Odkamienianie czajnika to z pozoru niełatwy proces. Kamień w czajniku pojawia się z biegiem czasu niemal zawsze. Niezależnie więc od tego, czy jesteśmy posiadaczami czajnika elektrycznego lub tradycyjnego, będziemy musieli prędzej czy później odkamienić czajnik.

Powodem powstawania kamienia w czajniku jest najczęściej twarda woda płynąca z kranów. Nie jest on łatwy do usunięcia, ze względu na swoją kredową konsystencję i przyleganie do wewnętrznych ścian.

Im więcej się go zgromadzi, tym trudniej jest sobie z nim poradzić. Przedstawiamy sposoby na kamień w czajniku:

Co powoduje kamień w czajniku?

jak-usunac-kamien-z-czajnika
Kamień w czajniku

Nic innego jak twarda woda, która płynie z większości kranów w Polsce, jest głównym powodem powstawania kamienia w czajniku i tego faktu nie jesteśmy w stanie zmienić.

Można spróbować używania dzbanków filtrujących wodę lub zainwestować w specjalne filtry do wody zakładane na kran. Pomagają one zmiękczyć wodę i poprawić smak wody.

Jak odkamienić czajnik?

Najprostszym sposobem na odkamienianie czajnika jest oczywiście wyrzucenie starego i kupienie nowego. Jest to czasem też jedyne wyjście, kiedy na odkamienianie jest już po prostu za późno. Jeśli kupimy nowy czajnik, zadbajmy o niego od samego początku i nie doprowadzajmy go do tragicznego stanu – raz na dwa miesiące usuwajmy z niego kamień.

Dzięki temu posłuży on nam on wiele dłużej niż jego poprzednik. Można jednak uniknąć kupowania nowego czajnika za sprawą kilku prostych technik. Dlatego, zanim wybierzesz się do sklepu po specjalistyczne środki, wypróbuj tańsze domowe metody.

Domowe sposoby na kamień w czajniku

Istnieje kilka naprawdę dobrych sposobów na usunięcie kamienia z czajnika, a ich przygotowanie jest banalnie proste. Najpopularniejszym z nich jest ten z wykorzystaniem octu, który potrafi sobie poradzić nawet ze sporym osadem.

Sposób na kamień w czajniku nr 1

na-kamien-w-czajniku

Do czajnika wlewamy szklankę octu i pół szklanki wody (nie więcej, gdyż podgrzany ocet ma skłonności do pienienia się!), całość zagotowujemy i odstawiamy na co najmniej godzinę. Wylewamy mieszankę i dokładnie myjemy czajnik, tak, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Sposób na kamień w czajniku nr 2

Drugim sposobem jest użycie soku z cytryny. Wystarczy jedna szklanka, którą wlewamy do czajnika i zostawiamy na noc. Ścianki z osadem można przetrzeć wewnętrzną skórką owocu, która również pomoże zwalczyć kamień.

[irp posts=”6514″ name=”Jak wyczyścić srebro?”]

Sposób na kamień w czajniku nr 3

Jako trzecią metodę polecamy wypróbowanie sody oczyszczonej. Używamy 3 łyżek sody i wsypujemy je do czajnika. Odczekujemy 20 minut, zalewamy wodą i dokładnie myjemy. Być może czynność mycia trzeba będzie powtórzyć kilka razy, gdyż soda ma ostry i duszący zapach.

Sposób na kamień w czajniku nr 4

Dobrym sposobem na walkę z kamieniem jest również użycie kwasku cytrynowego. Torebkę kwasku zalewamy wodą i zagotowujemy. Pozostawiamy na około 3 godziny.

Sposób na kamień w czajniku nr 5

coca-cola-na-kamien-w-czajniku
Coca Cola na odkamienianie czajnika

Jeśli jesteś osobą uwielbiającą napoje gazowane – na pewno masz w domu Coca colę, która poradzi sobie z niewielkim osadem. Wymieszaj szklankę coli z wodą i zagotuj. Opcjonalnie można dodać także łyżki sody oczyszczonej.

Dlaczego warto usuwać kamień w czajniku?

Kamień nie należy do zbyt estetycznych widoków – nie jest to jednak jego największa wada. Osadzający się nalot wewnątrz czajnika nie wpływa dobrze zarówno na działanie urządzenia, jak i na nasze zdrowie.

[irp posts=”6586″ name=”Jak wyczyścić piekarnik?”]

Jest także w stanie zmienić smak przygotowanej z jego pomocą kawy czy herbaty – a że jest to woda, którą pijemy, najlepiej sięgnąć po naturalne sposoby pozbywania się kamienia, które nie będą miały negatywnego wpływu na organizm.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień