Keratynowanie włosów to często jedyny sposób, aby szybko je odżywić i uratować przed całkowitym zniszczeniem. To nic innego jak uzupełnienie włosów keratyną, czyli ich budulcem zawartym w odpowiednim preparacie.

Pierwsze czterdzieści osiem godzin po zabiegu

Zaleca się, by bezpośrednio po zabiegu nakładania keratyny na włosy nie wykonywać żadnych czynności przy włosach.

Co prawda istnieją również kosmetyki z keratyną do włosów, których użycie nie powoduje takich wyrzeczeń, jednak mimo wszystko i tak zaleca się odczekanie jakiegoś czasu dla lepszego efektu. Niektórzy zalecają, by czas ten wydłużyć nawet do trzech dób po zabiegu.

Nie zaleca się w tym czasie nawet związywania czy upinania włosów. Należy spać z rozpuszczonymi, leżącymi prosto włosami. Jeśli po przebudzeniu odkryjemy jakieś zagniecenia, należy niezwłocznie wyprostować je za pomocą prostownicy, (możesz też wyprostować włosy bez używania prostownicy).

Oprócz tego nie wolno ich ponadto moczyć, ani myć szamponem, należy unikać nawet miejsc, które są zaparowane, nie wychodzić na dwór w czasie deszczu lub bezpośrednio przed lub po nim.

Na czym polega pielęgnacja włosów keratynowych?

keratynana-wlosy

Zabieg keratynowania polega na dostarczeniu włosom keratyny. Z czasem jednak i tak będzie się ona wypłukiwać. To, co możemy zrobić, to znacząco spowolnić ten proces przy użyciu odpowiednich kosmetyków.

Niektórzy zalecają również stosowanie preparatów, które również zawierają kreatynę, by na bieżąco uzupełniać powstające ubytki.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów keratynowych

Niestety, większość szamponów dostępnych na rynku nie nadaje się do mycia włosów keratynowych. Zawierają wiele składników, które przyczyniają się do wypłukiwania keratyny z włosów.

Są to przede wszystkim sztuczne silikony, alkohol, czy inne silne detergenty, które są standardowym dodatkiem do szamponów oraz odżywek. Aby tego uniknąć, należy wybierać łagodne szampony, uważnie czytać składy, tak aby mieć pewność, że są one pozbawione tych komponentów.

Nie jest dobrze opierać się wyłącznie na przedniej etykiecie, wybierając szampon do włosów. Wszystkie „łagodne” i „delikatne” szampony najczęściej nie różnią się składem od tych zwykłych, nawet szampony dedykowane dzieciom. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po naturalne szampony, które pojawiają się również na polskim rynku.

Przykładem są produkty Sylveco, które nie zawierają detergentów, natomiast równie dobrze oczyszczają włosy i skórę głowy z zabrudzeń, co zwykły szampon. Nie przyczyniają się do wypłukiwania keratyny ze struktury włosa.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie szamponów o zdrowym składzie, z dodatkiem naturalnych olejków, które dodatkowo odżywiają i nabłyszczają włosy.

Czynniki powodujące ubytki kreatyny we włosach

Wypłukiwania się keratyny z włosów nie możemy uniknąć. Codzienna pielęgnacja, wystawianie włosów do słońca, kąpiel w słonym morzu, czy chociażby zwykłe przebywanie na wietrze lub mrozie – wszystko to przyczynia się do stopniowego usuwania keratyny z włosów.

Dlatego jeszcze przed wykonaniem zabiegu warto uświadomić sobie, że nastąpi konieczność zrezygnowania z większości używanych do tej pory kosmetyków. Trzeba będzie na przykład wymienić ulubiony szampon na nowy, bardziej odpowiedni do Twoich włosów!

Oczywiście jeśli ktoś nie ma ochoty tego zrobić, nikt nie może mu tego nakazać. Warto jednak wiedzieć, że niewłaściwa pielęgnacja włosów, znacząco skróci czas utrzymania się keratyny we włosach, czego efektem są piękne, zdrowe, lśniące i proste włosy!

Uzupełnianie włosów w keratynę

Oprócz zastosowania odpowiednich kosmetyków czynnikiem spowalniającym wypłukiwanie się kreatyny z włosów jest oczywiście jej codzienne stosowanie.

Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości kosmetyki, które zawierają ją w swoim składzie, możesz też kupić czystą keratynę, którą będziesz dodawać do naturalnych kosmetyków, których na co dzień używasz.

Keratynowe odżywki i maski do włosów

uzupelnianie-keratyny

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie keratynowych odżywek i masek do włosów, które będą zawierały również inne składniki odżywiające włosy. Nie ma niestety prostych wytycznych jak i kiedy stosować keratynę, ponieważ każde włosy są inne.

Dlatego po prostu warto zachować umiar, a jednocześnie obserwować jak zachowują się włosy. Jeśli uznamy, że potrzebują one jeszcze więcej keratyny, to możemy ją zastosować w większej dawce.

Puszenie się włosów od nadmiaru keratyny

Nadmierne puszenie się włosów to niechybny znak, że należy odstawić keratynę, lub zmniejszyć częstotliwość jej zastosowania. Jeśli doszło do nadmiernego dostarczenia protein do włosów, warto zastosować emolienty, w tym tłuste oleje, warto na przykład zastosować olej kokosowy na włosy.

Obcinanie włosów a ich keratynowe prostowanie

Zabieg kreatynowy możemy wykonać zarówno przed jak i po obcięciu włosów. Jeśli zrobimy to przed, to włosy będą lepiej się układały i od razu ujrzymy efekt końcowy. Jeśli z zabiegiem zaczekamy aż do czasu wyjścia od fryzjera, to po nim włosy mogą wyglądać zupełnie inaczej. Nie zawsze jest to wadą…

Jeśli końcówki włosów przez zabiegiem keratynowania są rozdwojone, to należy je obciąć. Nie wpłynie to znacząco na wygląd włosów, a zabezpieczy końcówki przed ponownym rozdwojeniem się.

Jak widzisz, pielęgnacja włosów po keratynowym prostowaniu nie jest łatwa, bo trzeba pamiętać o wielu rzeczach, nie jest też zbyt trudna, bo z czasem można spokojnie wyrobić nawyki pielęgnacyjne, które z zbiegiem czasu ułatwią nam pielęgnacje włosów po keratynowaniu!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!