Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rak piersi jest najczęściej występującym rodzajem raka na świecie. W samej tylko Polsce chorobę diagnozuje się u około 19 tysięcy kobiet rocznie.

Warto jednak pamiętać, że odpowiednio wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości pozwala na szybkie działanie i powrót pacjentki do zdrowia i sił witalnych.

Zatroszcz się o siebie – pamiętaj o regularnym samobadaniu piersi oraz profilaktycznym zgłaszaniu się na USG piersi przynajmniej raz w roku.

USG piersi – na czym polega?

USG piersi to nieinwazyjne badanie z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości, które odbijają się od poszczególnych tkanek, wracają do głowicy, a następnie przekształcane są w obraz wyświetlany na monitorze.

USG piersi – kiedy i jak często trzeba wykonywać

Dzięki USG możliwe jest więc dokładne zobrazowanie struktury anatomicznej piersi oraz nawet kilkumilimetrowych zmian, które mogą się w nich znajdować. Do nieprawidłowości najczęściej wykrywanych tą metodą należą między innymi torbiele i włókniaki.

Czy USG piersi jest bolesne?

USG piersi to całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne i szybkie badanie. Choć można je wykonać w każdym dniu cyklu, najbardziej komfortowym czasem dla kobiety jest USG w pierwszej połowie cyklu.

Przed miesiączką bowiem piersi mogą być bardziej tkliwe i bolesne, a zwiększona ilość wody może w pewnym stopniu utrudnić prawidłową interpretację obrazu.

Kiedy zgłosić się na USG piersi?

Pierwsze USG piersi najlepiej wykonać około 20. roku życia (choć można również wcześniej), czyli wtedy, gdy kobieta zakończy już okres dojrzewania. Następnie, w ramach profilaktyki, badanie to należy powtarzać najlepiej raz w roku.

Nie zapominaj także o samobadaniu piersi – powtarzaj je co miesiąc, w tym samym tygodniu cyklu.

USG piersi należy bezwzględnie wykonać również wtedy, gdy pojawiły się ku temu wyraźne przesłanki, np. podczas samobadania wykryto niepokojące zgrubienie, guzek lub inną nieprawidłowość, której należy się przyjrzeć. Pamiętaj, by zgłosić się na USG piersi także w przypadku, gdy zauważysz:

  • wydzielinę z brodawki;
  • zaczerwienienie skóry na piersi;
  • dziwne wgłębienie skóry;
  • zmianę rozmiaru jednej piersi;
  • nietypowy ból w piersi;
  • wciągnięcie brodawki.

USG piersi jest szczególnie zalecane również u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, hormonalną terapię zastępczą lub, u których w rodzinie już wcześniej pojawiały się przypadki raka piersi.

Włókniak w piersiach – USG

Jedną z najczęstszych nieprawidłowości wykrywanych badania USG piersi są tzw. włókniaki, czyli łagodne zmiany nowotworowe, które powstają z tkanki łącznej i w wyniku bardzo szybkiego podziału, stworzyły guz.

Włókniaki nie naciekają na sąsiadujące tkanki, ani też nie ma w tym przypadku ryzyka wystąpienia przerzutów – mogą natomiast rosnąć i uciskać inne tkanki, wywołując ból i dyskomfort.

W trakcie USG piersi nie można jednoznacznie stwierdzić wystąpienia włókniaka – jest to możliwe dopiero po przeprowadzeniu badania histopatologicznego po uprzednim wycięciu go przez chirurga. Często jednak nie ma nawet potrzeby usuwania włókniaka – wystarczy go obserwować i sprawdzać, czy nie rośnie.

Torbiel w piersiach – USG

Inną, częstą zmianą wykrywaną podczas USG piersi są torbiele nazywane też cystami. W praktyce przyjmują postać niewielkich guzków wypełnionych płynem. Tego typu zmiany w piersiach są wykrywane najczęściej u kobiet w wieku 30-50 lat.

Guzki zwykle mają średnicę od 1 do około 5 cm, z reguły są gładkie i dość twarde w dotyku. Co istotne, ich wygląd może zmieniać się w zależności od fazy cyklu. Przykładowo, przed miesiączką mogą być większe i bardziej bolesne, zaś po zakończonym krwawieniu stają się bezbolesne i znacznie mniejsze.

Zdarza się, że kobiety, u których wykryto torbiele, skarżą się na ból promieniujący w kierunku pach, co wynika z ucisku cyst na sąsiadujące tkanki. Torbiele w piersiach wykryte podczas USG zazwyczaj nie wymagają leczenia, lecz każdorazowo należy to skonsultować z lekarzem.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.