Rekonstrukcja piersi to zabieg skierowany do kobiet, u których nowotwór skutkował koniecznością przeprowadzenia mastektomii. Zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem różnych metod.

W efekcie rekonstrukcji kobiety odzyskują ciało sprzed zabiegu, dzięki czemu szybciej mogą zapomnieć o bolesnych przeżyciach, a osoby postronne nie zorientują się, że pierś nie jest naturalna, lecz została zrekonstruowana.

Jak jest przeprowadzana rekonstrukcja piersi?

Rekonstrukcja piersi to zabieg przeznaczony dla kobiet, u których wcześniej przeprowadzono mastektomię. Podczas operacji lekarz dąży do nadania nowej piersi właściwego kształtu, tak, aby jak najbardziej przypominała pierś naturalną.

Zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem różnych metod, które lekarz dobiera w zależności od kondycji pacjentki czy etapu leczenia.

Do wykonania zabiegu rekonstrukcji piersi stosuje się tkanki własne (rekonstrukcja autogenna) lub materiały sztuczne, czyli implanty (rekonstrukcja allogenna). Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem tkanek własnych pozwala z reguły uzyskać lepszy i trwalszy efekt estetyczny niż rekonstrukcja z wykorzystaniem implantów.

Rekonstrukcja może być przeprowadzona jednocześnie z amputacją. Nazywa się to amputacją z jednoczasową rekonstrukcją piersi (IBR – Immidiate Breast Reconstruction) i stanowi drugi – po leczeniu oszczędzającym – kluczowy element idei onkoplastycznego leczenia raka piersi.

Współcześnie prawie wszystkie pacjentki mogą zostać zakwalifikowane do jednoczasowego odtworzenia piersi, niemniej decyzja należy do lekarza. Jeśli uzna, że zachodzą przeciwwskazania, to, mając na uwadze dobro pacjentki, skieruje ją na rekonstrukcję w późniejszym czasie (tzn. rekonstrukcję odroczoną).

Jeśli nie zachodzą przeciwwskazania, pacjentki nie powinny odmawiać zgody na jednoczesną rekonstrukcję. Pozytywnie wpływa to na ich psychikę, bo po zabiegu nie mają poczucia, że czegoś im brakuje. Czują, że są gotowe szybciej wracać do normalnego życia.

Rekonstrukcja piersi własną tkanką

Lekarz decyduje o doborze materiału do przeprowadzenia rekonstrukcji. Jeśli możliwe jest zastosowanie tkanek własnych pacjentki, najczęściej wykorzystuje się płat TRAM (płat skórno-mięśniowy z tkanek podbrzusza), płat DIEP (płat skórno-podskórny z tkanek podbrzusza) lub płat LD (płat skórno-mięśniowy z mięśnia najszerszego grzbietu).

Rekonstrukcja piersi implantami

Implanty stosowane do rekonstrukcji piersi dzieli się na ostateczne, wymienne oraz mieszane. Wszystkie one zawierają sól fizjologiczną lub żel silikonowy, są okrągłe lub anatomiczne.

Zabieg z zastosowaniem implantu podzielony jest na dwa etapy. W pierwszej kolejności umieszcza się pod skórą i mięśniem piersiowym tak zwany ekspander tkankowy, którego zadaniem jest odpowiednio rozciągnąć skórę i mięśnie, aby możliwe było umieszczenie implantu. Ekspander jest stopniowo powiększany, a z czasem wymieniony zostaje na implant piersi.

Kiedy wykonuje się rekonstrukcję piersi?

Rekonstrukcja sutka i piersi dotyczy przede wszystkim kobiet, które straciły je po mastektomii. Wskazaniem do rekonstrukcji jest także zespół Polanda, którego jednym z objawów jest jednostronny lub obustronny zanik brodawki sutkowej lub całej piersi.

Zabieg rekonstrukcji piersi znajduje zastosowanie również u zdrowych pacjentek, które poddały się profilaktycznej mastektomii piersi z powodu stwierdzonej mutacji genów BRCA1 i BRCA2.

rak-piersi-operacja

Co ważne, wiek nie jest ograniczeniem dla zakwalifikowania do rekonstrukcji piersi. Na zabieg niekiedy zgłaszają się panie 65+, dla których brak piersi stanowi problem estetyczny i psychologiczny.

