Przeziębienie to popularna choroba wirusowa, która w okresie jesienno-zimowym jest częstą przyczyną wizyt u lekarza rodzinnego.

Patogeny, głównie rynowirusy, atakują górne drogi oddechowe, wnikając do ich nabłonka i powodując powstanie miejscowego zapalenia.

W wyniku tego widoczne są bardzo charakterystyczne objawy, które obejmują: ogólne złe samopoczucie, gorączkę, kaszel, katar, ból gardła i mięśni.

Jak unikać przeziębienia?

jak-uniknac-przeziebienia

Przeziębienie wywoływane jest przez wiele różnych rodzajów wirusów, dlatego gdy raz zachorujemy i wyzdrowiejemy, nie jesteśmy chronieni przed dalszymi infekcjami. Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka przeciwprzeziębieniowa. Najlepszym sposobem jest unikanie narażenia na kontakt z wirusem.

Ponieważ rozprzestrzeniają się one drogą kropelkową, należy unikać przebywania w jednym pomieszczeniu z osobą chorą, dotykania przedmiotów publicznego użytku (klamki, klawiatury, krzesła, stoły) oraz zrezygnować z komunikacji miejskiej w okresie wzmożonej zachorowalności.

Ponadto dobrym sposobem jest unikanie dotykania twarzy dłońmi, na których mogą znajdować się zarazki. Nie można także zapominać o częstym myciu rąk mydłem, co jest bardzo skuteczne w zwalczaniu wirusów. Z kolei preparaty takie jak witamina C lub produkty z jeżówki są czasami zalecane w celu wzmocnienia odporności.

Natomiast gdy pojawią się pierwsze objawy choroby, warto szybko sięgnąć po odpowiedni lek na przeziębienie np. z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), który szybko pozwoli zmierzyć się z infekcją.

Z czym można pomylić przeziębienie?

Objawy przeziębienia pokrywają się z objawami innych chorób. Alergiczny nieżyt nosa to jedna z dolegliwości o podobnym przebiegu, która może występować sezonowo lub mieć wyraźny związek z alergią, a wtedy jest mało prawdopodobne, żeby towarzyszył mu ból gardła.

Kiedy ból gardła jest dolegliwością wysuwającą się na pierwszy plan, należy wziąć pod uwagę paciorkowcowe zapalenie gardła, które w przeciwieństwie do przeziębienia wymaga wykonania wymazów z gardła i zastosowania antybiotyków.

Innym schorzeniem jest zapalenie zatok które, aby odróżnić od przeziębienia, musi utrzymywać się przez okres dłuższy niż 7-10 dni i nie wykazywać cech poprawy. Natomiast ból ucha i zapalenie ucha środkowego często towarzyszą przeziębieniu lub następują po nim, szczególnie u dzieci.

W tym przypadku zaleca się okres wyczekiwania i leczenia objawowego zapalenia ucha, a gdy objawy nie ustąpią, wdrożenie antybiotykoterapii.

Czy przeziębienie może dawać powikłania?

Przeziębienie w swoim przebiegu zwykle jest nieszkodliwe i ustępuje bez poważnych konsekwencji w ciągu około 7 dni. Jednak czasem w drogach oddechowych po infekcji wirusowej może dojść do rozprzestrzenienia się bakterii, które mogą powodować poważniejsze problemy.

Za przykład podaje się zakażenie obejmujące krtań, które może przebiegać z chwilową utratą głosu. Z kolei małe dzieci mogą rozwinąć podgłośniowe zapalenie krtani, dla którego charakterystyczny jest „szczekający” kaszel, świszczący wdech i trudności w oddychaniu.

U niemowląt i małych dzieci przeziębienia czasami przenoszą się na ucho i powodują infekcję ucha środkowego. Natomiast zakażenia bakteryjne w gardle mogą powodować ból gardła lub zapalenie migdałków. Jednak w gruncie rzeczy przeziębienie rzadko powoduje poważne komplikacje.

Dobrym pomysłem jest udanie się do lekarza, jeśli wystąpią niepokojące objawy: wysoka gorączka, pogarszanie samopoczucia, ból w klatce piersiowej, duszność lub problemy z oddychaniem. Jest to szczególnie ważne dla osób z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych np. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) lub astmą.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.