPIS]
- Szampony bez SLS – RANKING
- Kremy nawilżające do twarzy [TOP10 ranking]
- Olejek lniany na twarz [INSTRUKCJA] jak go używać, by widzieć efekty
- Olej lniany – 9 właściwości, o których nie wiesz!