A co jest przeciwwskazaniem dla zakwalifikowania pacjentki na zabieg rekonstrukcji? Odtworzenia piersi nie można przeprowadzić, jeśli u pacjentki nadal przeprowadzane jest leczenie nowotworu albo gdy planowana jest radioterapia.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również zły ogólny stan zdrowia pacjentki i choroby przewlekłe, w tym m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, schorzenia serca, płuc, nerek.

Odzyskanie akceptacji własnego ciała po rekonstrukcji piersi

Przeprowadzenie zabiegu mastektomii nie wynika z przesłanek stricte medycznych, ale ma odbudować w pacjentce pewność siebie i zadowolenie ze swojego wyglądu.

Nie wszystkie kobiety po mastektomii czują potrzebę odtworzenia piersi, ale zdecydowana większość chce jak najszybciej przywrócić swoje ciało do stanu, w jakim znajdowało się przed operacją.

Dzięki temu nie tylko czują się bardziej atrakcyjne, ale też spokojniejsze, że nie przyciągają spojrzeń obcych ludzi na plaży lub latem, gdy zakładają sukienki z dekoltem.

Powikłania związane z zabiegami rekonstrukcji piersi

Wyróżnia się dwie grupy działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić po zabiegu rekonstrukcji piersi. Pierwsza grupa to tzw. powikłania wspólne dla wszystkich typów rekonstrukcji piersi, m.in. zakażenia, krwiaki, rozejście rany.

Druga grupa to powikłania związane z wybraną metodą zabiegową, np. bóle pleców, przepukliny brzuszne. Czynnikami podnoszącymi ryzyko działań niepożądanych po zabiegu są m.in. chemioterapia, radioterapie i choroby współistniejące.

Niektóre czynniki ryzyka może wyeliminować sama pacjentka: prowadzenie higienicznego trybu życia – rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu, zrzucenie zbędnych kilogramów – zawsze są wskazane po zabiegach naruszających ciągłość tkanek.

Ile kosztuje zabieg rekonstrukcji piersi?

Nie da się uśrednić ceny zabiegu, bo zależy ona m.in. od zastosowanych technik. Najbardziej renomowane kliniki medycyny plastycznej mogą mieć wyższe stawki niż mniej rozpoznawane gabinety, więc o aktualne szacunkowe cenniki należy pytać w gabinetach w swojej okolicy. Bezpiecznie zakładać, że cały zabieg będzie kosztował ok. 20000 zł (stan na jesień 2022 roku).

Wiele kobiet obawia się, że to dla nich cena nie do udźwignięcia, tym bardziej że choroba nowotworowa na wcześniejszych etapach również wymagała wyłożenia dużych środków na leczenie, a także wiązała się z koniecznością zaniechania na jakiś czas lub ograniczenia pracy.

Pocieszające w tej sytuacji może być to, że rekonstrukcja jest prawdopodobnie ostatnim akcentem strasznego przeżycia, jakim jest nowotwór i wszystko powoli zacznie wracać do normy.

Pomocą może okazać się odroczona płatność za zabieg medyczny. PayCode umożliwia odroczenie płatności do kwoty 5000 zł. Lista gabinetów, w których można realizować usługę, dostępna jest na stronie paycode.pl.

Przy spłaceniu udostępnionej kwoty w terminie 30 dni usługa jest całkowicie bezpłatna. W przypadku, gdy potrzebne jest sfinansowanie większych kosztów – do 30 000 zł oraz dłuższy okres spłaty – do 36 miesięcy, pomocne mogą okazać się MediRaty.

Obsługa procesu finansowania odbywa się telefonicznie a umowa ratalna podpisana może być pod wskazanym przez klientkę adresem w obecności kuriera wysłanego przez obsługę MediRat. Wystarczy skontaktować się z konsultantem MediRat pod nr tel.: 22 266 83 70.

Czy rekonstrukcja piersi na NFZ jest możliwa?

NFZ finansuje amputację piersi oraz jej rekonstrukcję w szpitalach z oddziałem chirurgii plastycznej. W całości refundowane jest najprostsze odtworzenie piersi z wykorzystaniem tańszej protezy, ale za bardziej zaawansowaną rekonstrukcję trzeba zapłacić samodzielnie.

Najdroższa jest rekonstrukcja z jednoczesnym odbudowaniem mięśnia piersiowego, za to pacjentki przestają po niej odczuwać ból po mastektomii.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.