Dziś przedstawimy nowoczesne metody usuwania owłosienia. Gładkie ciało to dziś jeden z priorytetów kobiety. Niestety stałe usuwanie zbędnego owłosienia jest dość męczące.

Golenie nóg już dawno jest passe – podrażnia skórę i jest mało efektywne, bo już po kilku godzinach włoski znów odrastają. Oto zestaw bardziej efektywnych i nowoczesnych sposobów na usuwanie włosków, oraz ich zalety i wady.

Depilacja laserem

Laser, czyli skupiona wiązka światła, jest wykorzystywany od dawna w celu leczenia schorzeń skóry oraz jej upiększania. Na przykład usuwa blizny, niechciane tatuaże, znamiona, leczy cerę naczynkową.

Koniecznie sprawdź:

Jest także wykorzystywany jako metoda na trwałe usunięcie włosków. Laser działa w ten sposób, że wiązka światła jest pochłaniana przez melaninę zawartą we włosie i niszczy go od samej cebulki. Nie uszkadza przy tym skóry.

depilacja-laserowa
Depilacja laserowa

Można powiedzieć, że włos po prostu zostaje spalony. Metoda depilacji laserem do niedawna dostępna była jedynie w salonach kosmetycznych, lecz teraz możemy kupić własny sprzęt do depilacji oparty na działaniu lasera.

Zalety i wady depilacji laserem

Depilowanie laserem jest bezpieczne, szybkie i trwałe. Włosy nie odnawiają się przez wiele tygodni, a odrastają znacznie słabsze. Metoda ta nie jest również bolesna, jak wiele innych metod, na przykład usuwanie włosów depilatorem.

Wadą depilacji laserem jest to, że nie można jej stosować przy uczuleniu, a także nadaje się wyłącznie dla osób o jasnej skórze. Nawet skóra opalona na przykład po lecie, zawiera więcej melaniny. Laser zatem może być przyczyną poparzenia takiej skóry…

Nowoczesne metody usuwania owłosienia – depilowanie prądem?

Działanie prądu jest nieco podobne do działania lasera, ze względu na podobny efekt. Prąd o odpowiednim natężeniu sprawia, że włos zostaje zniszczony od nasady. Używa się prądu zmiennego o dużej częstotliwości i stałego. Włos jest spalany, albo niszczony za pomocą powstającego ługu sodowego.

depilacja-pradem
Depilacja prądem

Istnieje również trzecia metoda, która łączy w sobie te dwie. Jednak w tym wypadku prąd musi być odpowiednio nakierowany. Dzieje się to za pomocą cieniutkiego metalowego przewodu. Zostaje on przytknięty do cebulki włosa, następnie wysyłany jest impuls elektryczny.

Metoda ta wymaga ogromnej precyzji i niestety zabiera dosyć dużo czasu. Im więcej włosków, nawet tych mniejszych, da się usunąć, tym lepszy efekt. Metoda depilacji prądem jest dostępna wyłącznie w gabinetach kosmetycznych.

IPL – światło wysokoenergetycznych lamp wyładowczych

Metoda usuwania owłosienia IPL (Intense Pulsed Light) opiera się na emitowaniu wiązki światła o szerokim spektrum. W odróżnieniu od lasera, który działa bardzo podobnie do IPL, światło nie tylko jest pochłaniane przez melaninę z włosa, ale również na barwniki zawarte w skórze, krwi.

Dlatego bardzo istotne jest zastosowanie odpowiedniego natężenia wiązki światła. Dobór odpowiedniej częstotliwości nastręcza pewnych trudności. Zbyt mocne światło może uszkodzić tkanki, a zbyt słabe nie zawsze daje satysfakcjonujący efekt.

Metoda depilacji IPL jest polecana głównie osobom, które posiadają ciemne włosy, ponieważ u nich jest najskuteczniejsza.

Natomiast nie powinny z niej korzystać panie o jasnej karnacji i jasnych włosach. Wadą tej metody jest fakt, że zabieg bywa bolesny, szczególnie dla wrażliwszych na ból osób. Zabieg depilacji IPL jest również dosyć długi, depilacja obu nóg trwa około dwóch godzin. Zabieg pozwala pozbyć się zbędnego owłosienia na kilka tygodni.

Technologia ELOS

Technika ta łączy w sobie zastosowanie wysokoenergetycznych lamp wyładowczych oraz prądu o wysokiej częstotliwości. Efektem jest szybsze nagrzewanie się włosa od nasady.

Zaletą tej metody jest fakt, że w przeciwieństwie do IPL jest stosowana również u osób, które nie mają dużo pigmentu we włosach, bez żadnego ryzyka.

Metodę tą wykonuje się tylko w gabinetach kosmetycznych. Podobnie jak w przypadku innych nowoczesnych metod usuwania zbędnego owłosienia efekt utrzymuje się kilka tygodni, dopóki nie odnowią się cebulki włosów. Jest to jedna z bezpieczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia.

Nadmierne owłosienie [hirsutyzm] a gospodarka hormonalna

hirsutyzm
Hirsutyzm

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli bezskutecznie walczą z nadmiernym owłosieniem, szukając coraz bardziej zaawansowanych metod, oznacza to często problemy hormonalne.

Tak zwany hirsutyzm to występowanie zbyt dużego owłosienia, jak na płeć. Hirsutyzm osiąga różne stadia, od zaledwie kilku widocznych włosków, do owłosienia przypominającego sierść.

Kobiety zwykle mają mniej bujne owłosienie, a przyczyną wyrastania włosków tam, gdzie nie powinny, na przykład na brzuchu, na piersiach lub na brodzie, jest nadmierny poziom testosteronu. Wówczas usuwanie włosków usuwa jedynie skutek problemu, ale nie jego podłoże.

Ocena owłosienia najpierw!

Przed poddaniem się zabiegom usunięcia owłosienia warto udać się do lekarza endokrynologa. Ocena owłosienia stanowi jeden z ważnych punktów przy stawianiu diagnozy, usunięcie włosków ją znacząco utrudnia.

W tym wypadku warto pokonać swój wstyd, aby cieszyć się zdrowiem. Im wcześniej podejmie się leczenie hormonalne, tym lepiej. Problemy te mogą być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę i podłożem innych schorzeń.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!