Nowa sukienka, wyjście z koleżankami i jeszcze krótki wypad weekendowy do SPA. Wydawanie pieniędzy jest przyjemne, o ile jesteśmy w stanie dobrze je zaplanować.

Utrzymanie budżetu domowego w świetnej kondycji wymaga wyrobienia w sobie pewnych nawyków. Ale to nic strasznego. Wystarczy trochę poćwiczyć, a efekty mogą być zdumiewające. Gdy na dodatek skorzystasz z kilku prostych narzędzi, szybko przekonasz się, że jesteś w stanie dobrze planować swoje wydatki.

Poprawę stanu budżetu domowego warto zacząć od wyboru wygodnego konta bankowego, które pozwoli swobodnie zarządzać finansami. Dobrym wyborem będzie rachunek internetowy.

konto-bankowe-bank-millenium

Większość dyspozycji zlecasz samodzielnie, korzystając z serwisu transakcyjnego banku, siedząc przed komputerem w domu albo używając aplikacji mobilnej. Wystarczy smartfon z dostępem do Internetu i masz możliwość nie tylko sprawdzenia salda, ale płacenia rachunków oraz dokonywania wielu innych operacji niezależnie od tego, gdzie jesteś.

Konto można otworzyć bardzo szybko, składając wniosek na stronie banku. Jeśli zdecydujesz się np. na ofertę Banku Millennium, kurier przywiezie umowę pod wskazany przez Ciebie adres.

Następnie wystarczy, że zapewnisz min. 1000 zł wpływów miesięcznie i Twój rachunek będzie prowadzony bezpłatnie. Jeśli zdecydujesz się na kartę płatniczą do rachunku, to użycie jej raz w miesiącu skutkuje tym, że i ona jest bezpłatna.

Konto internetowe pozwoli Ci też lepiej zaplanować wydatki. Ustaw stałe zlecenia przelewu dla cyklicznych płatności, np. za czynsz lub szkołę językową. Gdy na Twoje konto wpłynie pensja, system automatycznie zrealizuje te płatności.

Jednocześnie możesz ustawić przelew wybranej kwoty na konto oszczędnościowe. Może to być 5% lub 10% Twoich wpływów. Dzięki temu zbudujesz sobie poduszkę finansową na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Gdy te wszystkie elementy będą zrealizowane, zostanie na Twoim koncie kwota, którą możesz dysponować do końca miesiąca, do czasu nowego wpływu.

Jeśli chcesz wydać mniej, szukaj okazji. Pamiętaj jednak, że okazja nie oznacza wyboru produktu najtańszego. Wybieraj dobre jakościowo towary, ale poluj na moment, gdy będą w promocji. Takie produkty posłużą Ci znacznie dłużej niż tańsze odpowiedniki, więc koniec końców zaoszczędzisz.

Jeśli chcesz gromadzić rezerwę finansową, koniecznie wyznacz sobie konkretny cel. Zrób to, zanim jeszcze zaczniesz oszczędzać. Określ, że będziesz zbierać pieniądze na wyjazd na wakacje albo remont w przyszłym roku.

Potem oszacuj kwotę, która będzie Ci potrzebna. Do realizacji celu może zbliżyć Cię odpowiednie konto oszczędnościowe. Zaczniesz oszczędzać skuteczniej, bo odłożone pieniądze zwyczajnie nie będą Cię kusić.

Najlepsze konto bankowe będzie pomocnikiem w procesie planowania budżetu domowego. Jeśli na bieżąco kontrolujesz swoje wydatki i jesteś w stanie samodzielnie ustawić limit transakcji na karcie płatniczej, szybko okaże się, że coraz rzadziej będziesz mówić: „gdzie się podziały moje pieniądze”.

Ciekawe możliwości daje również system BLIK. Dzięki niemu możesz przekazać pieniądze odbiorcy, nawet jeśli nie znasz jego numeru konta. Wyobraź sobie, że jesteście ze znajomymi na wspólnym obiedzie.

Jedno z Was płaci za wszystkich, a reszta musi oddać tej osobie pieniądze. Ile to razy słyszałeś: „nie mam drobnych, podaj numer konta, jutro zrobię Ci przelew”. Jeśli telefon odbiorcy jest zarejestrowany w systemie BLIK, wystarczy kilka sekund, by przekazać mu właściwą kwotę. Rozliczasz się od razu, nie masz zaległości i spokojną głowę.

Tylko tyle wystarczy, by rozpocząć skuteczne planowanie budżetu i robić zakupy z głową.

Nota prawna

Konto 360 – Zwolnienie z opłat za prowadzenie rachunku płatniczego, obsługę karty debetowej oraz wypłaty gotówki z bankomatów w przypadku min. 1000 zł wpływów zewnętrznych i min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu. Bezpłatne są przelewy krajowe w złotych (polecenie przelewu wewnętrznego i polecenie przelewu do innego banku krajowego) przez Millenet i aplikację mobilną. Wypłata gotówki z bankomatu w walucie obcej przeliczana jest na PLN, co wiąże się z dodatkową marżą określoną w cenniku usług dot. kart debetowych. Za wypłaty gotówki z bankomatów za granicą ich operatorzy mogą pobierać opłaty niezależne od Banku pod warunkiem poinformowania Posiadacza karty przed dokonaniem operacji. Opłata ta nie jest przychodem Banku Millennium SA. Do konta oferowany jest opcjonalny „Pakiet Bardzo Pomocny” uprawniający do 7 świadczeń assistance (medycznych/technicznych) w ciągu roku, bezpłatny przez pierwszych 12 miesięcy prowadzenia konta. Opłata za kolejne miesiące wynosi 4,98 zł. Opłaty, oprocentowanie i inne szczegóły oferty zawarte są w cennikach usług dot. prowizji i opłat, kart debetowych, stóp procentowych oraz Płatności Mobilnych BLIK, a także Regulaminie ogólnym świadczenia usług bankowych dla osób fizycznych w Banku Millennium SA, Regulaminie Oferty „Pakiet Bardzo Pomocny”, Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i Karcie Produktu „Pakiet Bardzo Pomocny” oraz Dokumencie zawierającym informacje o produkcie ubezpieczeniowym, dostępnych w placówkach Banku oraz na www.bankmillennium.pl.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.