Płatki owsiane – kalorie. Płatki owsiane to popularne śniadanie oraz dodatek do pieczywa i ciasteczek. Przyrządza się z nich również pożywne przekąski.

Płatki owsiane właściwości odżywcze

Płatki owsiane służą nie tylko zdrowiu, ale również urodzie, poprzez zawartość krzemu, wpływającego na wygląd włosów, paznokci i skóry oraz witaminy E, przeciwutleniacza zwanego witaminą młodości.

Oprócz tego zawierają żelazo, magnez, witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy. To również bogactwo pożytecznych aminokwasów, zwiększających przyswajanie białka, przez co zwiększają wytrzymałość fizyczną – są doskonałym śniadaniem dla wszystkich aktywnych sportowców.

Dzięki największej ze wszystkich płatków śniadaniowych zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych – wiele pożytecznych składników tej potrawy jest łatwiej wchłanianych.

Owsianka zjadana codziennie rano obniża cholesterol oraz dba o prawidłowe ciśnienie krwi. Płatki owsiane są zatem zalecane jako danie dla tych osób, które mają problemy z układem krwionośnym i są zagrożone zawałem serca, czy udarem mózgu.

Płatki owsiane – kalorie

Płatki owsiane nie są niskokaloryczne, ale jak w przypadku wielu zbóż, i tak opłaca się je jeść. Szklanka płatków owsianych pełnoziarnistych to 400 kalorii. Jednak nie są to puste kalorie, a sama owsianka pozwala zachować wagę. Wszystko ze względu na dużą zawartość węglowodanów złożonych, w tym oczywiście błonnika, który stabilizuje poziom cukru we krwi.

Cechy te dotyczą jednak tylko prawdziwych płatków owsianych. Im bardziej są przerobione lub jeśli używamy płatków błyskawicznych, indeks glikemiczny rośnie. Zatem również i poziom cukru we krwi.

Dlatego mimo podobnej ilości kalorii te płatki nie są już tak pożyteczne. Podobnie należy wystrzegać się gotowych saszetek zawierających płatki, mleko w proszku, owoce. Takie gotowce zawierają ogromną ilość cukru, przez co nie nadają się na zdrowe śniadanie.

Nawet zdrowa granola, czyli danie z pieczonych płatków owsianych, miodu, bakali i owoców nie powinno być zjadane w zbyt dużych ilościach ze względu na wysoką zawartość glukozy.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień